New York- Rváč z Brooklynu

2

V rámci cestování po amerických bitevních lodích, tu dnes máme přímého pokračovatele Wyomingu a to bitevku na 5 tieru: New York. S touhle lodí jsem si užil kopec srandy a ještě asi užiju, protože se mi za ní dobře hraje.

Něco k této třídě lodí, která je hodně zajímavá. Jedná se opět o Dreadnoughty, ovšem díky 356 mm dělům, které tato třída nesla jako první, jsou označovány jako tzv. „Superdreadnoughty“. Zároveň se jednalo o poslední lodě amerického námořnictva s více než čtyřmi dělovými věžemi a kotli na uhlí.

uss_new_york-3

S Wyomingem je zde spousta podobností, jako postavení pouze dvou lodí a to, že obě lodě sloužili jak v první, tak v druhé světové válce. A také to, že jedna z lodí se jmenovala po své třídě. New York. Druhá se jmenovala Texas. A obě tyto lodě byly postaveny na východním pobřeží.  New York byl postaven loděnicí New York Navy Yard v Brooklynu a Texas Newport News Ship Building and Drydock Company v Newport News ve Virginii.

Pokud se budeme zaobírat konstrukcí, třída New York vycházela ze třídy Wyoming. Hlavní výzbroj tvořilo deset 356mm kanónů v pěti dvoudělových věžích. V sekundární výzbroji bylo 21 127 mm děl, na každé straně deset a poslední na zádi. Při pozdějších úpravách byl jejich počet snížen na šestnáct.

crossroads_baker_hosedown

Obě lodě byly dokončeny ještě před vypuknutím 1. světové války, konkrétněji v první polovině roku 1914. Po zapojení USA do války obě lodi sloužily s britskou Grand Fleet, stejně jako jejich kolegyně třídy Wyoming. Po válce obě lodi prošli modernizací v letech 1925-27, dostaly protitorpédovou obšívku, kotle vytápěné naftou a zesíleno bylo horizontální pancéřování.

Za druhé světové války, sloužily převážně jako ochrana konvojů, ovšem podporovaly vylodění v Severní Africe v listopadu 1942 a Texas poté podporoval vylodění v Jižní Francii a Normandii. New York v letech 43-44 sloužil jako cvičná loď. V druhé polovině roku 1944 byly obě lodě přesunuty do Pacifiku, kde podporovaly spojenecká vyloděni na Okinavě a Iwodžimě.

Po válce New York byl testován na atolu Bikiny během operace Crossroads a pak sloužil jako cvičný cíl, než byl definitivně potopen roku 1948.

uss_texas_bb-35

A Texas? Z toho je muzeum. Byla to první muzejní loď a dodnes je to jediná dochovaná loď pamatující první světovou válku.

Co se herního modelu týče, je to opět dobrá bitevka. Na fórech jsem našel přezdívku: Rváč z Brooklynu. To není daleko od pravdy, protože tahle loď toho hodně vydrží a ještě umí rozdávat tvrdé rány. S upgradovanými AA je to spolehlivá hrozba pro všechny tier IV letadlové lodě.  Loď je kompaktní a také dobře obrněná. Problém nastává v rychlosti. Kongo vám spolehlivě uplave a to i po upgradu. Pancíř je zde lepší, což znamená, že když dojde na box na blízko, s trochou štěstí Kongo ustřílíte. Pokud nenarazíte na cokoli s torpédy, jste v klidu. Když na to máte smůlu, je z vás řešeto prakticky okamžitě.

USS Texas

Celkově tuhle loď mám hodně rád. Občas se k ní vracím a daří se mi s ní. Vydrží hodně a i přes občas problémovou rychlost je to pomalý, ale o to tvrdší rváč. Pro mě výborná loď.

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Podle mě je usa bitevková lajna nejmíň záživná lajna ve hře a nikdo mě nepřesvědčí o opaku. Hlavně proto, že od 3 do 7 tieru je to jeden vrak za druhým. Ani jedna bárka není prostě dobrá. Přišli mi konkurenceschopné jen Wyoming a New mexiko a to díky monstrózní palebné síle. Kvůli čemu jinému taky, nic jiného to nemá. Lel. Miluju tu strategii za tyhle lodě. Pojedu tam! Ne to je daleko a než se tam doplazím je konec bitvy. Tak tam! Ne tam je moc překážek, nebudu moct manévrovat a vyděsí mě tam i jedno blbé torpédo k smrti. Tak tam, ale tam je to příliš otevřené, budu svítit celou bitvu, protože camo to nemá a hádej co k tomu jako bonus? Ano správně, nikomu neujedeš, protože jsi líný jak želvička po jointovi. A tím pádem se ani nemůžeš moc přesunovat a pomáhat jiným lodím kousek od tebe, což je prostě půšvih. Tým tě prostě nebude mít rád už jen z principu, že jsi s nima v bitvě. Zbytečná loď. Aha, takže poplujeme přímo za nosem pro veselý suicide! To je často jediná volba, jak si (trochu) zahrát a neunudit se přitom k smrti. A to tě tým opět nebude mít rád. Prostě všechno je špatně 😀 Ale North Carolina (8.tier), to už je panečku moje oblíbená liga.

  2. Wyoming je zábavný díky počtu hlavní, New Mex to samé, Colorado umí rozdat hodně bolestivé rány a dokáže rozstřelit cokoli potká…
    Všechny vydrží hodně, jen to chce chytře používat heal a opravy.

    Jen díky jejich rychlosti si člověk musí včas rozmyslet proč a kam na mapě pluje a myšlení jak víme bolí…

Comments are closed.