V dnešní době už klasické point’n’click adventury nepatří mezi ty nejúspěšnější žánry. V minulosti ale byla doba, kdy takovou hru musel mít každý vydavatel. Nejen ve světě, ale i u nás měly hojné zastoupení. Pojďme se do těchto dob vrátit a připomenout si některé adventurní legendy.

Začneme snad tou nejproflákleší sérií co v naších luzích a hájích vznikla. Letos to bude už celých 20 let, co se na počítače dostal první díl české adventury Polda. Tehdy ještě na hře pracovalo studio Sleepteam, které má na svědomí i jinou legendu, Bulánky.  Známí Zima Software mají své logo u každého Poldy, a ty pozdější také sami vytvářeli, ale tady zatím sehráli svoji roli jen jako vydavatel. U prvního dílu se občas můžete setkávat s podtitulem “aneb s poctivostí nejdřív pojdeš”, ale většinou ho najdete zkrátka jako Poldu.

polda14

V rámci žánru se nejednalo o žádnou revoluci, ale pro české publikum měla určité kouzlo  kreslená grafika a především typický český humor, který se táhne napříč sérií. Tomu hodně pomáhá vydařený dabing. Ať si říká kdo chce co chce, mně se zkrátka líbí a k postavám dobře sedí. Hlavní postavu poldy Pankráce zatím ve všech dílech daboval Luděk Sobota, v dalších rolích uslyšíte třeba Petra Nárožného, Valerii Zawadskou, Petra Gelnara nebo Jiřího Mádla.

polda1 polda13

Všechno je to postavené na jednoduchém příběhu, který se v tomhle případě točí kolem únosu dvou lidí ze zdejšího městečka Lupany. Postavy, místa i řešení některých hádanek jsou dosti bizarní. Například moment, kde musíte vycvičit psa, aby ze sklepa hospody aportoval lahváč. Protože jen díky němu můžete vyslechnout svědka únosu, bez piva s Pankrácem odmítal mluvit. Na získávání krmiva pro rybičky od sebevraha s kýblem na noze se taky nedá jen tak zapomenout. Stejně jako na babičku, která plete šálu pro Poldu snad už několik let, a pokud jí někdo nevyndal baterky z walkmanu, tak plete dodnes.

Momentů na nostalgické vzpomínání je hra plná, samotná hratelnost však byla trochu utrpení. V jedničce se například nedá přeskakovat animace chůze pomocí dvojkliku. Prostě musíte čekat, než Pankrác dojde z místa na místo a kdo hrál tak ví, že nechodí nějak extra rychle. I přes to jsem si hraní užíval, tedy kromě částí, kde opravdu není moc jasné jak dál. Občas nastala i situace, kdy jste se dostali k předmětu, který v celé hře neměl jediné využití. Nějaký smysl ale jeho sebrání určitě mělo, ne? Ani náhodou. Všechny snahy byly marné, ve hře prostě je spousta věcí, které tam byly přidány jen aby hráče zmátly a hra nešla dohrát tak rychle (podle vývojářů se to dá zvládnout i za dvě hodiny). Na druhou stranu ale můžete narazit i na pár easter eggů. V sámošce se skrývají telefonní čísla, na které můžete zavolat a popovídat si s vývojáři hry třeba o tom, proč má Polda v poměru s tělem tak obrovskou hlavu.

Zachraňte krasavici!

Zatímco v Lupanech to vypadalo, že Pankrác je jediný existující policista, ve městě Marsias byla celá policejní stanice. S jejich přínosem pro bezpečnost města je to ale horší. Matěj každou chvíli potřebuje zachránit a náčelník si rád odskočí na ryby, když zrovna neobviňuje Pankráce z nakažení celé stanice chřipkou. Ten ale má konečně šanci zazářit. Nedaleko totiž někdo podpálil hotel a ve vzniklé panice unesl naklonovanou Miss. Z klonování se v Marsias stal byznys a nejeden podnikatel si díky tomu chce přilepšit. Vyšetřování se ale celkem protáhne.

