Historické okénko s WoT: Škoda T-17

10
Zdroj: http://pipboy.wtz.cz/wot-cs/

T-17 je jedním z poválečných projektů na, kterých pracovala firma Škoda. Měl být osazen dělem ráže 75 mm.

V září roku 1948 přišla Škodovka s novým projektem (nejspíše tomu bylo z vlastní iniciativy). Protože o měsíc později, v listopadu, na schůzce vedení firmy a představitelů československé armády bylo rozhodnuto o vývoji nové „lehké platformy“ na níž měl být postaven lehký tank či jiná vozidla jako například stíhač tanku (TDčkem plánovaném na podvozku tohoto tanku se budu věnovat v dalším článku). Na základě této schůzky byla lehká platforma založena na základě Škodováckém projektu T-17.

Zdroj: https://futurewgworker.deviantart.com/art/Skoda-T-17-light-tank-635911841
Zdroj: https://futurewgworker.deviantart.com/art/Skoda-T-17-light-tank-635911841

Škoda T-17 se měla vyznačovat poměrně moderními tvary. Přední část podvozku byla nejspíše inspirována tankem IS-3 a sklopení pancíře bylo velmi dobře neprojektováno, protože jeho úhly se vyznačovaly velkým skosením. Její věž měla mít zaoblené tvary ze všech stran (tvar byl podobný věži T-55). Pancéřování zepředu mělo dosahovat až 60 mm (nejspíš jak na věži, tak i na podvozku). Ze stran měl mít 30 mm a zezadu 20 mm pancíře.

Zdroj: https://forum.valka.cz/topic/view/124661
Zdroj: https://forum.valka.cz/topic/view/124661

Při bližším pohledu na kanón si určitě všimnete na mantlet děla, že má podobný tvar, jako používali Němci u svých samohybných děl za druhé světové války. Kanón Škoda A26, které mělo být použito s největší pravděpodobností na tomto tanku, mělo ráži 75 mm. Možná, že uvažovali i o usazení jiného kanónu Škoda A25 nebo Škoda A18 s revolverovým nabíjením (použit i na projektu Škody T-25).

Projekt tohoto tanku zůstal pouze na papíře, protože po skončení války neměly lehké tanky už takové využití a proto byl tento projekt dále rozvíjen a byl nakonec zrušen.

Zdroj: http://ftr.wot-news.com/wp-content/uploads/2014/02/2nbM3.jpg
Zdroj: http://ftr.wot-news.com/wp-content/uploads/2014/02/2nbM3.jpg

Tento projekt by byl ideálním zástupcem československé linie lehkých tanků, nemyslíte?

Technické parametry:

Hlavní a sekundární zbraň: Kanón Škoda A26 ráže 75 mm a dva kulomety ráže 7,92 mm
Pancéřování: 60/30/20 mm
Posádka: 4 muži (velitel, řidič, střelec, nabíječ)
Rychlost a dojezd: 55 km/h, neuvedeno
Motor: nejspíše Škoda V8
Hmotnost: 19 tun

Historické okénko s WoT: Škoda T-17
Ohodnoťte tento článek!
4.52 (90.48%) 21 hlas/ů

10 KOMENTÁŘŮ

 1. Super, mame adepta na VIII premiu. CS tank… Ted uz to jenom nekdo musi podsunout WG 😉

  • Jou, přesně max 6 nebo 7 tier s těma dělama by mezi 8 by byl bohužel slabý a WG při hledání adeptů do našeho stromu se s ním jistojistě setkalo, takže ho určitě někde má 😀

   • Já si nemyslím, že v realitě dávalo dělo nějaký určitý úděl poškození, takže není problém dát tomuhle dělu např 500dmg na ranu… Chápeme se? 😉
    Pokud by WG chtělo, tak by mu přidalo výkon motoru, udělalo z něj sporťáka a třeba mu dali rychlejší clip nebo lepší přesnost.. tj na nich 😉

  • Nápad na střední prémiový československý tank tieru VIII už se tu v minulosti probíral ale k WG se to asi opravdu nedoneslo nebo si to schovávají na pozdější časy.
   V každém případě by se mi další premiák na expení druhé osádky velice hodil, vzhledem k tomu že jsem si nechal X, IX tier a osádku z X expim v Škoda T40.

 2. Poprosím autora, aby si pomalu pročetl celý článek, od nadpisu po konec je tam několik gramatických chyb.

  Jinak je to velmi zajímavý článek a děkuji za podobné příspěvky.

 3. No já myslím, že kdyby WG chtěl tak z toho dovede udělat tier 8. Stačilo by tomu o 10kmh zvednout rychlost a LT jak dělaný. Nebo tomu dát 8.8 dělo a je z toho MT. Ve hře jezdí větší bizarnosti na T8 např. M4 rev.

 4. Podľa mňa,sú tanky, ktoré boli len na papieri taká smutná epizóda…Vid Japonské heavy.Ale tanky, ktoré existovali,by mali byť v hre.Preco sú napr.odmenove tierX, ruský obj.907.Keby dal WG do hry misie na napríklad T54/55AM Kladivo,mali by sme fantastický tank napr.na tierX,vyrábaný včasné.Co poviete ČS komunita, skvelý tank na 10kove bitky.Kto ho nepozná,pozrite si ho na internete.

 5. Ruský klon už máme na sedmém tieru, úplně stačí. Máme vlastní stroje, nejsme Polsko.

Comments are closed.