LT vz. 35 (část 1.)
i Zdroj: WoT.cz
Článek LT vz. 35 (část 1.)

LT vz. 35 (část 1.)

Prisma

Prisma

28. 12. 2016 16:36
Reklama

Lehký tank vzor 35 můžeme najít pod zkráceným označením LT vz. 35 nebo také Pzkpfw 35(t) (Prisma – označení Pzkpfw 35(t) se budeme věnovat níže v článku).

Firma Škoda představila v létě roku 1934 tank, označený jako Š-II-a (Škoda lehký tank, jezdecký tank). Šlo o vylepšenou verzi tanku SU, který byl použit jako základ. Ani firma ČKD nezahálela a představila svůj tank pod označením P-II-a (jednalo se o vylepšený tank LT vz. 34). Po průběhu armádních testů těchto dvou tanků, byl objednán tank firmy Škoda a to v celkovém množství 160 kusů. Za zmínku stojí, že firma ČKD vznesla protest proti průběhu soutěže a aby ministerstvo obrany vyšlo ČKD vstříc, zadalo objednávku oběma firmám tak, že se Škoda a ČKD podíleli na výrobě tanků rovným dílem.

LT vz. 35 (část 1.)
i Zdroj: WoT.cz
Zdroj: http://www.tanks-encyclopedia.com/OLD/ww2/czech/ww2_Czech_Tanks.php

Objednávka 160 kusů tanku, vyráběného pod označením LT vz. 35, nebyla konečná. Následovaly ještě další dvě objednávky, které čítaly 35 kusů a poté 103 kusů. Celkový počet objednaných kusů tudíž čítal 298 tanků. Poslední objednávka byla potvrzena až na podzim roku 1937 kvůli problémům a nedostatkům, které se objevily při zkouškách prvních sériově vyrobených kusů.

LT vz. 35 (část 1.)
i Zdroj: WoT.cz
Zdroj: http://forum.valka.cz/topic/view/11691/CZK-LT-vz-35

Vyrobené tanky byly československé armádě dodávány od zimy roku 1936, až do dubna 1938 a tyto dodané tanky byly rozděleny do tří pluků: 1. pluk útočné vozby měl 197 tanků, 2. pluk útočné vozby měl 49 tanků a 3. pluk útočné vozby měl k dispozici 52 tanků.

V roce 1938 probíhaly různé úpravy a opravy na základě zpětné vazby od členů posádek tanků. Tyto opravy se však zasadily o nedostatek plánovaného počtu tanků, nasazených při obraně našeho státu během mobilizace. Jednalo se hlavně o výměnu kulometů, oba tyto kulomety měly pro svůj typ speciální lafetu a tak vyvstal problém s jejich výměnou. Proto vyjížděli zaměstnanci firem přímo do pole, kde tyto opravy či výměny prováděli. Jednalo se o výměnu kulometu ZB vz. 35 za kulomet ZB vz. 37.

Během mobilizace v roce 1938 byly některé tanky poslány do pohraničí, kde pomáhaly československých obráncům bránit naši vlast proti jednotkám Freikorpsu. Jejich pomoc se jevila jako velmi přínosná, protože dokázaly ničit kulometná hnízda a postavené barikády. (Prisma – tématu mobilizace a okupace našeho území se bude věnovat dopodrobna v jiném článku)

LT vz. 35 (část 1.)
i Zdroj: WoT.cz
Zdroj: http://www.bunkry-jh.cz/uspoakce/2013/zari1938jh.htm

Po úplném obsazením Československa německou armádou, spadala většina vyrobených tanků LT vz. 35 pod správu německého Wehrmachtu (dohromady 244 kusů a 54 jich zůstalo na Slovensku). Po zařazení do tankových jednotek Wehrmachtu byl tank přejmenován na PzKpfw 35(t) – PzKpfw – Panzerkampfwagen, 35 ,t – tschechisch.

Tanky použil Wehrmacht jak pro invazi do Polska a Francie, tak i při operaci Barbarossa (Rusko). Při tažení do Polska bylo poškozeno pouze 11 vozidel. Tanky byly poté opraveny a schopné opět boje. Ve Francii bylo úplně zničeno pouhých 11 vozidel a dalších 34 bylo poškozeno nebo vyřazeno z boje (s možností opětovné opravy). V Ardenách se osvědčily jako vynikající tanky, protože skoro pro tanky nepřekonatelný terén zvládly a dostaly se až k průlivu La Manche. Zde předvedly, že patří k jedněm z nejlepších lehkých tanků své doby! Při tažení do SSSR se projevil hlavní nedostatek tohoto tanku. Díky tuhé zimě mu začaly zamrzat jeho pneumatické systémy a kapalina v chladičích.

Po tažení do Sovětského svazu byla většina tanků přestavěna do podoby zásobovacích vozidel. Tankům LT vz. 35 byla odstraněna věž a vozily pro ostatní munici. Některé tanky byli zakopány a sloužily jako pevnůstky.

Věže z tanku byly zabetonovány a použity také jako pevnůstky (viz. fotografie). (Prisma – pořízené fotografie by měly být nejspíše s území dnešního Bulharska)

LT vz. 35 (část 1.)
i Zdroj: WoT.cz
Zdroj: http://forum.valka.cz/topic/view/11691/CZK-LT-vz-35
LT vz. 35 (část 1.)
i Zdroj: WoT.cz
Zdroj: http://forum.valka.cz/topic/view/11691/CZK-LT-vz-35
LT vz. 35 (část 1.)
i Zdroj: WoT.cz
Zdroj: http://forum.valka.cz/topic/view/11691/CZK-LT-vz-35

Dnes se zachovalo už jen pár kusů, ale jeden je u nás a stojí na nádvoří VHÚ ve Vyškově. V roce 2008 byl převezen z USA a roku 2013 se jako plně zrekonstruovaný a provozuschopný tank ukázal na tankových dnech.

LT vz. 35 (část 1.)
i Zdroj: WoT.cz
Zdroj: http://www.fronta.cz/lt-vz-35

Prisma  – no není to krása?

V 2. části bude věnována pozornost technickým parametrům a úpravám tanku.
Zdroje – http://www.fronta.cz/lt-vz-35, http://www.vojsko.net/index.php/pozemni-technika/44-tanky/292-lehky-tank-lt-vz35, http://utocnavozba.wz.cz/tank/l-lt35.htm

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google
Reklama
Reklama