Wyoming, první pořádná dávka americké demokracie!

0

Posledně jsem se rozčiloval nad první americkou bitevkou a dnes se podíváme na jejího přímého nástupce – Wyoming!

Stručná historie

Nejprve k historii. Třída Wyoming byl opět Dreadnought US Navy a v této třídě byly postaveny celkem dvě lodě, stejně jako u předchozí třídy. V porovnání s třídou South Carolina měly však větší výtlak a jako poslední nesly kanóny ráže 305 mm. Byly to lodě operující jak v první, tak i v druhé světové válce.

A teď si přiblížíme jednotlivé lodě. Jmenovaly se USS Arkansas a USS Wyoming. Wyoming byl zařazen do služby v září roku 1912 a byl postaven v Cramp Shipyard v pensylvánské Filadelfii. Samotný trup byl spuštěn na vodu už v květnu 1911.

Arkansas byl pro změnu postaven v New Jersey, a to loděnicí New York Ship Building Company v Candemu. Stavba započala v lednu 1910, trup spustili na vodu v lednu o rok později. Loď samotná byla zařazena do služby stejně jako její sestřička – září 1912.

Obě lodě sloužily v Atlantické flotile a během první světové operovaly také s britskou Grand Fleet (česky někdy též Velké loďstvo). Po konci první světové válce byly v roce 1925 až 1927 modernizovány, a posléze sloužily také v Pacifické flotile.

Wyoming samotný byl roku 1931 přestaven pro cvičné účely. Z lodi odstranili polovinu 305 mm kanónů a pancéřování. Arkansas potkal podobný osud, oficiálně zůstal válečnou lodí, ale byl používán pro cvičné účely.

Obě lodě fungovaly i ve druhé světové válce. Arkansas sloužil k výcviku a ochraně konvojů a během invaze do Normandie ostřeloval pobřeží. Asistoval taktéž při vyloděních na Iwodžimě a Okinavě. Po válce byl Arkansas potopen při testu atomové bomby na atolu Bikiny, Wyoming byla jednoho krásného říjnového dne prodána do šrotu.

Arkansas dodnes leží na dně laguny svým kýlem vzhůru. Je zajímavé, že atmosférický výbuch přežila, ale při testu podvodní pumy byla ukotvena poblíž epicentra a potopila se.

uss_arkansas_bb-33_-_80-g-229753

Herní verze

Za mě je Wyoming jedna z těch nejlépe vybalancovaných lodí ve World of Warships. Má své klady, ale i zápory. Nedá se však říci, že by jedna z těchto věcí převažovala.

Mezi hlavní přednosti patří dobrá manévrovatelnost, na daný tier obstojný pancíř a velké množství hlavních baterií (konkrétně šest). Další výhodou je velmi efektivní sekundární baterie, která mi nejednou zachránila kůži.

Prvním, a to dost velkým problémem, je ochrana proti torpédům. Ta mi přišla opravdu slabá a prakticky hned bylo po mně, protože milé podmořské doutníky udělaly do trupu takové množství děr, že jsem okamžitě začal nabírat vodu, a tudíž šel ke dnu.

Jednou z dalších nevýhod byla dělová věž číslo tři. Aby z ní člověk mohl vypálit, museli jste být k cíli přímo bokem, což vás nejenom omezovalo v ostatních místech na palebné síle, ale taktéž dost vystavovalo nebezpečí. Tudíž dělová věž číslo tři se stala pro mě vzápětí nepoužitelnou. Dostřel děl je zhruba střední – není nejlepší, ale ani nejhorší.

Celkově jsem si Wyominga oblíbil. Oproti té brutální katastrofě jménem South Carolina jsem s ním zažil spoustu hezkých chvil. Tahle loď dokáže naučit, jak hrát za bitevku. Pomalu, s rozvahou, a snažit se mířit přesně, žádné zběsilé solení. Je to sice pomalejší, ale ten pocit z výstřelu ze všech děl naráz je zkrátka k nezaplacení, vesměs jako u všech bitevek.

2e4hxs3

Ohodnoťte tento článek!
Sdílejte
Předchozí článekČKD T 51: Československý prémiák?
Další článekRuský server zlomil rekord
RedButcher
Spisovatel, rádoby youtuber a pisatel článků pro herní magazíny. Hraje primárně FPS akce, ale nepohrdne World of Warships, Armored Warfare, či jinými vozítkovými hrami. Na vše pohlíží s neskonalým cynismem a na těchto stránkách publikuje články primárně pro amatéry.