Pokud jste již měli tu čest s některým z předchozích dílů našeho zbraňového seriálu (SCAR-L a Kar 98k), jistě víte, že se v něm zabýváme reálnými zbraněmi, které si můžeme na vlastního avatara vyzkoušet v PUBG. Tentokrát se v dvojčlánku na pokračování podíváme hned na dvě. A bude to rovnou příprava na věci nadcházející, protože obě tyto zbraně se podle oficiálního Twitter účtu hry objeví teprve tento týden na testovacích serverech.

DP-28

Na PUBG se mi líbí, že propojuje jak aktuální zbraně současnosti, tak veterány ze světových válek. A jedním takovým je i Пулемёт Дегтярёвa Пехотный (pulemjot Děgťareva pěchotnyj), slavný sovětský lehký kulomet, přezdívaný gramofon, díky svému typickému kulatému zásobníku, který leží vodorovně na vrchní straně kulometu. Od roku 1924 na něm pracoval ruský důstojník Vasilij Alexejevič Děgťarev se záměrem navrhnout lehký kulomet, který bude snadný a levný na výrobu i údržbu. Povedlo se, takže v roce 1927 (proto se někdy setkáme s označením DP-27, nebo dokonce DP-26, podle úplně prvních modelů) oficiálně začíná figurovat ve výzbroji Rudé armády.

Ale až v roce 1928 začíná opravdu masová výroba, takže se asi nejvíc vžívá označení právě DP-28. V té době figurovala v armádě i verze přizpůsobená pro využití na tancích (DT), včetně slavného T-34, a na letadlech (DA). Všechny verze využívaly stejnou munici (7,62x54R), ale DT a DA měly lehce odlišný zásobník s vyšší kapacitou než pěchotní DP.

Plán na jednoduchou a spolehlivou kontrukci vyšel na výbornou, celá zbraň se skládá pouze zhruba z 80 součástek a byla úspěšně testována v nejnáročnejších podmínkách. Včetně utopení ve vodě a bahně, po kterém byla schopná vystřílet ještě více než 500 ran. Jedinou slabinou je dvojnožka, na které se šetřilo trochu moc a často se v polních podmínkách ničila. DP-28 sice působí poměrně subtilním dojmem, ale váží s plným zásobníkem až 11,5 kg. Vyšší hmotnost pak pomáhá stabilitě zbraně při střelbě, při kadenci 550 ran za minutu se stálé ovládá velmi pohodlně.

DPM a ti další

V této podobě sloužil kulomet od roku 1927 až do roku 1943, kdy byl nahrazen modernizovanou verzí DPM. Ta odstranila některé konstrukční problémy, například přehřívání a praskání vratné pružiny, nebo již zmiňovanou mizernou dvojnožku. Co však zůstalo je typický zásobník, který zbraň sice proslavil, ale také byl jednou ze slabin. Kulaté zásobníky na 47 nábojů byly neskladné, náchylné na poškození a velmi složitě se plnily. Nicméně ostatní typy zásobníků údajně při testech způsobovaly problémy s podáváním nábojů do komory, takže si gramofon své desky musel ponechat až do roku 1946, kdy se objevil RP-46. Ten celou konstrukci DPM upravil tak, že bezproblémově fungovala i s pásovým zásobníkem. RP přináší i upravenou hlaveň, která umožňuje vystřílet až 500 nábojů v kuse bez přehřátí, ke kterému u předchozích variant docházelo podstatně dříve.

RP-46
RP-46

RP-46 v samotném SSSR sloužil 15 let, ale stal se oblíbeným kulometem v mnoha “obvyklých” zemích, které spoléhaly na produkty sovětského zbrojního průmyslu. Čína, Severní Korea, Kuba a mnoho afrických států. Ale i předchozí verze DP bylo možné po dlouhou dobu potkávat v různých koutech světa. Mnoho kusů ukořistila během Zimní války finská armáda, která jimi částečně nahradila své Lahti-Saloranta M/26 a dala jim pěknou přezdívku Emma (podle, v té době populární, písně). Kolem roku 1944 se ve finských rukou objevovalo až 9000 ukořistěných DP-28.

Vděčným odběratelem byla Čína, která 5600 kusů obdržela přímo od Sovětského svazu. Ty našly využití jak ve druhé Čínsko-Japonské válce, v čínské občanské válce, tak později ve válce v Koreji. Dokonce si DPM následně, dle svého dobrého zvyku, okopírovali a vyráběli vlastní, pod označením Typ 53. Klasický DP-28 pomohl i Ho Či Minovi a jednotkám Viet Minh vybojovat nezávislost Vietnamu a poměrně hodně se jich dostalo později do rukou Vietcongu. A pokud budete chtít vidět DPM nebo RP-46 v akci v současnoti, údajně se některé stále vyskytují u bojovníků Talibanu. V konfliktu na severu Mali, v Somálsku a v roce 2011 v rukou rebelů přispěly ke svrhnutí Muammara Kaddáfího v Libyi.

Tolik ke kulometu, který budeme v PUBG snad již brzy nacházet volně po celém ostrově. Zítra se společně podíváme na druhou novou zbraň, která ale bude k nalezení pouze v bednách. Těšte se na výrazně modernější kousek, seznámíme se se Steyr AUG.

 

Zbraně v PUBG: DP-28
Ohodnoťte tento článek!
2.5 (50%) 4 hlas/ů

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.