Trocha historie s WoT: Projekty na základě podvozku TVP

13
Zdroj: http://rykoszet.info/2015/12/01/tapeta-z-klimatem-8/http://rykoszet.info/2015/12/01/tapeta-z-klimatem-8/

Během vývoje projektu TVP vznikly požadavky, na stavbu dalších typů tanků na tomto podvozku. Jednalo se o dva projekty stíhačů tanků a dvě samohybná děla. V tomto článku se na ně podíváme trochu blíže.

Podvozek byl na přestavby použit bez jakýchkoli velkých změn a jediné změny byly pouze v použitých věžích a dělech, ale i tak jsou to velmi zajímavé projekty. Jelikož se jednalo pouze o nákresy, pancíř podvozku věžových projektům byl velmi podobný nebo i totožný s projektem T 50/T 51. Váha a následná pohyblivost by se lišila od váhy použitého kanónu/houfnice, věže a popřípadě motoru.

Prvním projektem je bezvěžový stíhač tanků pojmenovaný jako 100 ShPTK 14,75/900-TVP (samohybné protitankový kanón), určený pro tankové vojsko. Výkres byl označen jako Zb 5921-S. U tohoto projektu bylo plánováno použití stejných kanónů, jako tomu bylo u projektu Škody, takže 100 mm kanóny AK1, A20 a R11.

https://warspot.ru/4935-neudachnaya-istoriya-sozdaniya-udachnogo-tanka
https://warspot.ru/4935-neudachnaya-istoriya-sozdaniya-udachnogo-tanka

U tohoto projektu byl podvozek pozměněn a přizpůsoben tak, aby kanón byl umístěn v přední části podvozku a motor byl umístěn vzadu. Kanón měl mít odměr do stran 20o, elevaci (náměr nahoru) +20o a depresi (náměr dolů) -8o. Projekt se opět podobal stíhači tanků Hetzer, jako tomu bylo i projektů na podvozku tanku T-17.

Druhým projektem byla bezvěžová samohybná kanónová houfnice pojmenovaná 152 mm ShKH 43,5/675-TVP, určený pro dělostřelecké vojsko. Výkres byl označen jako Zb 5922-S. Jedná se konstrukčně o velmi podobný projekt, jako je předchozí projekt a jediný rozdíl je nejspíše pouze v použité houfnici. Samotné informace o typu použité houfnice nejsou, takže se dá pouze odhadovat, jaká houfnice měla být použita. Informace jsou pouze o použití jednotné munice o hmotnosti 43,2 kg a úsťové rychlosti 675 m/s. Podle parametrů se nejspíše mělo jednat o houfnici ráže 152,4 mm označenou jako K7.

Zdroj: http://ftr.wot-news.com/2013/09/11/tvp-stt-czechoslovak-tier-10-td-project/
Zdroj: http://ftr.wot-news.com/2013/09/11/tvp-stt-czechoslovak-tier-10-td-project/

Hmotnost tohoto projektu měla být 37 tun a hmotnost prvního projektu je uváděna na 40 tun.

Třetím projektem byl stíhač tanků s otočnou věží pojmenovaný 100 mm ShPTK 14,75/950-TVP, který byl určen pro tankové vojsko. Výkres byl označen jako Zb 5914-S. Použité kanóny měly být v tomto případě projektu stejná, jako tomu bylo u prvního projektu, 100 mm kanóny AK1, A20 a R11.

https://warspot.ru/4935-neudachnaya-istoriya-sozdaniya-udachnogo-tanka
https://warspot.ru/4935-neudachnaya-istoriya-sozdaniya–tanka

Samotná konstrukce věže se podobala věžím amerických stíhačů tanků, jako byly M10 Wolverine a M36 Jackson. Munice tudíž byla umístěna vzadu ve věži. Pancéřování věže mělo teoreticky dosahovat ze všech stran pouhých 20 mm, ale jsou to pouze dohady. Měl mít hmotnost 32 tun.

Čtvrtým a posledním projektem byla samohybná kanónová houfnice s otočnou věží pojmenovaná 152 mm ShKH 43,5/675-TVP. Výkres byl označen jako Zb 5913-S. Věže byly v obou verzích stejné. Měla zde být použita houfnice ráže 152,4 mm.

https://warspot.ru/4935-neudachnaya-istoriya-sozdaniya-udachnogo-tanka
Zdroj: https://rft.wot-news.com/2013/09/11/tvp-stt-czechoslovak-tier-10-project/

Je důležité podotknout, že u všech čtyř projektů existují pouze plány a nedostaly se ani do fáze prototypů. S ukončení projektu TVP byly ukončeny i veškeré práce na těchto projektech.

Zajímavostí je, že na všech projektech měl být použit protiletadlový těžký kulomet ZK 477. Stejný kulomet měl být použitý i na samotném projektu TVP T 50/T 51.

Zdroj: https://alternathistory.livejournal.com/2723497.html
Zdroj: https://alternathistory.livejournal.com/2723497.html

Tyto projekty by mohly být zástupci na vysokých úrovních pro naši linii stíhačů tanků. Samozřejmě myšleno někdy v budoucnu, protože jsme schopni dát, díky těmto projektům, dohromady celou linii pro stíhače a to až po desátou úroveň.

Trocha historie s WoT: Projekty na základě podvozku TVP
Ohodnoťte tento článek!
4.69 (93.85%) 13 hlas/ů

13 KOMENTÁŘŮ

  1. Díky za článek. Ten třetí projekt nevypadá vůbec zle(teda až na ten úhel sklopení děla). Ale prem. 8. tieru z toho asi nebude 🙁 škoda. To možná tak projekt 4 jako arty s otočnou věží by se tam dal nasoukat….. ale kdo by chtěl jako jediný prem. VIII artynu že?

  2. Díky, za zajímavý článek. Škoda že nebyly prototypy, myslím že kdyby ano, WG by už tyto tanky do WoT dávno přidalo. 🙂

  3. Pekny clanok…ale tak nejak nechapem naco sa snazili vymyslat tie verzie zo 100mm delom co malo mat aj T50/T51 hlavne ked pancierovanie tam nebolo nijak specialne lepsie. Komu by naco boli papierove stihace tankov s takym istym delom ako ma aj tank pre vseobecne pouzitie. Stihac tankov ma vlastne nevyhodu lebo nema vezu pripadne ma vezu s pomalsim otacanim a navyse este papierovejsiu nez T50/51. Verzie so 152mm kanonom to uz pointu ma.

  4. Pokud přidají v budoucnu další Čs. tanky tak budu šťastný jak blecha. 🙂

    • teď mají plné ruce práce s italským stromem a ještě pro Polský strom hledají topové tiery, takže jestli budou přidávat do našeho stromu novou linii, tak až za dlouho bohužel, ale taky bych byl za to velmi rád. 😉

  5. Krásný člànek … naše TD bych fakt chtěl … ale nedělejme si žádné naděje … náš strom považuje wg za neperspektivní omyl, který bez jakéhokoli rozvoje nechávají přežívat a tak tomu bude i nadále … snad až budou mí hotov gronský a papuánský strom pro eskymáky a lidožrouty tak naše TD přidají

  6. Jak dlouho si WG vodí za nos Polskou komunitu… O takové CS linii si můžem nechat jenom zdát.

  7. Ještě tenhle rok bude nová ČS linie a dle mého názoru nejpravděpodobnější variantou budou právě TD linie a tyto zástupci tam budou! 😉

Comments are closed.