Cleveland – opravdu nejhorší tier 6 křižník?

7

Při získání křižníku Cleveland jsem si říkal, jestli se technologický strom někam posune, nebo to pořád budou ty samé stereotypní křižníky dělané z papíru a s hromadou děl. Cleveland překvapil ať už v tom pozitivním, tak i v negativním slova smyslu.

uss_cleveland_cl-55_1941

V historii se jednalo o nejpočetnější třídu lehkých křižníků, které kdy USA postavilo. Původně jich bylo plánováno 52, ovšem dokončilo se jich pouze 27. Zbylé trupy byly mnohdy často hodně rychle upravovány a přestavovány na lehké letadlové lodě třídy Independence.

Lodě třídy Cleveland sloužily převážně v Pacifiku jako doprovodná skupina letadlových lodí. Je velmi zajímavé, že ani jedna z těchto lodí nebyla za války ztracena. Mnohdy byly těžce poškozeny, ale žádná nikdy nešla ke dnu. Další zajímavostí z historie je to, že daná třída dala vzniknout dalším dvěma třídám lodí, které vycházely z její konstrukce. Zmínil jsem už třídu letadlovek Independence, tou druhou je pak třída křižníků Fargo.

Fargo byla velká modifikace původních Clevelandů, ovšem byla hodně rychle utnuta a z plánovaných 11 lodí byly postaveny jen 2, zbytek objednávky byl stornován.

Jak už bývá zvykem, první loď dané třídy se pojmenovala stejně jako daná třída. Tudíž existovala ještě loď se stejným názvem třídy Cleveland. Ono jich bylo sice víc, ale konkrétně tato loď nesla označení CL-55 a její přezdívka byla odvozená od jejího označení – Charlie Love Five Five.

uss_cleveland_cl-55_1944

Tato loď byla postavená v New York Shipbuilding Corporation, spuštěna na vodu 1. listopadu 1941 a zařazena do služby 15. června 1942. Během války prováděla podpůrné úkoly, například chránila transport vojáků na Guadalcanal a během nočního útoku 6. března 1943 v rámci bitvy u Šalamounových ostrovů potopila dva japonské torpédoborce Minegumo a Murasame.

Za války se na lodi vystřídali celkem 4 kapitáni, pátý přišel až po válce a sloužil na lodi do jejího vyřazení ze služby 7. února 1947. Loď jako taková byla uložena do rezerv, kde sečkala až do svého prodeje do šrotu 18. února 1960.

Je jasné, že kdybych probral do detailů každou z těchto lodí, včetně její historie, měl bych tu další malý román, takže kdo chce, může hledat. O těchto lodích se dá zjistit ledacos, a to navíc i poměrně snadno.

uss_cleveland_cl-55_1944drydock

Nyní si odpovíme na otázku, jaká je tato loď ve hře. Když si prohlédnu fotky a model lodi ve hře, řeknu si, že grafik odvedl slušnou práci. Loď je opravdu věrně zpracovaná, a jelikož se jedná o vyšší tier, je jasné, že s touhle lodí trochu pobudete, než se jí zbavíte. Takže u těchto lodí si člověk fakt všímá detailů a mnohdy si jen tak z legrace zkusí porovnat s fotografií skutečné lodi.

00montyatsea2

První věc, co mě vysloveně praštila do očí – chybí torpéda! Pravda, už u Omahy to nebylo zrovna „košér“, ale jejich kompletní absence zamrzí. Další změnou je, že už se nejedná o takový jehelníček jako předchozí lodě. Konstrukčně a stylem hry bych to přirovnal hodně vzdáleně ke Kirovu.

Hlavní výhody lodi jsou velká kadence děl, vcelku slušná sekundární baterie a věc, která určuje roli této lodi ve hře – protiletadlová obrana. Cleveland je nejlepší, když má možnost plout vedle bitevky a sestřelovat jedno letadlo za druhým. V tom je tahle loď neuvěřitelná kosa. Ovšem nic netrvá věčně, a tak je snadno možné děla vyřadit. A máte po žížalkách.

