Vojenské muzeum Lešany a Tankový den (čtenářský článek)

36

Velká část z nás, kteří chodíme na tento web, se zajímá nejenom o zde uváděné hry, ale též o války, techniku a další věci, se kterými tyto hry souvisejí.

Pokusím se Vám zde přiblížit Vojenské muzeum v Lešanech a jednu z mnoha akcí, které zde během roku probíhají, a to Tankový den.
Nejprve několik základních informací:
– muzeum se nachází v bývalých kasárnách u obce Lešany nedaleko Benešova u Prahy
– otevřeno je od 9:30 do 17:30, o prázdninách kromě pondělí denně, v červnu a září o víkendech
– vstup je zdarma

O muzeu

Muzeum vzniklo v roce 1996 v prostoru bývalých kasáren, která zde vyrostla v období 2. světové války jako součást budovaného výcvikového prostou pro Waffen SS. Po válce byla kasárna požívána jako zajatecký tábor, tábor nucených prací, byli zde ubytováni uprchlíci řecké občanské války a na konci roku 1950 objekt převzala armáda a zřídila zde kasárna protitankového a později protiletadlového, dělostřeleckého a chemického vojska. V roce 1968 zde údajně byla jedna z posádek, která na přijíždějící “osvoboditele” namířila zbraně a odmítala je vpustit dál.

Muzeum se od svého založení značně rozrostlo především co se exponátů týče, v areálu se dnes nalézá množství expozic, rozčleněných do skupin podle období od roku 1890 nebo podle druhu zbraně.

Mezi nejzajímavější expozice patří období první a druhé světové války, “živá” ostravská operace, kde procházíte zákopem ve scéně této bitvy, rozsáhlý přístřešek doslova nacpaný tankovou technikou, dělostřelecká expozice a především polygon, na kterém během akcí probíhají ukázky bitev.

Asi nejzajímavějšími kousky, alespoň co se tankové techniky týče, jsou známá růžová IS-2, IS-3, různé tanky řady T-34, T-55, PzKpfw IV (snad ausf. H nebo J ), izraelská Merkava a kolekce Československé řady LT. Dále se v prostoru muzea nachází sbírka raketové, protiletadlové, ženijní a železniční techniky, maketa čs. bunkru vz.36, německý radar Würzburg, dětský tank a spousta dalších zajímavostí.

Tankový den

Již řadu let na konci prázdnin probíhá akce Tankový den.
Program začíná obvykle v 10:30, hodinu po otevření muzea, letos bude 2.9..
Během tankového dne se již tak velmi obsáhlá sbírka musea obohatí o spoustu další, často ze zahraničí přicházející, ale především funkční, techniky. Ta bývá umístěna na travnatých plochách v muzeu a velkou část si můžete osahat, případně si s hrdými majiteli, pokud mají zrovna čas, o technice pohovořit.

Tankový den se nese ve znamení přehlídek techniky a ukázek bojů především 2. světové války a nutno uznat, že zdejší ukázky již dávno překonaly akci Bahna, především celkovým pojetím a značnou originalitou.

Tradičně se jedná o ukázku bojů sovětů nebo spojenců, někdy společně, proti německým ozbrojeným silám, za bohaté účasti tanků, vozidel, dělostřelectva a symbolicky i letectva, to celé v prostoru polygonu, který již prošel několika změnami a na svou velikost poskytuje opravdu dobré podmínky pro divácký (a věřím že i herecký) zážitek.

Tento den se muzeum promění doslova v mraveniště, bývá zde opravdu velké množství návštěvníků, proto pokud si chcete prohlédnout především vystavené sbírky, doporučuji návštěvu jiný den.

Pokud se rozhodnete Tankový den navštívit, příliš nedoporučuji cestu autem. Před areálem je sice zřízeno velké parkoviště na poli, avšak i bez deště zde dochází k významným dopravním komplikacím a kolona k muzeu bývá dlouhá přes kilometr. Pokud zaprší, připomíná doprava situaci Wehrmachtu před Moskvou.
Osobně doporučuji jízdu vlakem do stanice Krhanice – nejlépe tzv. Posázavským motoráčkem, který Vás z Prahy doveze historickým vlakem malebnou krajinou na dohled od muzea. Tento vlak je provozován soukromým dopravcem, proto si jízdenku kupte až ve vlaku, klasickou ČD vám neuznají!

