Změny v technologických stromech pro příští rok

32

Včera se v Moskvě konal úplně první Wargaming Fest, což je herní festival, kde se hráči a nadšenci mohou setkat s vývojáři a zaměstnanci WG. Samozřejmě se tam též dají hrát všechny možné hry, které spadají pod Wargaming.

Konec roku je vždy čas, kdy herní společnosti informují své hráče, co nového pro ně připravují na příští rok. Vývojáři se na WG festu zmínili o všem, co se událo v World of Tanks za poslední patche, a taky to, na co se můžeme v příštím roce těšit. Pro ty z nás, co nežijeme v Rusku, nám musí stačit souhrn všeho, co se na WG festu řeklo, který najdeme v oficiálních stránkách (dokonce i na internetu jsem nedokázal najít nic o festivalu, co by nebylo v ruštině). V tomto článku se podrobněji koukneme na všechny změny, které se mají udát v technologických stromech Německa, Japonska a USA.

Němci

Jak už mnoho hráčů dlouhou dobu tušilo, od VIII. tieru a výše se objeví nová mini-větev, obsahující osmičku VK 100.01 P (aktualizované staty) a Mäuschena na devítce. Maus bude staronovou desítkou v této větvi.

Pak už jen nastává otázka, co bude na desátém tieru následovat po VK 45.02 B. Vývojáři odpověděli, že to bude tank skoro totožný se současným odměnovým tankem za klanovou kampaň – VK 72.01 K. Cílem toho všeho je zajistit, aby celá větev měla podobný styl hraní.

Zároveň některé nepříliš populární tanky dostanou mírný buff. VK 30.01 D, VK 30.02 D a Indien-Panzer dostanou lepší pohyblivost a v případě Indien-Panzera také lepší chování děla. Panther a Panther II dostanou buff děla (možná rychlost střelby, ale to se ještě uvidí). A Panther II též dostane nové dělo (více informací o tom zde). Všechny 3 Tigery (oba sedmičkové a japonský prémiák) a VK 30.01 P dostanou lepší pancíř na věži. A v poslední řadě, E 75 a E 100 dostanou lepší chování děla, v případě E 100 taky buff standartní munice.

Beroun – Je pravda, že VK 72 je v podstatě VK B na desítce s 15 cm dělem, takže souhlasím že přechod z VK B na VK 72 neznamená v herním stylu skoro žádný rozdíl. Velmi silný přední pancíř, ale slabé boky a záď. Zároveň VK 100.01 P, Mäuschen a poté i Maus, též mají podobný styl hraní, je to vše o úhlování, velké alfě s tlustým nominálním pancířem. Ale co hráči, kteří si VK 72.01 K vyjezdili v CW? Podle WG dostanou speciální kamufláž a tank dostane mírný buff.

Souhlasíte s tímto rozhodnutím? Znamená podle vás přechod z VK 45.02 B na Mause příliš velký rozdíl v herním stylu? Myslíte si, že hráči co získali VK 72.01 K z toho vyjdou jako poražení? Německé střední tanky VI. tieru podle mě potřebují buff, stačí se kouknout na to, že v odřadech a CW se skoro nepoužívají. Taky sedmičkové VK s jeho nízkou penetrací by potřeboval zlepšit. Indien-Panzer se díky zlepšení chování děla a pohyblivosti konečně vyrovná Pz. 58 Mutz, který ho ve všem kromě DPM a pancířů po stranách korby převyšoval. Tiger I a japonský Tiger lepší pancíř zoufale potřebují, v případě Porsche Tigeru si nejsem tak jistý. Narozdíl od nich je E 75 dle mého názoru už tak velmi silným strojem, E 100 ta zvýšená penetrace však možná pomůže (aby se nemuselo tak moc goldit). Co si o tom myslíte vy, je některý z těchto tanků váš miláček a jste rádi že bude zlepšen v příštím roce?

