Zbraně v PUBG: Kar 98k

4

Jaká byla nejikoničtější puška druhé světové války? Příznivci spojeneckých armád právě halekají M1 Garand, kdežto fašounci fanoušci druhé strany zběsile mávají německou Karabiner Modell 1898 Kurz, zkráceně Kar 98k. Nedá se asi určit, která z nich je známější, ale jisté je, že svoji virtuální podobu v PUBG má jen jedna z nich. Tak se na ni společně podívejme.

Právě Kar 98k byla po dobu druhé světové války základní pěchotní zbraní německé armády. Pokud jste někdy v životě viděli libovolný válečný film z té doby, vsadím co chcete, že se tam vyskytla. Je to opakovací puška na náboje ráže 7,92 mm (ano, v PUBG se do ní používají klasické 7,62 mm a není to chyba, takto přerážované verze se později po válce využívaly například v Izraeli). Kapacita zásobníku je 5 nábojů a po každém výstřelu je nutné ručně pomocí páky vyhodit náboj z komory a přebít nový.

Model 98k je vlastně jen kratším nástupcem pušek Gewehr 98 a Karabiner 98b, které byly ve výzbroji německé pěchoty před ním. Kromě kratší hlavně má i zahnutou páku na ovládání závěru a přepracovanou nábojovou komoru. Manipulace mezi výstřely je tím pádem snažší a je možné dosáhnout kadence až 15 ran za minutu. To je ale ve srovnání s poloautomatickými a automatickými zbraněmi pořád málo. Proto se postupem času začala 98k využívat hlavně s nasaditelnou optikou jako odstřelovací puška. Právě tam vynikla i její velká přesnost a efektivní dostřel až kolem 1000 m.

Historie

Samotný model Kar 98k se začal vyrábět v roce 1935, ve slavné německé zbrojovce Mauser na základě požadavku na novou standardní pušku pro pěchotní jednotky. A v Mauseru svoji práci patrně odvedli skvěle, protože 98k se skutečně stala jednou z nejrozšířenějších zbraní německé armády. A dost často nejen německé. Mnoho ukořistěných Kar 98k se dočkalo využití i v rukou vojáků Rudé armády, kteří se často museli potýkat s nedostatečým zásobováním zbraněmi. Ještě před válkou, v roce 1939 si dokonce Švédsko objednalo 5000 kusů Kar 98k a zamýšleli je využívat jako protitankové pušky. Brzy se ale ukázalo, že náboj ráže 7,92 mm není dostatečný, takže si je nechali dodatečně upravit na ráži 8×63 mm.

Celkem bylo až do konce produkce vyrobeno odhadem kolem 14 milionů kusů základní verze Kar 98k, takže není překvapením, že se s nimi bylo možné setkat na mnoha bojištích i dlouho po konci druhé světové války. San Marino je má dokonce dodnes jako služební zbraň stráží a Bundeswehr je i v současnosti používá při vojenských přehlídkách. Nějakou dobu 98k využívala i československá armáda, ovšem pod svým označením puška vz. 98N. Často se 98k vyskytne i v civilních rukou jako lovecká zbraň. No a nebo jako zbraň co najdete v opuštěném domě na ostrově, kde vám jde po krku 99 dalších lidí.

Zbraně v PUBG: Kar 98k
Ohodnoťte tento článek!
4.75 (95%) 8 hlas/ů

4 KOMENTÁŘŮ

  1. S touhle puskou si “zastrilel” kazdy hrac COD a pod, takze vetsina lidi ji bude znat)).

  2. mal som sancu ho vyskusat je to krasny zbran spolu s mp-40 🙂 hlavne v Red Orchestra 2 ho pouzivam 🙂

    • Jako občas zaslechnu hlasy, že kdyby Wehrmacht dřív nasadil proti americkým Garandům automatický pušky s lepší kadencí než 98k, tak by mohli dost věcí ještě zdramatizovat, ale já si myslim, že používání takhle hezký zbraně oproti ošklivý StG 44 za nějakou tu prohranou světovou válku stojí!

Comments are closed.