Jak jsem včera slíbil, máme tu druhou z nových PUBG zbraní, futuristicky vyhlížející Steyr AUG. Bude k nalezení pouze v bednách, což řada hráčů nese s nelibostí, protože tahle zbraň by si rozhodně zasloužila, abychom si ji mohli vyzkoušet častěji. Tak se pojďme společně podívat, co nám autoři vlastně do hry přidají.

Historické pozadí

Útočná puška Steyr AUG byla již od začátku společností Steyr-Daimler-Puch zamýšlena jako náhrada StG 58, stárnoucí pušky rakouské armády, která vycházela z belgické FN FAL. Práce na AUG probíhaly již na konci 60. let, ale k samotnému zařazení do výzbroje Bundesheer a rakouských policejních složek dochází až v roce 1978 pod názvem StG 77. Puška se (včetně různých variant) v závodě Steyr Mannlicher GmbH & Co KG vyrábí dodnes a stále se těší poměrně široké oblíbenosti. Je to hlavně zásluhou, v té době revolučního, nadčasového designu a zpracování.

I laik na první pohled pozná, že na této zbrani je něco jinak. Koncepci se zásobníkem a mechanismem závěru umístěným za spouští se říká “bullpup” a právě Steyr AUG byl první sériově vyráběnou puškou, která toto uspořádání využívá. V současné době již toto uspořádání není zas tak neobvyklé, ale před AUGem se objevilo jen pár prototypů. Bullpup umožňuje konstruktérům výrazně snížit celkovou délku zbraně (790 mm) při zachování stejně dlouhé hlavně (508 mm), která se z velké části skryje v těle pušky. Zbrani to propůjčuje velmi snadnou manévrovatelnost, která není na úkor přesnosti střelby. Nevýhodou je “přiblížení” komory obličeji uživatele při střelbě, takže je doporučeno si chránit sluch více, než u ostatních zbraní.

Celá zbraň pak váží jen 3,6 kg bez munice, hlavně díky masivnímu využití moderních materiálů. Z oceli je jen hlaveň a závěr, pouzdro závěru tvoří hliníková slitina a zbytek těla pušky je polymerových plastů. AUG využívá poloprůhledné zásobníky na 30 nábojů ráže 5.56×45mm NATO umístěných ve dvou řadách. Snadnou úpravou lze změnit směr vyhazování prázdných nábojnic, takže se jedná o pušku vhodnou pro praváky i leváky. Puška je schopná dosáhnout kadence až 750 ran za minutu při úsťové rychlosti 970 m/s.

A1 a ti ostatní

Základní verze AUG je dodávána s pevným 1,5x teleskopickým zaměřovačem od Swarowski Optik. Její výroba probíhá od roku 1978 až dodnes, ale v roce 1997 přišla na trh i upravená varianta Steyr AUG A2, přinesla možnost zěmřovač vyměnit za standardizovanou lištu Picatinny MIL-STD-1913, což otevírá široké spektrum kompatibilního příslušenství. Následně se objevují i verze A3, A3 SF a prototyp AUG A3-CQC. Aby Steyr víc vyhověl potřebám policejních složek, přinesl v roce 1998 na trh i upravenou samopalovou variantu AUG Para, která využívala klasické náboje 9×19mm Parabellum a měl hlaveň o délce 250 mm. Dále pak spatřily světlo světa upravené verze AUG HBAR a AUG LMG, které se vydávaly opačným směrem, než samopalová varianta. Přinášely prvky a funkcionalitu odstřelovačské pušky u HBAR a lehkých kulometů u LMG. Z toho se dá odvodit, že AUG je opravdu univerzální a široce využitelná zbraň. Některé úpravy lze dokonce provádět i následovně, takže třeba není problém si svoji zbraň dodatečně vybavit delší hlavní.

AUG A2 se 407 mm hlavní a Picatinny lištou
AUG A2 se 407 mm hlavní a Picatinny lištou

Právě tato univerzálnost napomohla AUGu k opravdu masivnímu rozšíření po celém světě. Že ho stále využívá rakouská armáda i policie, to asi nikoho nepřekvapí. Obrovské popularity se ale těší i v Austrálii, kde si lehce upravili AUG A1 a využívají ho v mnoha variantách pod označením F88 Austeyr. Jinak se můžeme se Steyrem setkat zhruba ve 30 dalších státech, jako Německo, Kanada, USA, Francie, Irsko nebo Itálie. Kromě Irska, kde je to standardní armádní dlouhá zbraň, se však téměř vždy jedná pouze o využití u některých specializovaných armádních či policejních složek. I tak se ale jedná u zbraně s designem z konce 60. let o dost slušný úspěch.

Zbraně v PUBG: Steyr AUG
Ohodnoťte tento článek!
4.75 (95%) 4 hlas/ů