Japonci a Američané

V případě Japonska a USA je těch změn podstatně méně. Přece jenom hodně tanků z německého stromu je velice starých anebo se spoléhalo na pancíř, když ještě měl větší váhu v dřívějších fázích hry. Japonsko je novější národ a v USA se většina tanků spoléhá na univerzalitu, což je jednou z hlavních výhod v dnešní hře, proto jsou skoro všechny pořád kompetitivní.

Ale přesto jich pár, co se spoléhalo na pancíř, v americkém stromě najdeme. T95, T28 Prototyp a T28 dostanou buff rychlosti (nevíme jestli maximálku, motor nebo obojí).

U Japonců jsou změny docela nejasné. O-I Experimental dostane buff předního pancíře, zato bude těžší a pomalejší. Též mu bude odebráno topové dělo, to znamená že bude muset používat dělo Chi-Nu, anebo stockovou houfnici. O-I dostane nerf zadního pancíře korby a změní se mu munice u 15cm houfnice. Topové dělo O-Ho dostane goldovou munici (dříve měl jen standartní AP s 215mm penetrace a HE) a zlepší se mu chování děla. Tier 9 a 10 tanky budou též zlepšeny. I u nich je to velice nejasné, ale podle WG bude HE munice u těchto dvou tanků mnohem důležitější.

Beroun – Teprve před několika dny vyšlo video jednoho známého youtubera, ve kterém mluvil o třech tancích, které jsou velmi výjimečně kompetitivní jen v jednom konkrétním případě (top tier, úzká ulice a hloupí protivníci, kteří zůstanou stát a budou vás dingat dokud nezemřou). Video je bohužel pouze v angličtině a můžete ho nalézt zde, ale podle něho jsou to tanky Maus, T95 a překvapivě i T-54 prototyp. Maus a T95 dostanou buff v příštím roce. Myslíte, že americké pomalé TD potřebují buff? Nebo budou v městských mapách příliš silní? Podle mě O-I Experimental ztratí všechnu svou unikátnost. Za to souhlasím s buffem devítky a desítky, s přidáním goldové munice pro O-Ho a taky že zadní pancíř šestkového O-I by neměl být tak silný. Co si myslíte že konkrétně změní u Japonců?

Zde jsou obrázky toho, jak bude vypadat německý strom po změnách a srovnání Indien-Panzera s Mutzem.indien-mutztechtree-ger
Ohodnoťte tento článek!

32 KOMENTÁŘŮ

 1. Jsem rád, že O-I experimental dostane Nerf… Na 5 tieru dávat za 300 je moc… Teď bude víc podobný tomu 6 tier O-I.

  • Jsem taky pro. Byl to sice jediný tank, kde jsem dal 3 marky na děle „s prstem v nose“, o to víc objektivněji můžu říct že ten tank je na 5. tieru fakt brutálně OP. Takže podobně jak éra KV-1S na šestém tieru, tak končí i příběh OI exp. Je to velmi dobře 🙂

  • Bohužel O-I exp.. je sice OP ale nevím zda je až taková rarita dávat na 5. tieru 300 DMG… když se švédkými TDčkama to samé dáš na 4 tieru…

   • ale to je TD, to znamena tank destroyer. navic ten švéd nema věž

   • Jenže ta TDčka nemají věž. Navíc Ikv 103 není rarita – na SU-85 můžeš namontovat 122 mm houfnici U-11 (450 dmg), na StuG IIIG potom 10,5cm StuH42 (350 dmg).

    Problém je, že O-I Exp. často vydrží i 2 rány z derpu, ale žádné z tier 5 TDček nevydrží 2 rány z derpu (často ani jednu).

   • rozdíl je v penetraci, TD a taková M4 nebo Pz. IV H můžou namontovat houfničky, nízká penetrace a vysoký poškození. O-I Experimental má ale vysokopenetrační 10cm dělo, což ho činí jediným ve své úrovni. Nikdo nemá tolik poškození při takové penetraci. (HEATem v houfnice se to dokáže, ale víte jak se HEATy chovají… vysoký oblouk, pomalá rychlost… je to jiné)

    • jojo stará KV-1 měla taky 107 co vozí T-150 a byla jí odebrána a v tý době byla úplně nejvíc OP…

  • Unikátně kurevsky OP O-I Exp. půjde konečně do průměru. Po 2 letech… to je opravdu rychlost!

