Hashidate – další dělový člun do začátku

4
Hashidate

Chvilku jsem si od World of Warships odpočal a teď se k ním s chutí vracím. Vezmu si do parády lodě strany, která se ještě v mých článcích neukázala. Německý schnitzel jsme tu měli, Hambáče taky, Vodku taky, tak se podíváme na sushi pro změnu.

Hezky od začátku, rovnou Tierem 1, křižníkem Hashidate. Takže, co nám první loď od milovníků kawai oušek a chobotnicového porna nabízí?

Jak už je podle úrovně a z historie jasné, jedná opět spíše o dělový člun, než o plnohodnotný křižník. Byla objednána během takzvaného Kruhu Tři, což byl třetí ze čtyř plánů pro rozšíření japonského námořnictva během třicátých let minulého století. Loď jako taková byla ve výstavbě od 20. února 1939 v Osaka Iron Works (dnešní Hitachi Ship Building Corporation) a spuštěna na vodu 23. prosince roku 1939. Japonské námořnictvo loď schválilo a zařadilo do služby 30. června roku 1940.

japanese_gunboat_hashidate_1940

Původně byla loď zamýšlena pro podporu bojových operací na pobřeží Číny. Po útoku na Pearl Harbor pořád operovala poblíž Číny v eskortní skupině a později byla přiřazena k „Operaci C,“ tedy invaze do Hong Kongu, kde zůstala většinu války.  Někdy v roce 1943 bylo na loď namontováno pět dalších Type 96 25 mm děl a hlubinné nálože.

Hashidate celou svoji kariéru zakončila 22. května 1944, kdy mělo smůlu, narazila na ponorku USS Picuda (SS-382) a byla torpédována. To vše se stalo, když odtahovala vyřazenou obchodní loď Tsukuba Maru v Jihočínském moři jižně od Prataských ostrovů.

Je zajímavé, že Hashidate měla sesterskou loď- Uji. Ta měla osud o hodně delší a také i vcelku zajímavější. Zařazena do služby byla 30. dubna 1941 a měla více méně podobný osud, kromě prodělání transformace na podmořský vrak pomocí torpéd.

Po kapitulaci Japonska bylo Uji ukořistěno Čínským námořnictvem a přejmenováno na  Chang Zhi. V roce 1949 byla loď ukořistěna během občanské války čínskou lidovou armádou (PLA) a opět přejmenována. Pod jménem Nan Chang byla loď v roce 1955 modernizována sovětským vybavením a sloužila až do sešrotování v 80. letech.

japanese_gunboat_uji_1941

Taková základní lodička a co se k ní dá najít, že?

Jak je na tom herní model?

Vzhledem k tomu, že se chobotničákům vyhýbávám snad ještě více než Fritzkům, byly japonské lodě pro mě celkem záhadou po relativně dlouhou dobu. Proto jsem je rozjel až mnohem později, i když se mi dostalo mnohých ovací ze strany spoluhráčů.

Japonci mají k mému překvapení rychlé a vcelku dobře vyzbrojené lodě, ovšem pokud čekáte věc jako pancíř, ta je zřejmě sprosté slovo pro Japonce. Každopádně tahle loď má velmi dobré a přesné kanóny. Navíc, pokud zatáčíte, dokáže si udržet rychlost.

No a k těm mínusům? Pokud po vás někdo vypálí HE, okamžitě hoříte. To je hlavní problém, další problém je, že děla mají menší dostřel než Erie (9.1 km) a o protiletadlové obraně nemá ani cenu mluvit. Proč? Do čtvrtého tieru ji nevyužijete a pak už tahle loď je tak zastaralá, že ji nemá cenu ani z doku vytahovat.

Jako první seznámení s Japonci dobrý, ale doufám, že to od nich není nejlepší loď, i když vypadá designově celkem hezky.

Hashidate – další dělový člun do začátku
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů
Sdílejte
Předchozí článekSpoluhráči v Competitive
Další článekTankové eso: Alexander Oskin
RedButcher
Spisovatel, rádoby youtuber a pisatel článků pro herní magazíny. Hraje primárně FPS akce, ale nepohrdne World of Warships, Armored Warfare, či jinými vozítkovými hrami. Na vše pohlíží s neskonalým cynismem a na těchto stránkách publikuje články primárně pro amatéry.

4 KOMENTÁŘŮ

  1. A nyní lekce svahilštiny: Pod jménem Nan Chang byla loď v roce 1955 modernizována a sovětským vybavením a sloužila až do sešrotování v 80. letech.

Comments are closed.