Tentokrát se v našem seriálu ponoříme do historie ještě hlouběji, než kdy předtím. Opomenout totiž tuto legendární adventuru by byla pěkná ostuda. Docela často se ale setkávám s tím, že hráči vůbec nevědí o co jde. Proč se z Dračí historie stala legenda a měli byste ji znát? 

Dračí historie sice není tou nejstarší českou adventurou, ale jedno prvenství jí už nikdo neupře. Je to vůbec první česká hra, která vyšla na CD. Do té doby veškeré tituly vycházely na disketách. U některých her byl jejich počet vskutku nechutný, takže přechod na CD byl opravdu příjemnou změnou.

dh6

Původně se hra dostala na pulty obchodů v roce 1995, kde slavila velký úspěch. Ve své době patřila se 7000 prodanými kusy mezi nejprodávanější hry na českém trhu. Hráče si získala hlavně díky pohádkovému vzhledu a kompletnímu dabingu. Stejně jako Ve stínu havrana se pak objevila i u několika časopisů jako příloha zdarma.

Vývoj Dračí historie probíhal dva roky. Tým říkající si NoSense byla partička středoškoláků. Mezi nimi figuroval například grafik Jakub Dvorský, který momentálně působí ve studiu Amanita Design. Podepsal se mimo jiné také třeba pod adventurami Botanicula nebo Machinarium.

Kdo chce drakem být, hůlku si vždy najde

Podobně jako adventury, na které jsme vzpomínali minule (série Polda a Ve stínu havrana), je i Dračí historie primárně humornou hrou. Na původním obalu hry je popsaná jako pohádková groteska a lepé by to snad ani vystihnout nešlo. Základní premisa příběhu vypadá docela nevinně. V jednom kouzelném světě si žije rodinka draků, kteří jsou ale jiní než ti, které znáte z bájí a mýtů. Tihle rezignovali na hlídání pokladů a žijí poklidným životem. Jednoho dne se ale ztratí táta Hubert a malý dráček Bert se ho vydává hledat.

dh4

Všechno rychle nabere obrátky, když se na scéně objeví zlotřilá hůlka Evelýna. Z nudy se rozhodla, že ovládne celý svět a v tom jí má pomoci právě Bert. Napáchají spolu několik neplech, ale po vynadaní od maminky musí vše napravit.

Na cestě za nalezením táty a napravení všeho co s Evelýnou napáchal narazí na nevídané věci. Tedy alespoň pro nás, v jeho světě je to přeci normální. To si takhle jde po louce a potká pasoucí se židle. Jinde zase musí pomoci pařezům, protože je svědí lišejník. Samozřejmě by to nebyla správná pohádka, kdyby se nakonec nepodařilo tatínka najít a ani Evelýna z toho nevyjde beztrestně.

dh5

Vzhledem k tomu, že zdejší svět je docela absurdní, tak se tady najde pár zákysových míst. Třeba taková kombinace pavouka s nočníkem, abyste se dostali k niti, by jen tak někoho nenapadla. Velmi známá je pak scenérie s trolem na mostě. Celkově je ve hře kolem 40 různých obrazovek.

Historie pro všechny

Dračí historii si dneska může zahrát úplně každý. Po 11 letech, co na hru nikdo nesáhl, byly uvolněny zdrojové kódy a hra jako taková byla dostupná zdarma. O 4 roky později byla předělaná jako součást emulátoru ScummVM, takže od té doby si Dračí historii můžete zahrát i na mobilních zařízeních. ScummVM má zastoupení na opravdu široké škále platforem. Později se objevily i další jazykové verze. Mimo původní české najdete i anglickou, německou a polskou.

dh3

Je opravdu pěkné, že se Dračí historie ani po tolika letech nenechává jen tak ležet ladem. Pokud byste měli zájem zahrát si ji i dnes, zamiřte na tyto stránky. Tam najdete vše, co potřebujete, abyste se s Bertem mohli zase jednou vydat do kouzelného “dračího” světa.

 

Legendární české adventury – Dračí historie
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 7 hlas/ů

2 KOMENTÁŘŮ

Comments are closed.