Jak se v Čechách parazituje na práci druhých

26

Když jsme s pár dalšími známými osobnostmi československé World of Tanks scény začali pracovat na projektu WoT.cz, cíl byl jasný: seskupit vše zajímavé, co by české a slovenské hráče mohlo zajímat, na jednom místě. Stáli jsme proto už od začátku před dilema, jaký obsah zvolit. Po dlouhém přemítání, vybírání a hádání se o smysl všeho, co má kolem World of Tanks nějakou informační hodnotu, jsme se shodli, že okruhy, jimž se budeme věnovat, budou čtyři:

– informace ze zákulisí vývoje World of Tanks
– videa recenzí, replayů a nějaké té srandy
– modifikace
– informace z online tankových dalších her (původně jen War Thunder, nově i Armored Warfare)

Mainstreamem měly být bezesporu informace ze zákulisí, které jsou zveřejňovány na spoustě zejména ruskojazyčných zdrojů. Jak známo, jejich anglickým agregátorem je web FTR, který provozuje Čech s přezdívkou Silentstalker. Protože většina z nás ví, co práce dá vytvořit web a zejména udržovat ho aktualizovaný (a FTR je v tomto oboru špička), dostal jsem od ostatních za úkol Silentstalkera kontaktovat a požádat ho o svolení, abychom jím agregovaný obsah mohli začít překládat, výhodou mi bylo, že se se Silentem znám osobně. Překlady z FTR do češtiny rozhodně nejsou nic zvláštního, není to nic, co bychom vymysleli, Silentovy články byly překládány už dávno na oficiálních fórech a řadě dalších webů.

Nicméně svolení jsme dostali (a bez něj bychom si to dělat nedovolili), takže jsme začali pracovat na webu. Nač to okecávat, kdo mě z nás zná osobně, ten tu story zná. S majitelem domény worldoftanks.cz (kterým překvapivě není Wargaming) jsme se nedohodli a proto zvídavé oko jednoho z nás upoutala doména “wot.cz”. Udělal jsem pro náš tým krátkou analýzu používání výrazu “wot” v českojazyčných vyhledávačích a s překvapením zjistil, že výraz “wot” je ještě vyhledávanější, než “world of tanks”. Žijeme holt v době zkracování. Majitelem domény byla společnost, která se právě obchodem s doménami zabývá, cena, na které jsme se ve finále dohodli, byla 1000€. A ano, platili jsme to z vlastní kapsy, stejně jako programátora, hosting, template, aby náš web aspoň trochu vypadal.

Na spolupráci jsme se domluvili s dalšími pár lidmi, například známým youtuberem Catfoodem a začali jsme vydávat články, videa, modifikace a komiksy. Všichni sice chodíme do práce, ale web děláme rádi a jak napovídají statistiky návštěvnosti po pouhém prvním měsíci, vám se naše práce líbí také.

O to víc nás překvapilo, kolik lidí není ještě v roce 2014 schopných přeložit poměrně jednoduché texty v angličtině, které jsou na FTR vydávány a radši je stylem CTRL+C / CTRL+V zkopíruje. Řešili jsme to za pouhý měsíc od spuštění webu už asi desetkrát, vždy jsme “autora” požádali, aby alespoň zdrojoval, jako my zdrojujeme FTR, když už se nás nezeptal. Možná se to zdá jako malichernost, ale překlady fakt nějaký čas zaberou. V současné době na webu pracují kromě mě další dva lidé. Bohužel shodou okolností nejsou oba na pár dní k dispozici, jeden je na dovolené a druhý je ve špitále se zlomenou nohou. A já i přesto, že doma ležím s angínou a vysokými horečkami, jsem jediný, kdo má jakýs takýs přístup k počítači a tak překládám, i když je mi blbě. Protože koho to kurva zajímá, žejo…

Klasické překlady samozřejmě neřeším, tím, že máme Silentstalkerův souhlas nemáme v žádném případě na překlady z jeho webu monopol a proto když někdo někde překládá také, zatleskáme a jdeme dál. Když už jsem ale poněkolikáté narazil na copypaste obsah z našeho webu, kde jsem poznal vlastní obraty, které v originálních článcích nejsou a dokonce vlastní gramatické chyby , jako vždy jsem napsal autorovi. Zdvořile (znáte mě) jsem mu vysvětlil, že nás to stojí spoustu času a peněz a když už se nenamáhá nás zeptat, ať alespoň zdrojuje. Čekal jsem přinejlepším omluvu, přinejhorším ignoraci. Čeho jsem se dočkal, to mě fakt zarazilo. Byli jsme obviněni, že to my krademe jeho obsah.
Ehh… Bylo to na jednom z neoficiálních fór a tak jsem napsal adminům, ať to prověří. Reakce? Nasrat. Nemáte důkazy a vůbec – už nám sem nelezte.