Z některých měst na tuto akci též jezdí zájezdové autobusy, většinou organizované fanoušky, tak se nebojte zeptat ve svém okolí. Takže neváhejte, návštěva rozhodně stojí za to.

Zdroje:
http://www.vhu.cz/muzea/zakladni-informace-o-vtm-lesany/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vojenské_technické_muzeum_Lešany
a samozřejmě mé osobní zážitky a záběry 🙂

pro Excalibur.cz: radekoskar
Dlouholetý hráč vojenských a strategických her, wot a wows rajče a vojensko-historický fanda.

Vojenské muzeum Lešany a Tankový den (čtenářský článek)
Ohodnoťte tento článek!
4.89 (97.89%) 19 hlas/ů

36 KOMENTÁŘŮ

 1. Je to zajímavý, ale nikdy jsem tam nebyl. Kdybych viděl na živo Merkavu, tak si cáknu do kalhot. Asi se někdy vypravím na menší prohlídku.

  Díky za info.

  • Mohu pouze doporučit 🙂
   A není zač, záměrem článku bylo právě informovat lidi, kteří Lešany neznají nebo o nich pouze zaslechli 🙂

  • krom tankového dne doporučuji i zahajení sezóny (bývá méně narváno na návštěvníky, ale se stejně kvalitním programem). Občas zamrzí, že některé exponáty nemůžete okouknout ze všech stran a jsou pouze zaparkované za nataženým plotem (ISU-152, Sherman atd.. ) Ochutnávka ze staršího ročníku (když kolem vás produní IS-3 je to fakt zážitek vidět ten stroj v pohybu). https://www.zonerama.com/Link/Photo/33597533/881842

 2. Tak tu Merkavu jsem tam viděl naživo hned první rok, co jí přivezli. Profrčela 6 metrů ode mne a z chladičů (ty žlaločí žábry ne bocích) z ní šel neuvěřitelně horký vzduch. Holt chalzení do pouště 🙂
  To muzeum je super.

 3. Lešany jsou extra klasa na světové úrovni, ale ty Tankový dny jsou strašně narvaný. Na to už bych nešel. Lepší je si tam zajít jiný den a v klidu si prohlédnout všechny exponáty a fantastické dioráma.

 4. Děkuji za korekci a zveřejnění a doufám, že článek splní svůj účel 🙂
  Jen maličká drobnost, Tankový den letos 2.9. teprve bude , tak naviděnou tam 🙂

  • tak dúfam, že okrem fotoreportáže zverejníš aj nejaké video,
   a vyspovedáš pár tankystov,
   inak skús urobiť foto s človekom čo je pri is3,
   chýba mi veľmi vo WOT, že ani v garáži nevidíš človeka pri tanku,
   lebo až tak človek vie pochopiť tu velkosť tanku ďakujem

  • pěknej článek Rady, růžovku máme teď u nás v Brně, tak jsem si s ní hned udělal fotku 🙂

   • Díky kvakošu 🙂 Tak třeba se jednou před ní vyfotíme spolu kolego 🙂

 5. Je to opravdu velmi hezký zážitek. A kdyby jste chtěli být třeba ještě tankům blíže, tak klan Alfajká tradičně hlídá “tankovou arénu”. V předvečer máme malou grilovačku (popíječku) a po tankovém dni velký klanový sraz. A v neděli dopoledne ještě většinou soukromou prohlídku. Pár fotek zde: https://www.facebook.com/AlFajka/?fref=ts. Každopádně všem doporučuji, přijďte se pobavit. 🙂

 6. Pokud zaprší, připomíná doprava situaci Wehrmachtu před Moskvou.

  Tak to mě rozsekalo:)

 7. Poslední dobou jsou tankový dny šílený. Když se kolem polygonu poskládá 40 000 lidí, tak je to peklo. Raději už chodím na zahájení sezóny. Ukázky bojů jsou podobné a lidí je tak do 25 000, což už se dá přežít.

