Mytologické inspirace: Halls of Valor

1

V dnešním díle mytologických inspirací budeme pokračovat tam, kde jsme skončili, alespoň z geografického pohledu – totiž na Stormheimu, kde se nacházejí slavné Halls of Valor. Při té příležitosti si samozřejmě řekneme také něco o val’kyr a Odynově armádě Valarjar. A teď hurá na to.

Odynovy síně vyvolených

9ykyklukrb5q1471313537992

Halls of Valor jsou Odynovy síně padlých, kam po smrti přicházejí ti nejlepší vrykulští válečníci, nacházející se vysoko v oblacích nad Stormheimem. Začněme ale pochopitelně od začátku. Abychom zjistili, jak a proč byly Halls of Valor stvořeny, musíme jít do dávné minulosti, do časů, kdy Azeroth ohrožoval monstrózní pradrak Galakrond. Pouze Tyr a dalších pět pradraků se mu dokázalo postavit, přežít a zároveň ho porazit. Aby se něco podobného již v budoucnu neopakovalo, rozhodli se titánští strážci, že pěti pradrakům, kteří Galakronda pomohli porazit, svěří svou sílu, aby chránili Azeroth. Tak vznikly dračí aspekty.

Ne všichni titánští strážci však s tímto činem souhlasili. Jeden z nich, Odyn, byl přesvědčen, že dračí aspekty jakožto ochránci Azerothu nemohou uspět a zklamou. Proto se rozhodl stvořit sílu, svou vlastní armádu, která by tuto úlohu byla schopna zastat lépe a jistěji. Pro své účely si vybral vrykuly, rasu válečníků, kteří mu imponovali svou silou a odvahou. Nejprve však potřeboval místo, kde by takovou armádu mohl shromáždit. Vybral si část Ulduaru, kterou za pomoci Helye vyzdvihl vysoko do nebes, a tak vznikly Halls of Valor.

Aby však mohl stvořit svou armádu, potřeboval ještě něco. K tomu, aby byly duše nejudatnějších v boji padlých vrykulů, ze kterých měla být armáda složena, dostány ze Shadowlands, bylo potřeba dobrovolníka respektive dobrovolníků, kteří by je odtud Odynovi přinášeli. Jelikož to však znamenalo stát se přízrakem až do konce věků, nebyl o tento post příliš zájem. Helya dokonce chtěla tento nápad Odynovi vymluvit, což se jí ovšem stalo osudným, jelikož právě z ní udělal Odyn první z val’kyr. Přes veškerou nevoli mu musela Helya sloužit a vytvořila další val’kyr, se kterými začala plnit Odynův plán. Tím vznikla Odynova armáda známá jako Valarjar.

Nicméně po nějaké době se Odynovi jeho násilný čin vůči Helye krutě vrátil. Helya totiž, po ovlivnění Lokenem, který v té době již byl v moci Yogg-Sarona, vystoupila proti Odynovi a jeho i jeho armádu kouzlem uvěznila v jejich síních, kde byli uzamčeni až do své smrti.

Valhalla

V minulém díle jsme již narazili na problém ohledně toho, jak byli vlastně zemřelí rozdělování mezi Valhallu a Helheim (a aby to nebylo příliš jednoduché, tak se lze dočíst i o dalších místech, kam duše zemřelých mohly odcházet, např. Folksvang). V následujícím textu budu brát za samozřejmé, že do Valhally přicházejí válečníci padlí v boji, ačkoliv se jedná spíše o domněnku, o které se v původních zdrojích nic nedočteme. Tak tedy hezky popořadě.

Valhalla byla Odinem zbudovaná síň olbřímích rozměrů, do které, jak již bylo zmíněno, přicházeli po smrti nejudatnější z padlých válečníků. Není jisté, kde se vlastně nacházela – je zmiňován Ásgard. Určitou podobnost, jak bude rozvedeno dále, lze ale spatřovat také s pláněmi před Hel(heimem), kde zuří nikdy nekončící bitva. Další možností je, že jméno Valhalla (Valhöll, v překladu „Síň padlých“) má spojitost se slovem Valhallr, což znamená „kámen padlých“ a odkazuje na skály a kopce, o kterých se ve Švédsku, jednom z primárních míst, kde se uctíval Odin, věřilo, že v nich přebývají padlí válečníci.

Nejpopulárnější je však první varianta. Podle té je celá síň postavena ze štítů, úlohu krokví na sebe berou kopí a lavice uvnitř jsou z pancířů. Aby se člověk dovnitř dostal, může projít až 540 dveřmi, přičemž do každých se vejde až 800 válečníků naráz, což napovídá, že rozloha Valhally je téměř nepředstavitelná. Vchody jsou však hlídány vlky a orly.

Válečníci, kteří zde přebývají (a neustále přibývají), se jmenují einherjar. Žijí zde malebným životem, alespoň pro ně, jelikož celé dny jen bojují, jedí a pijí (právě kvůli neustálým bojům lze uvažovat o umístění Valhally k Helheimu). Aby však Odin o své válečníky nepřicházel, po každém boji jsou jejich zranění vyléčena a další den mohou začít opět nanovo. Také o jídlo a pití, kterého by se jinak zkonzumovalo nepřeberné množství, je zde dobře postaráno. Maso zajišťuje kozel zvaný Saehrimnir, který pokaždé potom, co je zabit, upečen a sněden, znovu ožije. Medovinu pak má na starosti koza Heidrun, které neustále teče z jejích čtyř vemen. Krom těchto zvířat se zde nachází ještě jelen Eiktyrni, který sice neslouží jako potrava po einherjary, sehrává však také důležitou roli, jelikož z jeho parohů padají obrovské krůpěje do jedné ze studní/pramenů u kořenů Yggdrasilu, Hvergelmi. Z té následně pramení mnoho a mnoho řek.

Einherjarové zde však nejsou proto, aby pouze dělali společnost Odinovi. Ten s nimi má totiž vlastní, sobecké plány. Během Ragnaröku se má totiž utkat s hrozivým vlkem Fenrirem a na pomoc si povolá právě einherjary. Nicméně, a tak je tomu vždy, Odin i jeho pomocníci při tomto boji zemřou.

Valkýry

helya-maw-of-souls

Aby se Odinovi během souboje s Fenrirem einherjarové jen nemotali pod nohami, sloužili mu ku pomoci ženští duchové, známí jako valkýry (v originále valkyrjur, „sběrači mrtvých“), kteří pečlivě vybírali jen ty nejodvážnější a nejudatnější. Byly to vznešené válečnice, které byly jak krásné (a také vášnivé, o jejich milostných pletkách s lidmi jsou časté zmínky), tak kruté. Dnes jsou známy primárně jako ty, které pouze vybíraly padlé válečníky. Jejich role, kterou si poměrně vychutnávaly, byla však přeci jen o něco krutější, neboť také vybíraly, kdo vlastně v boji zemře a používaly zákeřnou magii k tomu, aby se jejich přání splnila. Jednou ze známějších valkýr je například Eir, která se pod jménem Eyir vyskytuje také ve WoWku, kde byla Odynem určena jako nejvyšší z val’kyr poté, co se proti němu postavila Helya.

Předchozí částí (řazeno od nejnovějšího):

Helheim

Nordrassil

Nitthog

Titánští strážci


Zajímala by vás konkrétní postava, událost nebo místo ve WoW, o jejichž původu byste se rádi něco dozvěděli? Pokud ano, tak neváhejte a pište mi své návrhy do komentářů.

Mytologické inspirace: Halls of Valor
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.