Když tedy důkazy, tak důkazy. WordPress chválabohu ukládá všechny verze článků, laskavý čtenář nechť si proto povšimne očíslovaných částí (proklikem otevřete v novém okně):

0 – datum “překladatelova” postu na neoficiálním fóru, překvapivě dva dny po článku na wot.cz
1 – věta, kterou “překladatel” za pomoci kouzla (ctrl+c/ctrl+v) “převzal” z článku na wot.cz
2 – posuvník, který ve WordPressu označuje úplně první verzi vydaného článku
3 – datum námi vydaného článku (překvapivě dva dny před “překladatelovým” postem na fóru)
4 – původní věta z našeho překladu


Jak vidíte, “překladatel” přeložil původní anglickou větu úplně stejně, jako my, dokonce se stejným trapným vtípkem (“unikly”) uvnitř věty a dokonce se stejným smajlíkem na jejím konci. Původní anglická věta zněla samozřejmě úplně jinak. V textu je pak řada dalších stejných obratů, které v originále nebyly a které jsme tam přidali až my v našem překladu. Stejně jako v dalších textech, které tenhle výtečník “přeložil“. Čili ano, zjevně jsme to my, kdo krademe od něj a zasloužíme pětadvacet na holou. Minimálně.

Seru na to někomu dělat mámu, mám svých starostí dost, proto když chcete krást obsah, kraďte ho a nemyslete na to, že nás to stojí spoustu času a úsilí a vás jen CTRL+C / CTRL+V. Pak se ale nedivte, když na vás veřejně ukážeme.

Všem ostatním přeju dobrou noc, jdu si vzít antibiotika a taky zalehnu. Ráno zase budu překládat a komentovat videa a pracovat na časopise … a zřejmě se hádat s dalšími dementy, jako je _Drunken_Hamster_ z neoficiálního fóra.

Good luck & have fun!

Ohodnoťte tento článek!
Sdílejte
Předchozí článek3. 11. 2014
Další článekWar Thunder: Ťažký tank M103
Excalibur.cz
Excalibur.cz - herní magazín od hráčů pro hráče. Denní novinky ze světa online her. Vlastní recenze, oblíbená videa, gameplay, názory. To vše najdete na webu Excalibur.cz.

26 KOMENTÁŘŮ

 1. Zdar,
  asi to bude znít jako klišé od někoho kdo sem chodí a usnadňuje si práci s hledáním a překládáním toho aby něco navíc věděl – ale chtěl bych ti( vám) za tu práci poděkovat. Asi si člověk nedokáže představit kolik to dá práce a o to více by si měl každý vážit toho kolik informací, videí přidáte za den. Takže bych chtěl všem poděkovat a popřát méně takových cizopasníků.

 2. Každopádně souhlas s tebou,naplácat vám 🙂 ,ne samozřejmě sranda.Dal bych jim facku těmhle “rádoby” frajerům.Absolutně netušej co to je dělat pro někoho cokoliv ve svém volném čase.Držím palce ať se vám daří.Děláte dobrou práci.

 3. Vaše práce je kvalitní a čtenáři chtěná. Nevím, jakým směrem mířil článek. On s tím zřejmě opravdu neskončí. Co je ale důležitější, vy také ne. Vzhledem k návštěvnosti ti emoce nesluší, Carrambo. gj!

 4. na 5 let nepodmienečne !!!

