Jak jsem minule slíbil, tak i konám. Konečně přišla řada na jednu z nejslavnějších českých adventurních sérií. Samozřejmě není řeč o ničem jiném, než o Poslu smrti, duchovnímu nástupci a vlastně i trochu předchůdci Posla bohů.  

Black-Mirror2

Stejně jako Posla bohů mají i první díl ze série na svědomí studio Unknown Identity ve spolupráci s Future Games. Trvalo to pět let od vydání jejich prvotiny, než vydali další projekt ze své dílny. Čekání se rozhodně vyplatilo. Hra vypadá, zní a hraje se stále stejně dobře jako před lety. Je to také jeden z titulů, kterým se podařilo prorazit za hranice. Hlavně v Evropě si Posel Smrti pod jménem Black Mirror vydobyl celkem početnou fanouškovskou základnu.

Prokletí rodu Gordonů

V zásadě to byla docela obyčejná adventura, ale to, kvůli čemu si ji hráči tak oblíbili, byl bezesporu příběh. Podobně jako v Poslovi bohů se i tady jednalo o seriózní vyprávění, tentokrát ale ještě o něco temnější a pochmurnější než minule. Hlavní postavou je šlechtic Samuel Gordon, který se stěhuje ze svého panství po tom, co jeho žena zemřela při požáru. Smrt jeho dědečka Williama ho ale zase přivede zpět na zámek Black Mirror. Jeho babička i detektiv Collier, pověřený prověřením dědovy smrti, jsou přesvědčeni, že se jedná o sebevraždu, ale něco tady nehraje. Samuel je přesvědčen, že v tom má někdo prsty a pátrá na vlastní pěst.

8 maxresdefault (1)

Postupně odhaluje, že všichni muži z jeho rodu jsou postihnuti jakýmsi prokletím. Během jeho pátrání nastane ještě několik záhadných úmrtí. Jeden by čekal, že to alespoň celé skončí happy-endem. Opak je ale pravdou. Kletba, která Samuela postihla, je ve skutečnosti schizofrenie. Po dlouhém přemýšlení tedy dojde k tomu, že jediným řešením je sebevražda.

Hra byla kompletně nadabovaná a odehrávala se na zámku Black Mirror a jeho blízkém okolí. Ve své době sklízela kladná hodnocení, u nás si vysloužila o pár bodíků víc, než ve světě.

Přesun do Německa

Konec Posla smrti byl ale ještě daleko. Na druhý díl jsme museli čekat celých 6 let. Mimo jiné to bylo z toho důvodu, že se vývoj přesunul do nového studia. Od druhého dílu mělo Posla smrti na starosti německé studio Cranberry Production. I přes to si ale zachoval české jméno i dabing. Grafika byla samozřejmě vylepšená, po stránce hratelnosti to však byla stále klasická adventura.

hra_galerie_1180_6

Příběh nepřímo navazuje na první díl. Odehrává se 20 let po událostech jedničky. Hlavní postavou je student fyziky Darren Michaels, který je ve skutečnosti synem Samuela Gordona. Zrovna je na prázdninách u své adoptivní matky v Biddefodu, kde pracuje jako brigádník pro fotografa Fullera. Volný čas tráví se svou milovanou Angelinou. Ta se ale jednoho dne ztratí, a tak se ji Darren vydává hledat. Pátrání ho zavede i na místa známá z prvního dílu, třeba do vesničky Willowcreek.

Na scéně se poté objevuje kult, který se chce postavit kletbě rodu Gordonů. Poté, co Darren zjistí, že to oni unesli Angelinu, zjišťuje také, že je synem Samuela a zároveň bratr Angeliny. Dokonce se setká i se svojí biologickou matkou, ale jejich setkání netrvá dlouho. Po chvíli totiž umírá, stejně tak Angelina. Během temného rituálu je vyvolána duše Mordreda Gordona, která následně posedne Darrena.

336529-posel-smrti-2-navod-cast3-1920x1080

Docela zvláštní zakončení, co říkáte? To samé si nejspíš říkali i vývojáři, proto hned o rok později přišel třetí díl. Ten zachovával tísnivou atmosféru, a hlavně poutavý příběh. Opět nechyběl český dabing.

Darren to nemá zrovna lehké. Poté, co ho posedl duch jeho předka, ho zavřeli do vězení za vraždy a podpálení zámku Black Mirror. Kdosi za něj ale zaplatí kauci, takže může začít jeho výprava za očištěním svého jména.

274134-posel-smrti-3-1280x800

Mordred mu v hlavě napáchal pěkný zmatek a mimo to má kvůli němu časté návaly vzteku. Všechno se ještě zkomplikuje po smrti jeho babičky Viktorie. Stává se tak dědicem celého panství a chce mu navrátit jeho zašlou slávu. V zámku se mu podaří nalézt skrytou svatyni, kde leží Mordredovy ostatky. S pomocí záhadného černého zrcadla a ostatků dokáže Mordredovu duši dostat ze svého těla a tím sejme kletbu svého rodu. Jako jediný Gordon tak může žít bez jakýchkoliv problémů.

Poslední záchvěv

Tohle byl na dlouhou dobu konec Posla smrti. Loni se ale probralo THQ North a během pár měsíců oznámilo a vydalo pokus o znovuzrození značky. Bylo by snad ale lepší, kdyby Posel smrti zůstal už nadobro pohřben. Pokračovali jsme v řešení kletby rodu Gordonů, ale celé to bylo tak nějak plytké, a navíc se tomu ani nedá říkat adventura. Vývojáři se rozhodli, že spíš půjdou cestou interaktivních filmů, což hře opravdu neprospělo. Ve finále to vypadá tak, že většinu času jen sledujete na dnešní dobu ne moc povedené cutscény.

maxresdefault (2)

První tři díly patří mezi klenoty adventurního žánru. Pokus o znovuzrození značky si ale většina komunity včetně mě představovala trochu jinak. Je ale nad slunce jasné, že příběh rodu Gordonů je jedním z těch nejzajímavějších, které v našich herních krajinách kdy vznikly.

Legendární české adventury – Posel smrti
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlas/ů

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Tuhle adventuru mám opravdu rád, příběh u jedničky je opravdu dobrý, bohužel od první vraždy jsem měl tušení kdo je vrah a ke konci se mi to potvrdilo. Mohli trochu ubrat na tom konci kdy to bylo v tom podzemí celkem absurdní ale i tak. Dvojka byla celkem slušná, příběh ušel ale ty dialogy u českého dabingu byly příšerně prkenné až to pomalu fyzicky bolelo. U trojky se naštěstí vrátil režisér co měl na starosti dialogy u jedničky a nebyla to vůbec chyba. Ty negativisticky ironické a kousavé poznámky hlavního hrdiny to nemělo chybu, nejednou jsem málem smíchy zajel pod stůl, protože i v dost špatné situaci prohodil takovou hlášku že jste se museli zkrátka smát. Čtyřka, opravdu no comment…

Comments are closed.