polda21

Oproti jedničce se druhý díl hraje mnohem příjemněji, i ty hádanky dávají větší smysl. Tedy většinou. Opět si nemohu odpustit vzpomínku na situaci, kdy musíte zkombinovat slupku od banánu s Poldovou výplatou, abyste se dostali k šílenému profesorovi. Do této pasáže se Pankrác dostane po zjištění, že únosci byli ze zdejšího hybridária. Klonování se občas nepovede a ty nepovedené pokusy se odkládají právě tam. Mezi ty nejlepší hybridy patří DNA Boženy Němcové v kombinaci s pavoukem nebo člověk se slonem. A pokusy vytvořit opravdu ryzího šlechtice dopadly tak, že se modrá krev stala skutečností, ne pouze obrazným označením.

polda2 polda23

Pátraní nekončí do té doby, než přijdete na to, že si únos této krásky objednal Ken od Barbie. Zní trochu bizarně, ale to by nebyl ten pravý Polda, kdyby všechno dávalo smysl. Skrz celé vyšetřování se Polda dostane i do cirkusu, nebo si poklábosí s Napoleonem a Hitlerem.

Polda 2 jen vylepšil to, co přinesl první díl. Humor a dabing byly zachovány, jen možná někomu nemusela sednout nová stylizace. Zásekových míst tady ale najdete rozhodně méně.

Detektiv Pankrác jméno mé

Dostáváme se k mému nejoblíbenějšímu dílu. Možná to bude tím, že trojka byl také můj vůbec první Polda. Pankrác odešel od policie a založil si vlastní detektivní kancelář a jeho nové dobrodružství začíná ve chvíli, kdy přijme zakázku na nalezení kuchaře Františka Cecvárka. Hledání to je ale těžké, protože dostane jedinou informaci – že má vytetovaného lachtana.

Screenshot_20180302-114548

Zatímco v minulých dílech se vývojáři drželi jednoho města a přilehlých oblastí, ve trojce navštívíme všemožné kouty světa. Pátrání startuje v Praze, stopy pak ale vedou do New Yorku, do jižní Ameriky nebo na Sibiř, kde mimochodem potkává ruského profesora Santusova. Pokud jste Poldu hráli, určitě vám dojde, že to není naposledy, kdy se s ním setkal.

Z hledání Cecvárka se nakonec vyvine pátrání po Jardovi Jégrovi, hokejové hvězdě, která stejně jako jeho kuchař zmizela neznámo kam. Tentokrát to sice nekončí záchranou světa, ale pár životů je přece jenom ušetřeno. Pankrác také při tomto dobrodružství potká svoji životní lásku, agentku CIA Mucovou, která ho nejdříve zatkne, ale následně s ním pokračuje v pátrání.

polda33 polda31

Tady to vlastně bylo úplně poprvé, co se v sérii objevily minihry. Tou nejikoničtější je bezesporu svlékací prší a za zmínku stojí i cesta ponorkou. V hratelnosti i grafice jsou oproti dvojce jen minimální změny, ale i tak je pro mě trojka nejlepším dílem série. Ani nejnovější šestý díl ji nepředčil, ale k tomu se teprve dostaneme.

Do této doby vycházeli Poldové pravidelně každý rok. Se čtyřkou se ale tento interval přerušil a nastal úpadek série.

Návrat do budoucnosti

Každý předchozí díl trochu měnil stylizaci a přinášel nové prvky, ale čtyřka v tomto ohledu přišla se změnou opravdu radikální. Ve světě se stalo trendem tvořit všechny hry plně ve 3D a Zima Software nechtěli zůstat pozadu. V případě Poldy ale tento přechod ale nedopadl tak, jak bychom si rádi představovali.

polda43

Když se ohlédneme na celou sérii, tak hlavně druhý a třetí díl zestárly skvěle a dají se s klidem hrát i dnes. O 3D dílech se to tak úplně říct nedá, protože vypadají otřesně. Nejen samotný vzhled, ale i animace působí jako… jako v roce 2002. Pod nevzhlednou slupkou, ale stále najdete toho vychytralého Pankráce, který se tentokrát vydává napříč časem a prostorem. Jeho známý z třetího dílu, profesor Santusov, totiž potřebuje pomoc. Všechno se točí kolem jeho vynálezu stroje času.