  Veľká vďaka mistr carramba66 a + celý kolektív ďakujeme – moooooooooooóoóóóóóoc

 5. Co na to říci ? Je na to jedna taková moudrost a ta zní: Žádný dobrý skutek nesmí zůstat nepotrestán. Fandím Vám, už jen z toho důvodu, že moje angličtina je na úrovni o které nestojí ani mluvit a jsem rád, když si můžu přečíst český překlad. Takové rádoby kopírovače, kteří se snaží být zajímavý tím, že něco ukradnou a pak to vydávájí za svoje dílo, považuju za lidský hnůj a odpad nejvyšší třídy. Snad na ně bude platit příslový o božích mlýnech, protože jak je vidět jsou lidé (správci fór), kteří je ještě kryjí místo toho, aby je zabanovali, takže se brzké nápravy asi nedočkáte. 🙁 Nenechte si to znechutit lidma, kteří si nevidí ani na špičku nosu a jejichž intelektuální potenciál jim neumožňuje nic jiného jen to ctrl c a v, které jim beztak musel někdo dlouho vysvětlovat, aby to pochopili 🙂 Děláte to dobře a řadě lidí ku prospěchu.. Děkuji

 6. Nvm, já když už se chci ohánět na fóru informacemi odsud, tak vetšinou použiju odkaz sem, místo toho abych to kopíroval. Jinak jo, zdrojovat je slušnost…

 7. Ahoj Carrambo,

  určitě dobrá práce s překlady, zasloužíte pochvalu ba i víc, sám znám a čtu i FTR a sem chodím spíš proto, že jste, jak jsi sám říkal, stránka s širším záběrem (no a někdy jsem taky línej číst něco v AJ :D). Chápu, na co narážíš v článku, ale dle mého názoru jsou tvé hádky s kýmkoliv kdekoliv na toto téma zbytečné… Oni nepřestanou, tebe to bude akorát štvát a nakonec nezbude než se nad to povznést. Jak řekl Darwin: „Ignorance častěji než inteligence plodí sebevědomí.” Proto se ti lidé chovají tak jak se chovají a prostě se nezmění, jejich hloupost jim omezuje schopnost sebereflexe. Jinak pokračujte v dobré práci a brzo se uzdrav. Čau.

  P.S. ten Darwinův citát je z tohoto článku a myslím, že stojí za přečtení : http://www.growjob.com/clanky-personal/mentalni-mor-vlastni-neobjektivita/

 8. Drunken Hamster, zaslouží pořádnej spam, ať ho ten život baví trochu míň…:)

 9. Taky bych chtěl poděkovat za dobrou práci. Ono se stále najde dost lidí, kterým dělá angličtina potíže. Tady je to vše na jednom místě. Navíc hned o třech zajímavýn hrách s tančíky.

  PS: chápu, že tě to štve, ale slovník našeho pretidenta bych z článku radši vynechal 😉

 10. No to snad ne. Vzdy me fascinuje, ze se najde takovej krypl ,kterej je potom jeste drzej a k tomu se objevi jeste vetsi dement ,kterej se ho zastane. Carrambo Tobe/Vam velkej dik za to co delas/te….

 11. Carambo osabně si nemyslím že je tak těžké si to přeložit z FTR pomocí Google překladače ale ty si více méně přišel s novinkou která české komunitě prostě chyběla 🙂 a je lehčí si to přečíst v češtině než v AJ 🙂 Jinak odvádíš dost dobrou práci pro českou komunitu

 12. Jn chtěl sem to říct já taky někdy kopíruju odtud ale dodám tam zdroj 🙂

 13. Boh Vám žehnaj za tento web lebo toľko cenných informácií čo sa dočítam tu nikde inde v zrozumiteľnom jazyku nenájdem. Ďakujem.

 14. Pravidelne navštevujem tento web. Robíte super prácu, je tu kopa informácií pokope, ktoré inak človek musí hľadať kadetade.. Sledujem ftr aj ofico fórum, ale tento web má veľký potenciál 🙂 hlavne pre našu CZ/SK komunitu.

 15. nedajte sa chlapi internet je plny blbcov a vasa praca je dobra ,super,vyborna atd.este raz dakujem a skore vyzdravenie obidvom

 16. dikes za to-co pro nás děláte…..a ten pramrd lesní by teda zasloužil!!!!bohužel nic nového-místní kolorit….gl!!

 17. No carramba, tak za tento článok by som ťa na miesto toho Hamstera zažaloval za ohováranie a utrpenie na cti. A hneď by si si šiel posedieť niekam do chládku.

 18. Co byste rekli na to že ty co to odtebe odtebe kopírujou tak že bysme je všechny ve WoT vybanovali

 19. Ako som uz spomenul v reakcii na iny clanok, robite skvelu pracu a sem chodim minimalne 3x denne pre nove informacie, z ktorych tie najlepsie hodim na nasu klanovu stranku a FB, samozrejme priamy link… 🙂
  A tych dementnych odkundesov by som zazaloval, dokazy predsa mas…

Comments are closed.