Strategie už dávno nejsou dominantním žánrem počítačových her. Tato výsada jim patřila na konci devadesátých let a první roky nového tisíciletí. Doslova každý měsíc jsme si mohli zahrát tři a více kousků z realtime i tahovkového chlívku a prohánět jednotky po 2D i 3D mapách. Tituly jako Total Annihilation, Command & Conquer nebo Earth 2140 se nám tehdy vryly do paměti a rádi si je sem tam zahrajeme dodnes. Nebo alespoň mrkneme na video na YouTube…

Série Age of Empires zapustila své kořeny na konci roku 1997 a nabídla neobvyklou kombinaci – realtime boje a budování základny, spojené s postupem skrz historická období a nutnost taktického přemýšlení při plánování ofenzivy. Nebo defenzivy, podle vašich schopností. Samozřejmě můžete namítnout, že něco podobného jsme přeci dělali už o pár let dříve v sérii Warcraft. Jenže fantasy prostředí bitev orků proti lidským válečníkům se těžko srovnává se situací, kdy na jedné straně stojí Kartágo a na straně druhé vojska římských legií.

Dejte si recenzi původních Age of Empires (v angličtině) od jednoho zapáleného fanouška.

Nejsem nejlepší hráč realtime strategií. Většinou je hraju hlavně “na krásu” a stavím si své základny tak, aby byly esteticky dokonalé. Sem patří baráčky, tady budou kasárna a na tomhle plácku uprostřed se bude shromažďovat vojsko. Většinou to skončí tak, že moje esteticky dokonalá základna je s prvním nepřátelským útokem dokonale rozsekána na třísky, protože jsem zapomněl na obranné věže. Místo armády jsem vycvičil od každého typu jednotky přesně jednu, protože jsem právě byl v procesu rozhodování pro kterou z nich se rozhodnu. A všechny kritické budovy, místo kterých se nyní nachází jakýsi černý flek, jsem naplácal do absolutně nestrategických pozic. Ale přesto mě to vždy zatraceně bavilo a pokaždé jsem, alespoň trošku, k tomuto přístupu sklouzl.

A proč o Age of Empires píšeme zrovna teď? Už za pár dní se (snad) dočkáme remasterované verze prvního dílu. Je pravda, že dvojka se hraje po všech stránkách lépe a nabízí možná i propracovanější kampaně, ani nemluvě o vydařenějším multiplayeru. Ale jednička byla první a ve spoustě z vás jistě zanechala daleko intenzivnější vzpomínky. Připomeňte si je v remasteru. Nebo třeba jen v demoverzi původní jedničky z před 21 let.

Retronaut: Age of Empires
Ohodnoťte tento článek!
4.67 (93.33%) 6 hlas/ů

4 KOMENTÁŘŮ

  1. Stale mam doma instalacne CD na jednicku, dvojku + kampane conquerors k dvojke. Ale ked na W7 to proste nechce fachcit. Vraj je hra prilis stara. Stretol sa niekto s tymto problemom? A vie mi poradit??

    • dvojka na W7 běžela bez ( větších) problémů – máš nainstalované aktualizace pro systém (akorát při spouštění naskakovala vyblinkaná růžová ), případně patch pro hru ?

  2. Já mám doma jak AoE 1 tak AoE 2 rozšíření conquers a forgotten empires a nedám na to dopustit.
    Já všechno naštěstí jedu na Win XP.

  3. Na dvojkách jsem začínal, epické časy. Nicméně po vydání Rise of Nations jsem to už zapnul jen párkrát. To, jak člověk musel sám dělat skoro uplně všechno, protože samo to neumělo skoro nic, bylo (s úsměvem ) hrozné. Ale naučil jsem se na tom fakt dobře 🙂

Comments are closed.