Původně se měl Polda vydat jen do deset let vzdálené budoucnosti, konkrétně do Paříže obsazené komunisty. Jak už to ale tak bývá, všechno se nějak zamotá a Pankrác si to zamíří na Havaj. Když má konečně vše vyřízené, může se vrátit zase do své doby. Stroj času ho ale zradí a šoupne ho ještě kousek do minulosti. Spíš pořádný kus, tentokrát se Pankrác probere až v pravěku a podíváme se i do starého Egypta

Trvalo další tři roky, než se na pulty obchodů dostal další díl s Pankrácem v hlavní roli. Na něm už ale bylo vidět, že vývojáři nevědí kudy kam. Polda 5 je dalším 3D dílem, a i když obě hry dělí delší časový rozestup, také už se na něj nedá moc koukat. Tak nějak se vytratil i ten typický humor a příběh byl dost zmatený. Šlo o narušování časového kontinua.

polda5

To měl být konec Poldy Pankráce. V závěru se totiž stává faraonem ve starověkém Egyptě a už o něm nikdy nikdo neuslyší. I když byla pětka ve své době na některých webech zvolena jako nejlepší česká hra, žádný závratný úspěch to nebyl. Bylo to na dlouho naposled, co jsme o našem vyčůraném detektivovi slyšeli.

Začaly se ale objevovat náznaky, že Zima Software na Pankráce ještě nezanevřeli. Přišlo vydání druhého a třetího dílu pro mobilní zařízení a postupně se k nim přidala i čtyřka. Hráči tenhle krok nicméně nepřijali s povděkem, spíš s pořádnou kritikou. Hry totiž byly rozsekané na části, přičemž první byla zdarma a za další se muselo platit. Nebyly to žádné vysoké částky, ale i tak by bylo lepší, kdybyste prostě zaplatili a mohli bez přerušení hrát. Vypadalo to, že tohle byl Poldův poslední pokus vrátit se mezi živé značky.

Zmrtvýchvstání

V roce 2014 se nám ale vývojáři rozhodli ukázat, že Polda má stále co nabídnout. Z ničeho nic se totiž objevilo oznámení regulérního šestého dílu a ještě ten samý rok jsme se mohli pustit do hraní. Bylo opravdu skvělé vidět Pankráce zase v plné kondici. Vrátila se 2D kreslená stylizace, obměnili se někteří dabéři, zkrátka to byl zase ten starý dobrý Polda s lehkou příměsí nového obsahu. Tentokrát je jeho úkolem zachránit světový showbyznys a najít ztracené výsledky Oscarů. Kde jinde by mělo probíhat vyšetřování než v samotném Hollywoodu. Už snad ani nikoho nepřekvapí, že se děj dostane do fáze, kde řešíte spor mezi prastarými rody, přičemž jeden je potomků Dionýsa a druhý piráta Carria.

polda64

Jediné, co bych vytknul je až příliš jednoduché řešení hádanek. Polda totiž při nalezení předmětu prohodí pár vět ve smyslu “mohlo by se to hodit na tohle” a ve výsledku to použijete přesně tak, jak řekl. Jinak to ale byl důstojný návrat. Postupem času se stejně jako předchozí díly dostala i šestka na mobilní zařízení a také na Steam, kde ji můžete najít pod názvem Detective Hayseed – Hollywood.

Jak se sami můžete přesvědčit na oficiální stránce, na pokračování se již nějakou chvíli pracuje. Nevíme kdy, nevíme o čem, ale i tak jsem na nové Pankrácovo dobrodružství rozhodně zvědavý. Předpokládám, že to bude jako posledně, kdy oznámení a vydání hry mezi sebou nemělo zase tak dlouhý časový rozestup.

polda62

Polda si toho za svoji dobu existence prošel opravdu hodně. Vyzkoušel různorodé stylizace, prostřídal nespočet prostředí a těch hlášek kterým jsme se za celých těch šest dílů zasmáli. Všechny díly se i dneska dají lehce sehnat, takže pokud si chcete zopakovat Pankrácova dobrodružství, nebo se do nich třeba ponořit poprvé, neváhejte a pusťte se do toho. Občas si některý díl nerozumí s novými operačními systémy, takže pokud by se vám to stalo, zamiřte na oficiální stránky Poldy, kde ke starším dílům najdete patche.

Jsem tady jediný, kdo si užíval každé Pankrácovo dobrodružství? Jaký díl se nejvíce líbil vám a jak na celou sérii vzpomínáte? Nebojte se a zamiřte s tím do komentářů.

Historie českých adventur – Polda Pankrác se hlásí do služby!
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 10 hlas/ů

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Doufám že tahle série bude pokračovat. Škoda že historické články většinou končí rokem 2000…

Comments are closed.