Nejlepší survival hra? (Preview: PlayerUnknown’s Battlegrounds)

2

První hra Battleground žánru od studia Bluehole. Hru má na starosti Brendan „PlayerUnknown“ Greene – ředitel celé hry PUBG, pracoval na v žánru známých projektech, jako jsou H1Z1 a již známý mod oddělený od Army 2 – DayZ. Tento titul pohání Unreal Engine 4, který vám nabídne nádherně graficky zpracovanou podívanou (pokud tedy máte silnou grafickou kartu).

Po zapnutí hry a minutě čekání se dostanete do letadla, kde chvilku čekáte na přeletění nad ostrov a pak už to je jen na vás. Vy si vybíráte místo, jestli skočíte tam, kde je hodně věcí a s tím i hodně lidí nebo, jestli skočíte do bezpečí a budete rádi, když najdete alespoň ten batoh. Náhoda ve hře hraje roli pouze v získávání věcí.

Zbraní je ve hře zatím málo, ale hodně se jich plánuje. Ke zbraním můžete přidávat různé modifikace, jako jsou např. rukojeť, 4násobný zaměřovač, 8násobný zaměřovač, tlumič, zásobník s větší kapacitou nebo zásobník, který rychleji přebijete atd., což znamená, že bude vždy co hledat.

Po dokončení prvního „lootování“ (získávání věcí) se budete muset uchýlit k rozhodnutí, kam jít (v lepším případě kam jet, pokud najdete auto) kvůli zóně, která se pomalu zmenšuje, interval mezi každým zmenšením je od 4 minut do 1,5 minuty (od větší velikosti do menší) velikost hraje roli i v poškození, které dostáváte díky elektrickým výbojům mimo vyznačenou „bezpečnou“ zónu. Bezpečná zóna se vždy vytvoří náhodně a vytvoří se poté, co všichni hráči dopadnou na zem. Pokud jste afk, tak vás to vyhodí na konci ostrova.

K výhře této hry není potřeba nejlepší vybavení (i když je to mnohdy velká výhoda), ale hlavně váš dobrý „aim“, „skill“ a velmi pevné nervy. Ale moment výhry a pocit, že jste první mezi sto hráči je k nezaplacení. Po každé smrti se umístíte ve virtuálním žebříčku (od prvního místa až k poslednímu stému místu), díky kterému dostáváte většinu virtuální měny, které pak můžete utratit za vytvoření nové postavy nebo zakoupení bedny, u které po otevření dostanete náhodné oblečení pro vaši postavu.

Vybírání pozice je asi nejtěžší v této hře, jelikož máte na výběr dva režimy pohledů – 3. a 1., takže vždy dbejte na skrývání se za zeď, kam nepřítel nevidí a vy jelikož jste v 3. pohledu, tak nepřítele běžet vidíte a můžete se připravit střílet. Většinou takhle uděláte z nepřítele snadnou oběť.

Hrát sami opravdu nemusíte, na výběr máte další dva režimy pro kooperaci s vašimi kamarády – DUO a SQUAD – až pro čtyři hráče. Osobně jsem hrál maximálně ve třech, ale zábava a s ní i úspěch ve hře byl enormní. Do budoucna se plánuje přidání zombie módu, právě se začalo testovat.

Mechanika a pár bugů

V mechanické části tu najdeme zatím nedodělaný model řízení, který funguje lépe (reálněji) než v obou konkurenčních hrách dohromady. Dále zde můžeme postřehnout klasický HP systém založený na částech těla. Co musím vyzdvihnout je fakt, že zbraně zde opravdu zní reálně a chovají se jako zlatá střední cesta mezi jednoduchostí a realitou.

Abych tu hru pořád jen nechválil (i když si to zaslouží), tak oproti tomu zase nabídne pár zajímavých až vtipných bugů, které vývojáři s každým patchem pomalu odstraňují. Nejhorší na této hře je optimalizace, nestabilní počet FPS vám zaručí tiky ve víčku vašeho oka, a to pouze v lepších případech v těch horších to odnese vaše klávesnice. V grafu níže můžete vidět pokrok v počtu FPS zprůměrované ze všech serverů.

Zhruba v času 17:00 byl vydán patch. Žlutě jsou vyznačené maximální FPS, modře průměrné FPS a oranžově minimální FPS.
Stojí ta hra za ty peníze?

Stanovená cena 30 euro nejsou jen tak nějaké drobné, které najdete na zemi. Tento faktor většinou hráče odradí od pořízení, ale pokud se pro tento krok rozhodnete, tak uděláte výbornou investici do zábavy, která vás bude přitahovat ke každodennímu hraní dlouho do noci.

Na závěr bych dodal jen, že PUBG je velmi skvěle rozjetá hra s velkým potenciálem se stát hrou roku. Podle plánů vývojářů tato hra bude vydána do půl roku. S počtem patchů je to i reálné tvrzení. Pokud se přemlouváte ke koupi, berte v ohledu vysoké nároky na váš hardware:

 • Operační systém: 64-bit Windows 7, Windows 8.1, Windows 10
 • Procesor: Intel Core i3-4340 / AMD FX-6300
 • Paměť: 6 GB RAM
 • Grafická karta: nVidia GeForce GTX 660 2GB / AMD Radeon HD 7850 2GB
 • DirectX: Verze 11
 • Připojení: Širokopásmové připojení k internetu
 • Pevný disk: 30 GB volného místa

Jestli vás hra zaujala, můžete jí zakoupit zde. Nezapomeňte, že na Steamu funguje “refund” hry (neboli vrácení plné částky), ale pouze pokud produkt nevlastníte déle než 14 dní a nemáte na něm nahráno více jak 2 hodiny.

Nejlepší survival hra? (Preview: PlayerUnknown’s Battlegrounds)
Ohodnoťte tento článek!
4.44 (88.89%) 9 hlas/ů

2 KOMENTÁŘŮ

 1. Pekny clanok 🙂 A male upozornenie na chybu v popise grafu 🙂 “Žlutě jsou vyznačené maximální FPS, modře průměrné FPS a žlutě minimální FPS.” – posledna hodnota je oranzova 🙂

  Pevne dufam, ze bude takychto clankov o PUBG viac 🙂

  • Jáj neumím barvy :D, díky, budu se snažit dělat další články o PUBG 🙂

Comments are closed.