Když jsem při vzpomínání na Gooku několikrát zmiňoval, že je to zapomenutá hra, stále to není nic proti tomu, o čem si budeme povídat dnes. Léto s Oskarem je adventura, na kterou si vzpomenou jen opravdoví znalci. Na rozdíl od předchozích adventur, na které jsme vzpomínali, totiž nebyla ani zdaleka tak úspěšná.

40290

Léto s Oskarem je vůbec poslední hrou, která vyšla pod záštitou Vochozka Trading. Bylo to v roce 1998, ale původně měla spatřit světlo světa o něco dřív. Po úspěchu 7 dní a 7 nocí a dalších her od Vochozky zaměřujících se na humor se vývojáři rozhodli na stejnou notu zahrát ještě jednou. K tomu naslibovali spoustu nových mechanik a inovací, které v jen tak nějaké adventuře nebyly. Abych se přiznal, nepodařilo se mi zjistit, co přesně za vychytávky to mělo být. Očividně se nejen kvůli tomu vývoj pořádně zdržel. Po vydání se navíc ukázalo, že vlastně nic nového v Létě s Oskarem nenajdete.

Hurá, prázdniny!

Příběh jako by vypadl z typické české komedie. Hlavní postavou je pubertální výrostek Oskar Sláma. Prázdniny se blíží, ale Oskar to ve škole i tenhle rok pořádně fláká. To se samozřejmě nelíbí jeho rodičům. Máma ho za trest pošle na prázdniny k prarodičům, aby jim pomáhal. Nemá jinou možnost než se vydat za dědou a babičkou do Kotěhůlek. Pokud by se děda do dvou dnů náhodou mámě neozval, tak Oskarovi hrozí vydědění. Děda s babičkou spolu ale nemluví, takže jeho pobyt bude dost náročný. Nebo snad ne?

maxresdefault

Vy ho dostáváte do rukou v moment, kdy se s pětikorunou v kapse ocitne na nádraží. Dal už je to klasická adventura, kdy sbíráte předměty, prozkoumáváte okolí a vedete sáhodlouhé rozhovory. Ohledně obtížnosti se Léto s Oskarem řadí mezi ty lehčí české adventury. Žádný hardcore typu Gooka se tedy nekoná.

maxresdefault (2)

V průběhu hraní se podíváme do několika desítek obrazovek. Na každé z nich je celá řada klikatelných prvků. Oskar má ke každému z nich nějakou vtipnou poznámku. Vzhledem k jejich počtu je tam ale docela málo věcí, které můžete sebrat a následně použít. Postup hrou se tedy s menším množstvím možností docela zjednodušuje.

Nekorektní Oskar

Kdyby Léto s Oskarem vyšlo v dnešní době, byl by kolem něj pořádný rozruch, a to z jednoho jediného důvodu. Humor, který tady vývojáři použili, je dost nekorektní. Dělali si srandu prakticky ze všeho, co se dneska považuje za nepřípustné. Ať už je to zesměšňování žen, homosexuálů nebo jiných skupin, na tohle všechno si Oskar našel prostor. S tímhle zpracováním by v současné hyperkorektní době rozhodně nebylo jen tak. Mně by to ale nejspíš bylo absolutně jedno. Někteří totiž už zapomněli, že u hraní jde o jednu jedinou věc – bavit se. Jakou formou se hráč zabaví je už na něm a vývojář by měl dělat prostě to, čemu věří.

maxresdefault (3)

Nepřítomnost slibovaných featur nebyl jediným důvodem neúspěchu Léta s Oskarem. Už ve své době to byla hra dosti zastaralá, obzvlášť co se grafického zpracování týče. Běžela v rozlišení VGA, tedy 640×480. Úroveň celkového zpracování byla podprůměrná. Mimo jiné to bylo také kvůli tomu, že hra byla vyvíjená primárně pro operační systém MS-DOS. S protahujícím se vývojem ale bylo potřeba přejít na Windows. Hra pak vyšla ve dvou verzích. Na disketách byla bez dabingu. Později vyšla i CD verze, která už obsahovala kompletní ozvučení.

Po tomto projektu se lidé kolem Vochozka Trading rozutekli do jiných českých herních studií. Vedlo to také ke zrodu studia Illusion Softworks, které se následně stalo legendou. Tedy alespoň pro náš malý trh. Stalo se tak díky takovým peckám, jako je série Hidden & Dangerous nebo Mafie. Později přešlo pod křídla společnosti 2K. Moc dobře to ale nedopadlo. Z 2K Czech jsou dnes už jen zbytky a většina jejich práce se přesunula do studia Hangar 13. O osudu tohoto slavného studia si ale povíme možná někdy příště.

Legendární české adventury – Léto s Oskarem
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů

1 KOMENTÁŘ

  1. Hra běžela v 320×200, 640×480 by v roce vydání rozhodně nebylo zastaralé rozlišení 🙂 A jak by měl cílový OS souviset s podprůměrným zpracováním je mi záhadou 😉

Comments are closed.