Bitva v Makassarském průlivu

0

Mise tohoto týdne se točí kolem bitvy v Makassarském průlivu, kde japonské vzdušné síly napadly spojenecký svaz pod velením kontradmirála Karla Doormana.

1. února – 8. února: Bitva v Makassarském průlivu

300px-uss_marblehead_cl-12

Trocha historie

Bitva v Makassarském průlivu se odehrávala v oblasti pacifického oceánu během druhé světové války. Spojenecký svaz, složený z amerických, britských, holandských a australských lodí (ABDA), pod velením kontradmirála Karla Doormana se chystal napadnout japonský invazní konvoj, jehož poloha byla nahlášena v oblasti města Surabaya v Nizozemské východní Indii.

uss-houston-and-hmas-perth-stood-tall-at-the-battle-of-sunda-strait-7

Svaz byl ale přepaden japonskými bombardéry. Flotila se musela stáhnout a při tomto manévru se japonským bombardéru podařilo poškodit křižníky USS Houston a Marblehead, přičemž Marblehead byla schopna plout pouze v kruhu a zadní děla křižníku Houston nešla ovládat. Svaz ABDA existoval pouze několik týdnů a utrpěl několik porážek v jihovýchodní Asii. Z jeho chyb však vzešlo poučení, jak operovat s velkou, kombinovanou flotilou.

Podrobné informace o celé tydenní misi naleznete zde.

MartinH: Malá poznámka na závěr k výměně sovětských torpédoborců při příchodu alternativní větve. Vše by mělo probíhat tak, jak tomu bylo na japonské straně. Takže se máme na co těšit. Jen mne mrzí, že Kiev bude pravděpodobně přemístěn jen na osmý tier. Bohužel.

Ohodnoťte tento článek!