  • O-I exp mne osobne nejak nesadol ale aj na moje prekvapenie mi prisiel slusne rychly co som od takej velkej krabice necakal…na druhu stranu mne prisiel oproti inym japoncom ovela papierovejsi co mi sedelo s tou rychlostou…ked ho v bitke stretnem tak nejak vobec z neho nemam nejaky strach az na to ze mozem schtat slusnu ranu ale to plati aj o inych tankoch…ci uz ho nerfnu alebo nie a kedze je to tier 5 je to viac menej malo podstatna zmena vo WoT kde sa na nejaku upravy pyta kvantum inych pripadov nez tento…inak toto je vycucu z troska obsirnejsieho clanku tusim kde bola okrem ineho aj zmienka o LT na 9-10 tiere a toto by ma fak zaujima o cosi viac…ja len budem dufat ze sa to v priebehu dalsieho roka stane aj realitou okem teda aj inych uprav…

 2. Je dobre ze tu japonskou 5 nerfli,,ten tank byl absolutne mimo misu.
  Jinak doufam ze tomu 7 patherovi zmeni munici a dostane rychlejsi střely,soucasne AP jsou fakt pomale,ikdyz panther vozi vysokorychlostni dělo a naboje jsou neskutečne pomale,dobu nabijeni zmenit urcite nepotrebuje 3,6 s bohate staci.

 3. U ostatních národností se změny konat nebudou nebo si to šetříte na další článek? 🙂

 4. Pockat a co se stane, kdyz si vyzkoumam/koupim Mause? Dostanu tu novou desitku z vkbcka?

 5. Chjo, tahle stránka jde obsahově uplně do kopru 🙁

  Nebýt adventní kalendář, tak neni absolutně o čem psát….
  A přepisovat články z oficiálního webu, kde to najdu v češtině…. nulová hodnota….

  Dřív jsem sem chodil kuli překladům z angličtiny, že jsem se dozvěděl co nebylo na oficiálním webu, občas nějaké zajimavé replaye…..

  R.I.P WOT.cz 🙁

  Vím, že je asi málo redaktorů a určitě to neni lehké, ale současný stav je jedna velká křeč…. 🙁

 6. článek je pěkný a rozhodně zajímavý.
  Ty USA TD – 8. -9. tier – v podstatě pomalý a nehratelný. Pancíř T28 prototyp vám pomůže občas pouze na vlastní tier. Věž se otáčí pouze na 180°. Pokud to enemy tank ví, tak není problém ho utočit. Ze vzteku jsem ho prodal a je klid. Že bych hrál T28 nebo T95 – ani náhodou.
  VK 3001 D je tank hodně podobný cromwellovi a stejně ho hraju. Dle mě je super. Radši s tímhle v 8. tieru než s tou T28 prototypem v 8. tieru :-). Ta bolest za to nestojí,
  HB

  • V článku se mluví o VK 30.02 D, což je ten následující tank ve stromě – tier7. Kdysi před letey jsem ho hrál a co si vzpomínám, tak jsem musel hodně používat prémiovou munici a k tomu je to celkem líná mrcha (v protovnání s VK 30.01 D je to jak vozit navíc 2 tuny šutráků).

   • mírný buff v mezích zákona má být pro všechny MT v té linii – VK 30.01 D, VK 30.02 D a Indien-Panzer dostanou lepší pohyblivost a v případě Indien-Panzera také lepší chování děla.
    proto mě překvapilo, že se nehraje VK 30.01 D – za mě super tank, lepší než T34-85 a to tam mám o jeden sklil víc než na němcovi, HB

    • VK 30.01 D nepotřebuje buff pohyblivosti. Kousek jí přidají a bude v mobilitě skoro roven Cromwellovi, přitom má lepší pancíř. Dělo má velmi dobré, jen se tragicky pomalu otáčí věž, tedy těžko obtáčí soupeře.

