Mnichov 1938, část 3.

10

V úvodu můžete zhlédnout pěkně zpracovaný dokument z roku 1968 nazvaný Mnichov 1938. Zde je, co se politické a vojenské situace týče, vše velmi dobře a přehledně vysvětleno.

23. září 1938 byla vyhlášena všeobecná mobilizace. Na obranu Československa bylo povoláno na cca 1 milion vojáků.

K dispozici jsme měli techniku, viz tabulka. Tanky ve výzbroji byly LT vz. 34 a LT vz. 35, tančíky byly vz. 33 a například ještě obrněné vozy vz. 37 a vz. 30. Na fotce dole je vidět OA vz. 30 a disponoval třemi lehkými kulomety ZB vz. 26. Na obranu československých hranic jsme měli i rozsáhlá opevnění.  OA vz. 30 je vozidlem firmy Tatra.

Zdroj: http://ww2photo.se/tanks/cs/armerc/tatra72.htm
Zdroj: http://ww2photo.se/tanks/cs/armerc/tatra72.htm

Pro porovnání přidávám tabulku s počty československé armády (ČSA) a Wermachtu září roku 1938. Čísla jsou orientační a mohou se trochu lišit.

  ČSA Wermacht (Německo)
Pistole 207 000 378 800
Pušky 762 000 1 693 000
Kulomety (lehké a těžké) 39 300 56 370
Protitankové kanóny 780 7 710
Obrněné automobily 66 1 200
Tančíky 70 72
Tanky 347 2 420
Lehká a těžká děla 1 855 4 050

Zdroj: http://www.fronta.cz/dotaz/vyzbroj-csa-a-wehrmachtu-v-zari-1938

Samozřejmě si musíme uvědomit, že tyto počty by proti sobě nestály, protože armády nebyly rozmístěny pouze na hranicích.

Zdroj: https://www.pevnosti.cz/pevnosti32.html
Zdroj: https://www.pevnosti.cz/pevnosti32.html

Po přijetí Mnichovského diktátu panem presidentem Edvardem Benešem jsme postoupili poměrnou část našeho území Německu, a jak tomu bylo dál, sami určitě víte, a jestli ne, je dost zdrojů, ze kterých můžete další informace čerpat.

Prismauvědomuji si, že je to velmi kontroverzní téma. Jak už jsem psal v předchozím článku, tato série slouží pouze k shrnutí Československa a další historické články budou tanky navržené a vyráběné u nás. A na jaké tanky se můžete těšit? Například Škoda T15, samozřejmě nesmí chybět Škoda T25 a ochutnávka na příští článek: Rheinmetall-Borsig Waffenträgen byl… ale pokračování bude až v příštím článku.

Mnichov 1938, část 3.
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96%) 5 hlas/ů
Sdílejte
Předchozí článekDark Star 2017 trailer
Další článekWorld of Warplanes 2.0 již tento měsíc?
Prisma
Dlouholetý a věrný hráč World of Tanks =) Historické články píšu, protože mě zajímají historické souvislosti okolo obrněných vozidel ;)

10 KOMENTÁŘŮ

 1. Nechcem tu zase vyskakovat ale v ktorom z tých troch článkov si písal o Mníchovskej zrade Anglicka a Francúzka keď odmietli vojenskú pomoc Česko-slovensku a mohli tak možno aj zabrániť vzniku 2. sv. vojny? Lebo som túto informáciu nikde nepostrehol.

  • Nepostrehol si a vies o nej….tak co? Fakt Ti chyba to politizovanie aj tu??? Na Topkach sa mozes vyblbnut dost. Mna by potesilo trochu rozviest okrem bojovej techniky aj opevnenia, ktore tu boli a ich vyzbroj. Aj ked co – to o tom viem.

   • Prosím, jen né články o opevnění. Kdo se o to zajímá, tak si to najde, kdo ne tak to stejně číst moc nebude. Zatímám mám zkušenosti, že když je na takovém to webu článek o opevnění, tak je to tak zprzněné, že mě to akorát naštve. Sám jezdím přez 20 let o opevnění a troufnu si řict, že o tom vím docela hodně a jsem si jistý, že článek který by tu vyšel by stál za prd.

    Lepší nechat takové články webům, kde se v tom lidi kapku vyznají…

  • mozno zbytocne ofenzivna stylizacia ale nazov serie clankov je Mnichov 1938 a nie tanky ci boje z roku 1938…v tom mnichove sa nieco udialo as tym asi suviselo x dalsich veci nez len o nejake statistiky kto na tom ako bol v tej dobe ale hlavne asi to ze kto co urobil neurobil podpisal a kto s kym tahal za jedne povraz a podobne…taze pripomienka je sice asi trefna len zbytocne ofenzivna…minimalne tento clanok mi pride tak nejak moc strucny a je na 90% len o vyssie uvedenej tabulke…mozno netreba clanky tohto typu vydavat rychlo ale kvalitnejsie…nie je to predsa len rebricek najziskovejsich online hier ale nejaky kus historie…

   • souhlasím, že je stručný a nějaké věci jsem tam nenapsal záměrně a byl přidán dokument pro další důležité informace…jinak situaci co se dělo v pohraničí po mnichovu se chci ještě určitě věnovat a budou na to další články.

  • S Francií (a Sovětským Svazem) jsme měli smlouvu o vojenské pomoci, ale to je vysvětleno v tom dokumentu. Politikaření a slovu kdyby jsem se vyhnul záměrně, protože jsem to zde nechtěl zmiňovat a od toho je opět ten dokument. Jestli někoho zajímá co by se stalo kdyby… na youtubu je mnoho videí na toto téma a dokonce ČT vysílala dokument s názvem “Kdyby…” takže jestli chcete můžete se na něj podívat.

 2. Úprimne som očakával viac obsahu do článku. Ako už hore niekto písal, radšej pomalšie ale kvalitnejšie a zamňa aj viac obsahu.

 3. Jak rád bych se dnes, tak jako jsem to uměl dřív, na toto téma podíval jen z vojenského hlediska. Ale už to neumím. Dle mého to bylo ( v zákulísí ) úplně jinak, než jak se dnes říká a je to pouze opakování lží a polopravd, dokud se nestanou “pravdou” .

Comments are closed.