Tank vz. 33

7
vz. 33
Zdroj: http://old.rotanazdar.cz/?p=5916

Tank vz. 33 byl jedním z prvních pásových vozidel, která se na našem území vyvíjela. Byl vyráběn na základě licenční kopie zakoupené z Anglie.

Od roku 1929, kdy byla licence zakoupena, probíhal vývoj tančíku. Po prvních nezdarech, jako například spatné řešení interiéru tanku, kdy byl motor usazen přímo za posádkou a nebyl nikterak odhlučněn apod., byl přestavěn.

Zdroj: http://www.tanks-encyclopedia.com/ww2/czech/czech_ww2_Tancik_vz.33_tankette.php
Zdroj: http://www.tanks-encyclopedia.com/ww2/czech/czech_ww2_Tancik_vz.33_tankette.php

V roce 1932 byl připraven k armádním testům. Po pečlivém prozkoumání všech aspektů a parametrů vozidla zkušební komise nedoporučila objednávku, protože tančík nesplňoval mnoho parametrů, která armáda měla. Nakonec byl stroj objednán ministrem obrany v množství 15 kusů.

Zdroj: http://forum.valka.cz/topic/view/17585/CZK-Tc-vz-33
Zdroj: http://forum.valka.cz/topic/view/17585/CZK-Tc-vz-33

Konečný počet tanků čítal 74 kusů (včetně prototypů). Během mobilizace byly tančíky používány proti vznikajícím jednotkám sudetoněmeckého Freikorpsu. Díky tomu, že Freikorps byl jen lehce vyzbrojen, 33 se s nimi lehce vypořádala. Bohužel mnohé stroje při těchto potyčkách díky svým mnohým technickým závadám vypověděly službu.

Zdroj: http://pospec-blog.blogspot.cz/2011/04/tancik-vzor-33.html
Zdroj: http://pospec-blog.blogspot.cz/2011/04/tancik-vzor-33.html

Po zabrání Čech a Moravy, se dostaly 33 do područí německé armády, ale v té době byly už velmi opotřebované a sloužily tak buď v podpůrných jednotkách, jako střelecké cíle na střelnicích nebo transportéry munice.

Technické parametry:

Hlavní a sekundární zbraň: 2x kulomet vz. 26 (7,92 mm)
Pancéřování: 12/8/8 mm
Posádka: 2 muži
Rychlost a dojezd: 35 km/h
Motor: Praga AH, 30 koní
Hmotnost: 2,3 t

Ohodnoťte tento článek!
Sdílejte
Předchozí článekJak na Lee Sina
Další článekVrací se nám Darkmoon Faire
Dlouholetý a věrný hráč World of Tanks =) Historické články píšu protože mě zajímají historické souvislosti okolo obrněných vozidel ;)

7 KOMENTÁŘŮ

  1. Oficiálne sa nenazýval tank ale tančík. Jazdil s ním môj pradedo u 1. roty tančíkov Pluku útočné vozby v Milovicích, ešte pred zavedením LT vz. 34.

Comments are closed.