  • Máš pravdu. Dřív jsem uvažoval, že bych návštěvy Tankových dnů nahradil jinou zde pořádanou akcí, ale mám to prostě tak, že na začátku prázdnin ( i když už prázdniny dávno nemám ) jsou Bahna a na koci Lešany, no a zbytek případného času jezdím na jízdy parních vlaků atp. 🙂

 8. Tiež by ma zaujímalo, ktorí duchaplní pacienti natreli tank na ružovo. Takto zničiť kus histórie, môže len totálny iqač bez mozgu.

  • Co ti budu povídat. Byli to čeští vypatlanci, nejprve jeden vygumovaný sochař, který se potřeboval zviditelnit a pak skupina dementních poslanců posílená rum.em. Nejlepší na tom je, že tihle kašpárci byli naše politická reprezentace, které fandil i rumový král z hradu. Jo, Češi jsou opravdu zajímavý národ, a abych řekl pravdu, nejednou se za to, že jsem Čech stydím. Kdysi to jeden velmi kultivovaný fotograf, co ve světě dosáhl uznání shrnul asi takto: “Čech je taková malá prasovčela. Je pracovitý jako včelička, ale je to hrozná svině.” Bohužel, velmi, velmi pravdivé.

   • +1 za to odsúdenie zprasenia historického kúsku, aj toho podpriemerného “dramatika”. Keby bolo na oboch stranách hranice viac podobne sebakritických ľudí s otvorenou hlavou, dnes tu tá hranica nemusela byt (aj keď je v podstate len formálna) a EuroHujeri v Bruseli s nami nemuseli tak cloumat ako teraz.

 9. IS2 neni az takovy skvost a historie konkrétního kusu, ruzovky, stoji zato ho takto ponechat.

  • Já osobně tento stroj vnímám především jako ikonu muzea, že to bylo s jeho natřením tak a tak mi příjde pasé, tyhle politické šaškárny byly, jsou a bohužel asi i budou. Dnes něco podobného dělá každý druhý a stejně je to hloupost. Takže za mě prostě jen někdo kdysi udělal něco, z čeho je teď symbol něčeho jiného 🙂

 10. Krátký úryvek o “Růžovce” z wiki
  **************************
  V dubnu 1991 ho výtvarník David Černý přetřel narůžovo, za což byl krátce stíhán, a po uvedení do původního stavu tank znovu přetřela narůžovo skupina poslanců. Od té doby je monument známý pod názvem Růžový tank. Následně přišel o status národní kulturní památky, 13. června 1991 byl z náměstí odstraněn, nějakou dobu byl vystaven ve Vojenském muzeu Kbely a nyní je vystaven ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech.

  • Tak asi to chce trochu hlouběji. Je jedno jestli máte rusy rádi nebo ne, ale historii nelze přepsat. A byly to právě sovětské tanky T34/85 č. 23, 24 a 25 ze 4.té gardové armády, které jako první vjížděly do Prahy. První byl ve skutečnosti č. 24, nicméně na Klárově se tato formace utkala se čtyřmi hetzery, což vedlo ke zničení (pravděpodobně) velitelského čísla č.24, ve kterém zahynul mj. velitel uskupení v hodnosti gardového poručíka. Z tanku zbyl po bitvě pouze vrak. Proto se oslavovala 23ka, která pravděpodobně skutečně dorazila na Staromák jako první. Že vrak nemá smysl vystavovat a že nám sověti z hrdosti pro účel památníku věnovali modernější IS-2.. tak to normální člověk myslím pochopí. Památníku se říkalo taktéž “památník sovětských tankistů”, co namítat, osvobozovali nás (a umírali u nás). Pak se našel po “sametové revoluci” mladý a hloupý rádobyumělec, co přetřel tank na růžovo s kecama o komunismu a okupace v roce 1968. Inteligentnímu člověku rozhodně dojde, že druhoválečné IS-2 těžko mohlo okupovat v roce 1968 naši zem (v té době to mohly být leda tak o tři dekády modernější T-55). Bohužel tak došlo k dehonestaci památníku z 2.sv. války. K opětovnému přetírání na růžovo se přidali i političtí nýmandi za účelem zviditelnění se. Myslím, že těm sovětským tankistům byla politika ukradená, oni bojovali a umírali ve válce a to i na našem území. A je jedno zda to byl památník rudoarmějcům nebo americkým vojákům (či komukoliv jinému ze spojenců). Proto si myslím, že nějaký respekt a uctění památky si opravdu zaslouží, nehledě na politickou situaci a populistickým nickám u nás. IS-2 na růžovo se strašně líbí mojí malé dceři, nicméně mě jakožto racionálního člověka trochu bolí u srdce, že jsme spíš národ kam vítr tam plášť a nejsme schopni si udržet nějaké hodnoty a na historii velmi snadno zapomínáme.