Pancíř není nic extra, ale oproti předchozímu papíru tu jednu ránu navíc prostě vydržíte. Zvlášť některá místa lodi, myslím tím boky, jsou vcelku dobře pancéřovaná, takže o kapku výdrže je postaráno. Bohužel, tahle loď má tendenci chytnout rychleji než čarodějnice na hranici, takže někdy stačí šťastná rána a máte postaráno o pomalé upálení.

uss_columbia_cl-56_off_san_pedro_1945

Pohyblivost lodi je slušná, nikoliv výjimečná. Celkově díky uvedeným problémům je Cleveland považován za dost špatnou loď a tvrdí se, že se jedná o nejhorší křižník na 6 tieru.

Underway, circa December 1942. Photograph from the Bureau of Ships Collection in the U.S. National Archives.

Paradoxně to, že je považován za nejhorší, je i jeho výhodou. Mnoho hráčů jej totiž brutálně podceňuje. Řeknou si: „Cleveland dám snadno, mám přece něco lepšího a ups…“ a jdou ke dnu. Nejednou se mi stalo, že se mi podařilo přetaktizovat či nějak brutálně taranovat bitevku a vyjít z boje jako vítěz. Třeba doslova ustřílet německý Bayern. Tuto situaci můžete vidět i na videu pod článkem.

uss_montpelier_cl-57_in_dec_1942

Když to shrnu, tak Cleveland není podle mě tak špatný, jak si většina myslí. Opět to je loď s hodně specifickým stylem hraní. Platí na něj dost specifické situace. Já si jej oblíbil a to dost. Konečně lepší křižník USA, který může konkurovat i jiným, ne jen lodím stejné třídy.

Cleveland – opravdu nejhorší tier 6 křižník?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlas/ů

7 KOMENTÁŘŮ

 1. Kdysi dávno v ranné betě (když byly ve hře všehovšudy USN a IJN) býval Cleveland naopak obecně hodně silná loď, možná vůbec nejvíc OP tier VI až se začalo uvažovat, že při splitu US CA/CL by v CL větvi šel na tier VIII, ale pak dostal serii nerfů zejména na otáčení věží a rychlost/křivku střel – tím se zhoršila schopnost zasahovat spolehlivě manévrující DD a vést účinnou palbu i při ostrých obratech.
  Dneska u něj letí granáty k cíli strašně dlouho a věže sotva stíhají už 1/2 vychýlení kormidla. Ale AA má na svojem tieru pořád bezkonkurenční (z USN křižníků se na podobné hodnoty dostane až Baltimore na tier IX, hlavně proto, že Pepsi, Sharkbait a Panna Orleánská mají starší 5″ AA děla s dostřelem max. 6km oproti 7,2km u Cleavera , Baltíku a Des Moines).

  Pořád to je solidní loď (na DPM a potenciálu k zapalování při daném objemu palby se nic nezměnilo, kor když se vezme v potaz, že od té doby přišel do hry skill IFHE se kterým 6″ HE dokáže penetrovat i trupy BB nejvyšších tierů), ale už není až tak snadná na hraní – to je IMHO ten důvod, proč ho lidi mají za nejslabší VI CL…

  BTW super článek, už dlouho tu žádná WoWs recenze nebyla 🙂

 2. Osobně mi němci příjdou papírovější, ale už ho celkem dlouho nemám. Ale je pravda, že když se hráč CV zapoměl a poslal na mě letadla, málokdy se mu jich vrátilo na loď víc než pár 🙂 .

  • zkus zahrat brity … ja mam belfast a jen leti granaty tak uz vim ze pujde ke dnu. Prinz Eugen vydrzi mnoho vic.

   • Britská linie mi vadí (AP, zadýmování ) a tak ji nehraji. Ale věřím, tvrdý opravdu nejsou .

 3. Hezký článek, ale Cleveland je pořád na T6 jeden z těch lepších křížníků:) A hraju to od CBT, zdá se mi, že býval sice lepší, ale jak říkám, rozhodně to není špatný stroj a s IFHE skillem dává solidní šlupky

Comments are closed.