43M Zrínyi: Další potomek LT-35 ve WoT?

  17

  WG začal sbírat informace o 43M Zrínyi – maďarském stíhači tanků. Zatím není jisté, zda by se jednalo o prémiový tank nebo odměnu za osobní mise, případně o tank regulérní větve. O tom se zatím můžeme jen dohadovat. Zájem ze strany WG je ovšem evidentní. Pro nás je tato věc o to zajímavější, že maďarské tanky Turán i Zrínyi mají ve svém rodokmenu československé tanky T-21, potažmo LT-35.

  Z historie
  Na základě německých zkušeností se maďarské ministerstvo obrany rozhodlo vyzbrojit své jednotky stíhači tanků. Zpočátku se pokoušeli koupit osvědčená německá vozidla (jako byl StuG III), ale Německo jejich prodej odmítalo. Aby tento problém vyřešili co nejrychleji a nejlevněji, dostali maďarští inženýři za úkol zkombinovat dvě již existující zbraně: houfnici 40. M 105mm a podvozek středního tanu Turan.

  Původně houfnice 40. M 105mm sloužila jako klasické dělo, ale její projekt byl po problémech zastaven. Maďarům tak zůstalo 60 nedokončených děl.

  Po rozhodnutí o sloučení tanku a houfnice se sice objevily problémy s osazením děla na podvozek, ale dřevěný model tyto problémy vyřešil a byl zkonstruován klasický prototyp s názvem Zrínyi I. Po zkouškách v zimě 1942/43 byla „útočná houfnice“ přijata do služby pod názvem 10,5cm 40/42. M Zrínyi II a bylo vyrobeno 40 kusů tohoto stroje.

  Prakticky v ničem se nelišil tento tank od prototypu verze s 75 mm dělem.

  Ve World of Tanks
  Vlastnosti TD a jeho výzbroj by naznačovala, že bude umístěn někde na tier V. nebo VI., a byl by podobný německému StuG III.

  Tier: V – VI
  Motor: WM V-8H
  Dělo: 40. M 105mm L / 20 → 43. M 75mm L / 55

  Nakonec historický filmeček o cvičení se stíhači Zrínyi

  Sdílejte
  Předchozí článek19. 5. 2016 #2
  Další článekmarty_vole: Replay M46 Patton
  Ve skutečném tanku jsem strávil skoro dva roky, ale WoT mě přesto nebo možná právě proto baví.

  17 KOMENTÁŘŮ

  1. Zrinyi znám, po něm ve WoT toužím už dlouho, snad ho dají, hned kupuju 😀

   • Já bych chtěl Tas. I když to byl jenom projekt, mohla by to být hodně slušná sedmička, taková protiváha SU-152.

    • Koukám na to..no vypadá to zajímavě…proč nemůžou mít Maďaři vlastní strom? Však něco by se našlo…

      • přesně tak, Maďaři mají hezčí tanky než ty polský krabičky 😀

      • Nevím neví, polský strom je zatím ve hvězdách a pokud se nic nezmění velmi vzdálených…. Jo, švédský a italský to je jiná 🙂

  2. Bylo by to podprůměrné TDčko na tieru 5 možná ještě podprůměrnější jak momentální Stug IV z osobních misí. Velké, nejspíš pomalejší než stug III a 7,5 mm děla jsou na TDčkách docela low zbraně a samozřejmě papír…

  3. Jestli to bude sestka premiak tak ji asi koupim ale asi to bude plus z tim 105mm tak urcite 🙂

  4. ten zákluz je brutální, prakticky celá délka hlavně. Nechtěl bych být nabíječem, co se zapomene po nabití na místě.

  Comments are closed.