Videoherní kalendárium – co všechno se stalo ve světě her 15.1.

0

Kdyby Saskia Burešová hrála videohry, jistě by čtenáře u této rubriky pravidelně vítala ona, ale bohužel, budete si muset vystačit s námi, redaktory Excaliburu. I tak nám ale dovolte vás pozvat na pravidelné výpravy do dob dávno i nedávno minulých.

Každý den se budeme snažit vydolovat to nejzajímavější, co se s aktuálním datem pojí ve videoherní historii. Je nám jasné, že některé dny budou záživnější, někdy to bude spíš vaření z vody, ale berme to jako příležitost se podívat i na méně známé tituly a události. Tak směle do toho, co se kde událo, když byl list kalendáře otočený na datu 15.1.?

90’s

1992 – V USA vychází MegaMan 4 na NES. Japonští hráči mohli hrát čtvrtý díl této série již od 12.12.1991 (u nich se ale jmenoval Rockman 4: Aratanaru Yabō!!), evropští příznivci chlapíka v modrém si naopak museli počkat až do 21.1.1992. Mega Man 4 se o několik později dočkal i verze na PS1, PC a loni se dostal i na mobilní telefony.

1999 – Vydání WCW/nWo Thunder v USA. První PlayStation byl na wrestlingové tituly různých kvalit poměrně štědrý, tato hra ale patří mezi ty horší. Jeff Gerstmann ji v dobové recenzi na Gamespotu udělil hodnocení 5.4 z 10 a nejspíš se moc nemýlil. Nebo snad máte na WCW/nWo Thunder nějaké hezčí vzpomínky?

00’s

2001 – Byla spuštěna Wikipedie, jako první samozřejmě v anglické verzi. Hledání informací o hrách je od té doby zase o něco snažší.

2002Mobile Suit Gundam: Zeonic Front se dostává na pulty i pro severoamerické zákazníky. Nutno však dodat, že hlavní trh pro tuto 3D akci s roboty byl, poměrně očekávaně, ten v Japonsku, kde vyšla už 6. září 2001. Magazín Famitsu tomuto PS2 titulu udělil hodnocení 35 ze 40, ale i přes své nesporné kvality se hra na západě většího ohlasu nedočkala.

2007 – Severoamerické vydání party hry WarioWare: Smooth Moves na konzoli Nintendo Wii. Podobně jako Mario Party spoléhá na sérii miniher, které plně využívají možnosti pohybového ovládání. Jednalo se však spíše o menší titul, který byl sice velmi dobře hodnocen (IGN 8.2/10, Gamespot 9.1/10, GameSpy 4.5/5), ale přes obrovskou konkurenci, která se v nabitém roce 2007 urodila, se Wario nedostal do výčtu těch úplně top her roku.

2008 – A další Nintendo! 15.1. 2008 vyšly CSI: Hard Evidence, Nitrobike a Samurai Warriors: Katana na Nintendo Wii a Nanostray 2 na Nintendo DS. Ani jedna hra nějakou větší díru do světa neudělala, ale za zmínku jistě stojí, že za CSI: Hard Evidence stojí studio Telltale, které už v té době pečlivě zásobovalo hráče epizodickým obsahem.

2013 – Na Xbox 360 a PlayStation 3 vychází DmC: Devil May Cry. Ano, to je ten díl, kde Dante má krátké hnědé vlasy a je trochu přidrzlý. Za DmC stojí studio Ninja Theory (znáte z letošního Hellblade) a celkově byl tento reboot série velmi kladně přijatý. Na konci roku 2014 vyšla Definitive edice na aktuální generaci konzolí, takže se můžete o jeho kvalitách přesvědčit i pokud Xbox 360 nebo PS3 nevlastníte.

2016Oxenfree. Nezávislý titul týmu Night School Studio vyniká hlavně unikátním zpracováním dialogů, které probíhají v reálném čase během průzkumu prostředí. Autoři měli již od začátku záměr vytvořit příběhovou hru bez cutscén a výsledek si můžete vyzkoušet na snad všech aktuálních platformách, kde bývá Oxenfree k dispozici za velmi příznovou cenu ve slevových akcích.

 

Videoherní kalendárium – co všechno se stalo ve světě her 15.1.
Ohodnoťte tento článek!
1 (20%) 1 hlas/ů