Königsberg: Velký konkurent Kirova?

2

K tomuto německému křižníku na pátém tieru jsem zpočátku přistupoval poněkud s despektem. Proč? Po výborném Kirovu, na kterého jsem si dost navykl, jsem nevěřil, že ve hře může být nějaký lepší křižník vhodný pro můj styl hry.

Takže? Je to lepší než můj milovaný Kirov?

Leichter Kreuzer der "K-Klasse"

Nejprve však drobný výlet do historie. Třída Königsberg existovala v německém námořnictvu dokonce dvakrát. Některé lodě se dokonce jmenovaly stejně. My si dnes povíme o druhoválečné verzi, která se začala stavět roku 1926, a do služby byly tyto lodě zařazeny v letech 1929 až 1930. Celkově byly postaveny tři lodě této třídy – Königsberg, Karlsruhe a Köln.

bundesarchiv_bild_102-05949_wilhelmshaven_stapellauf_kreuzer_koln

Konstrukce lodí je poplatná době, kdy byly stavěny, tedy hlavně Versaillské smlouvě, kdy byl výtlak křižníků omezen na 6000 t. Z těchto důvodů se použila některá moderní řešení jako například elektrické svařování trupu a třídělové věže.

Hlavní výzbrojí bylo devět 150 mm kanónů rozdělených na tři věže. Pro tuto třídu je typické, že dvě z věží byly umístěny na zádi. Sekundární výzbroj zastupovaly 88 mm, 37 mm a 20 mm kanóny. Loď mohla nést 120 min a o její pohon se starala dvojice turbínových soustrojí a šestice kotlů. Maximální rychlost této třídy bylo 32 uzlů.

konigsberg_2

Všechny tři lodě této třídy byly nasazeny během druhé světové války a taktéž během ní potopeny. První velkou bojovou akcí těchto křižníků byla německá invaze do Norska neboli Operace Weserübung. Hned v prvních dvou dnech operace přitom byly dva z nich potopeny. Karlsruhe měl 9. dubna 1940 velmi nepříjemné setkání s torpédem britské ponorky HMS Truant. Königsberg byl 10. dubna 1940 v Bergenu pro změnu poslán ke dnu třemi zásahy britských střemhlavých bombardérů.

konigsberg_3

Poslední Köln operoval většinu války na Baltu a vydržel až do 30. dubna 1945, kde ho v Kielu zničil britský nálet.

Rozhodně se jednalo o zajímavé lodě, které potkal vcelku smutný osud.

A nyní si odpovíme na otázku z počátku článku.

Je to lepší křižník než Kirov?

Popravdě, tady to je hodně ošemetné. Kirov jako takový je spíše sniper na vzdálenosti, a i když Königsberg má větší dostřel (16,5 km) a jedná se tedy o nejlepší děla na 5. tieru, málokdy uvidíte hráče s touto lodí někde kempit a udržovat si odstup. Důvod je jednoduchý, děla u této lodi se přebijí za cca 8 vteřin, což je dost podstatný rozdíl oproti 15 u Kirova.

Pravda, Königsberg je celkem tence pancéřovaný a rozhodně není tak neprůstřelné jako König (černý humor si zde odpustím, aby to někdo zase blbě nepochopil), tudíž jakákoliv část může být snadno vyřazena, což se i často stává. Další nevýhodou je velká citadela, do které se dá snadno trefit. Z těchto záporů je jasné, že na nějakou férovku s bitevkou to opravdu není. Opět je to loď pro ty, kteří si raději udržují odstup, akorát nemusí být takový jako u Kirova.

Co je ovšem dost podstatné vědět, je to, že tady máte vepředu jen jednu dělovou věž, zbylé dvě jsou na zádi. Je nutno s tím počítat a řídit se tím, jinak velmi často budou problémy. Další věcí, co je potřeba zmínit, je velmi špatná protiletadlová obrana. Cítím v tom lehkou ironii, protože už z historie víme, že dvě z těchto lodí šly ke dnu právě po náletu. Takže vývojáři se v tomto ohledu opravdu snažili a postarali se absolutně neúčinnou a nepoužitelnou obranu, takže při setkání s bombardéry vás čeká vpravdě realistický zážitek.

Jestli je potřeba vypíchnout ještě jednu zajímavost, tak je jí AP munice. Ta je speciálně u téhle lodi opravdu účinná. Když se trefíte, citadelujete v pohodě křižníky i o tier výše.

Königsberg ve finále je dobrou odpovědí na sovětského Kirova, a to včetně plusů a mínusů. Obě lodě mají společné znaky jako třeba papírový pancíř, velký dostřel a tři dělové věže. Liší se v jiných ohledech, a ti z každé lodi dělají celkem jedinečný kousek. Jednoznačné KO tedy není. Pokud s Königsbergem umíte hrát, dostanete v klidu Kirova. To samé však platí i naopak.

koln_1945_a155038

Königsberg: Velký konkurent Kirova?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů
Sdílejte
Předchozí článekPět ukázek výborného scoutingu v NA LCS
Další článekDalší detaily revize lehkých tanků
RedButcher
Spisovatel, rádoby youtuber a pisatel článků pro herní magazíny. Hraje primárně FPS akce, ale nepohrdne World of Warships, Armored Warfare, či jinými vozítkovými hrami. Na vše pohlíží s neskonalým cynismem a na těchto stránkách publikuje články primárně pro amatéry.

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Další podstatné + jsou slušná torpéda, když překvapíte bitevku, nebo vás 1. salvou mine, tak klidně vyndáte o tier výš BB jako nic.

Comments are closed.