  • ne, tiger 2 zustane ta sama sracka ktera jde probit na pohodu do věže AP munici IS3 😀

 7. ja sa uz tesim vzdy som chcel VK 72.01 K tak od noveho roku berem tiger P vyskumam na VK B cca 200 000 xp a cakam na to kedy daju nam tier X vk a hned ho kupim

  • v tom pripade si uzij gold spam od enemaku 😀 stejne uz nikdo nic jinyho na nemecky heaviny nestrili 😀

   • ja to viem ja tiez nabijem heaty ale mne ide o tu alfu a ze ten tank mi paci inak co sa tyka goldu japoske heavy su este stale op gold magnety 😀

 8. Hraju jen Němce, Rusy a Čechoslováky, takže jen k těm Němcům:

  1/ nová větev – vypadá zajímavě, ale bude těžká na hraní, protože ruská medka (9-10) stále mají HEATy s 330 pene. U jiných strojů odjedete za hodinu 6-7 bitev, u těchto ploužáků tak 4-5 = méně vyděláte, více utratíte za opravy. Honiči WN8 jimi pohrdnou (páč si honí ego/WN8 na medkách). Result = obliba nebude velká, budou jen pro fajnšmekry = DEAD END Já osobně si vyjezdím VK 7201, protože je to krásně bizarní tank.

  2/ buffy VK 30.01D, VK 30.02 D a Indiána – šestkové VKčko žádný buff nepotřebuje, už takhle mi přijde velmi silný. Nemá sice pohyblivost Cromwella, ale zase semtam něco dorazí nebo naramuje. VK30.02 D je líná mrcha s průměrným DPM (tank neměl rebalanc několik let), tam je třeba buff mobility. Indián potřebuje dobrý gunhandling jako sůl, podle mne by měl být ještě lepší než má dnes Mutz.

  3/ buff Panthera a Panthera II – Panther má L100 kanon a granáty létají podezřele pomalu… tohle odstranit, tak je tank o 10% lepší. Nový kanon pro P2 je taky fajn, extradlouhá 88 je ale trochu moc OP … P2 by slušel víc 9cm Boardkanone z Indiána (a Indiánovi tenhle 8,8cm L100 skleněný kanon, protože je to víc sniper než P2).

  4/ buff pancíře věže u Tigerů I – ano +20 mm na tom velkém mantletu nic nezachrání – sedmičky jdou často proti osmám, pro které je cokoliv pod 150 mm papír. Změna nic neřeší.

  5/ buff E75 a E100 = E75 potřebuje leda zalepit UPF, který probíjí i sedmičky obyč. municí. E100 potřebuje větší pene na AP munici, přeci jen je to 150 mm granát o vysoké váze a velké kinetické energii, tím se dá kompenzovat horší materiál v penetrátoru. Pene někde na úrovni 260 mm s AP (tj. tam, kde jsou dnes ruské 122 mm kanony na T-10 a IS-4).

  6/ Už jednou byl O-I Exp. nerfnut a stále je králem tieru5, stále je rychlejší než KV-1, čímž popírá filozofii japonských HT. Po nerfu snad nebude v každé lowtier bitvě několik Experimentálů, kterým se na tvrdém povrchu nedalo ujet (kromě lajtů). Za mne OK, á bych Experimentály nejraději z WoT vyhodil.

 9. Vzhledem k tomu, ze jsem nikdy i pres obrovskou snahu VK 7201K neziskal (ac jsem k tomu mel velmi blizko) tak me to velmi tesi ze ho konecne budu mit (podobny) 😀 😀 😀 😀

  • hm, tak to já mám trochu opačný problém, chci mause, už mám 45B a na mause mi chybí ještě cca 100K expů, tak doufám, že toho mause stihnu…

 10. O-I Experimentu by mělo zůstat 105mm dělo. Má rychlost, pene a alfu. U něj člověk ví, že když si chce dát ránu, tak, že většinou při zásahu přijde o HPčka. Pokud nerf, tak jen snížit maximálku.

Comments are closed.