   • Souhlasím s Tebou. Srpen 1968 je bohužel smutná historie, která přebila tisíce mrtvých sovětských vojáků pohřbených v Československu, kteří padli při osvobozování ČSR. Zrada se u nás neodpouští a lidé, kteří byli odpovědni za okupaci nebyli a nebudou potrestáni. Politika byla, je a bude hnus. Uctít padlé, kteří umírali za svobodu našich národů (Čechů a Slováků) není zločin v jakémkoliv politickém systému ať v komunistickém, či demokratickém.

   • Akorát se nějak zapomělo na to, že Čechy a možná i Morava, mohli být osvobozeny Američany, Patton by to tenkrát stihl, bo měl k dobru zhruba 10 dnů 🙂 , ale kvůli Jaltské konferenci o rozdělení světa jsme byli nacpáni do chřtánu té rudé pakáži výměnou za “něco”. Sověti nás v žádném případě neosvobodili, protože svoboda tady nenastala. Jeden okupant nahrazen druhým skrze loutkové vlády.
    Osvobození zažila třeba Francie, ale tady žádné neproběhlo…

   • Růžovka přece nijak nesnižuje hrdinství, (někdy dost vynucené), rudoarmějců.
    A když už je to úplně jiný tank, se špatným číslem, proč ne růžový?

    Když tu bylo desítky let “kyvadlo” vychýleno do extrému na jedné straně, proč by se po uvolnění nemohlo na chvilku vykývnout do extrému na straně druhé?
    A přetřít tank, coby symbol socialisticko-komunistického militarismu ve jménu světového míru, na růžovo, a klidně se u toho trochu zviditelnit?
    Proč ne?

   • Naprostej souhlas, ti lidi tady umírali aby my jsme mohli žít v míru!!!

   • Přesně tak, historii přepsat nejde. A ten tank je prostě připomínka toho jak se z osvoboditelů stali okupanti a nepřátelé.

 11. minulý rok jsem tam byl a naprostá spokojenost a to, že jsem stál ani ne metr od T34-85 bylo taky něco

  • vieš, ak máš T34 -85 asi tak 7km od bydliska a kedykoľvek si pri ňom odfotený a dnu sa dostaneš takisto, ale nakoľko si s neho urobili idioti smetisko tak tam radšej nelezieš, tak Ti to nepripadá extra…sedieť v tej Merkave by bolo už niečo …

  • Díky 🙂 Možná se časem zase něco najde, po republice je toho dost 🙂

 12. Mohu jen doporučit. Byl jsem tam letos na výročí atentátu na Heydricha a bylo to super. Mnoho ukázek a opravdu skvělá sbírka bojové techniky. Já byl uchvácen z raketových nosičů včetně raket a našich předválečných tanků. Prostě bomba. V září opět pojedu.

  • “Byl jsem tam letos na výročí atentátu na Heydricha.. -Prostě bomba. ”

   Jak výstižné 🙂

Comments are closed.