LT vz. 38 v boji (část 2.)

9
LT vz. 38
Zdroj: http://dkrehan.webgarden.cz/rubriky/tanky-a-tankove-dny

LT vz. 38 byl jeden z nejlepších lehkých tanků své doby. Jeho výsledky na bojišti mluví jistojistě samy za sebe.

Tank LT vz. 38 bojoval pod označením Pzkpfw. 38 (t), protože byl pod správou německé armády. Pro všechna tažení byla naše LTčka velmi důležitá. Svou pokročilou konstrukcí a dobrým dělem se mohl směle vyrovnat/konkurovat tehdejší Pzkpfw III (tudíž samozřejmě i II a I).

Prvního nasazení se tank dočkal již při tažení do Polska. Účastnilo se ho dohromady na 58 strojů série A (bylo poškozeno pouze 7 strojů a následně opraveno). Po reorganizaci lehkých divizí, byly tanky přeřazeny do 7. a 8. Panzerdivision. V těchto divizích se následně účastnily tažení do Francie.

Na silnici někde mezi Francií a belgií
Zdroj: https://www.lovecpokladu.cz/home/lehky-tank-lt-vz-38-dobyva-francii-6062

Ve Francii bojovaly 38 po boku Pzkpfw 35 (t), naše známé LT vz. 35, kde prokázaly svou vysokou bojovou hodnotu a díky jejich rychlém postupu dokázala německá armáda během několika týdnů zabrat většinu Francie. Tehdejší „neprostupné“ Ardeny dokázaly překonat a zatlačit tak ustupující vojska až ke kanálu La Manche. Z celkového počtu 2702 tanků, které byly v roce 1940 použity, se tažení účastnilo dohromady 219 strojů, pouhých 7 bylo nenávratně zničeno a 48 poškozeno (s možností následné opravy).

Zdroj: https://www.lovecpokladu.cz/home/lehky-tank-lt-vz-38-dobyva-francii-6062
Zdroj: https://www.lovecpokladu.cz/home/lehky-tank-lt-vz-38-dobyva-francii-6062

Poslední nejvýznamnější akce, které se 38 účastnila, byla operace Barbarossa. Díky tuhé zimě a nástupu nových ruských tanků (T-34 a KV-1) byla 38 uznána jako zastaralá a na konci roku 1941 ve velkém vyřazována a stroje byly převáděny k cvičným účelům. Za zmínku stojí, že nespočet těchto tanků bylo použito jako „železniční tanky“. Byly umístěny na předek transportních vlaků.

Zdroj: http://pkka.narod.ru/train.htm
Zdroj: http://pkka.narod.ru/train.htm

Prisma – Myslíte si, že můžeme náš tank považovat jako jeden z nejlepších lehkých tanků na začátků 2. světové války? Já si osobně myslím, že byl a jsem velmi hrdý na to, že jsme měli takovýto tank 😉

Ohodnoťte tento článek!

9 KOMENTÁŘŮ

  1. No nevím jestli bych měl být hrdý, na to že náš tank bojoval za nějakýho zasranýho Hajlera, ale ono ta naše zbrojní produkce byla tehdy vůbec na vysoké úrovni a vlastně se ani nedivím, že ji z počátku (vlastně i v průběhu) války fašouni tak hojně využívali.

  2. Tank hodnocen jako jeden z nejlepších LT začátku války… A výborný podvozek pak využit k výrobě stíhačů, samohybek….

    Jen ve hře podceněn, kdejaký trouba s kulometem a…. Zásobník je pěkný – ale nevyřadí nepřítele…

  3. Jinak úvodní foto z Lešan již není aktuální. Tank je po nové renovaci.

Comments are closed.