Korporace Vivendi si dělá zálusk na Ubisoft. Chystají nepřátelské převzetí?

5

Francouzskému mediálnímu koncernu Vivendi se v poslední době na akciovém trhu příliš nevedlo. Šéfové společnosti proto musejí najít nová opatření, která by nejen nastartovala stabilní růst, ale také uspokojila všechny, kdo mají ve společnosti zainvestovány nějaké peníze. Zvolenou cestou by mělo být posílení pozice v reklamní oblasti a ovládnutí Ubisoftu. Alespoň to tvrdí zdroje zpravodajské agentury Reuters.

Přestože většina hráčů vnímá vývojářskou a vydavatelskou společnost Ubisoft jako populární a velkou firmu, pravdou je, že patří do úplně jiné ligy než Vivendi. Tento mezinárodní konglomerát byl totiž založen v roce 1853 za císaře Napoleona III. a jeho zájmy sahají od telekomunikací až po vodohospodářství. Vzájemný střet ve finančním světě by představoval souboj Davida s Godzillou.

Vincent Bolloré, byznysmen a ředitel společnosti Vivendi:
vincent-bollore

Uveřejněná data odhalila, že Vivendi vlastní 25 % akcií společnosti Ubisoft a téměř 23 % hlasovacích práv ve správní radě. Ve chvíli, kdy získají akcie v hodnotě 30 %, budou moci usilovat o kontrolní podíl v celé společnosti. V byznysu se tomu říká nepřátelské převzetí (hostile takeover), kdy jedna společnost v podstatě odkoupí a manažersky ovládne jinou firmu bez nutnosti souhlasu původního vlastníka. V případě Ubisoftu se to stane do konce roku, tvrdí zahraniční zdroje.

Představitelé Vivendi celou věc komentovali v prohlášení pro regulátora cenných papírů. Prozradili, že skutečně uvažují o koupi většího množství akcií společnosti Ubisoft, ale bude výhradně záležet na podmínkách trhu. Navzdory očekávání je totiž ve hře ještě jedna možná varianta, a to, že dojde ke koupi nějaké herní firmy v Číně.

Yves Guillemot, CEO a zakladatel společnosti Ubisoft Entertainment:
yvese-guillemot

To by Yves Guillemot určitě uvítal. Není totiž žádným tajemstvím, že celou situaci těžce nese. V posledních měsících se snaží přilákat kanadské investory, kteří by nástup Vivendi pomohli zastavit. Guillemot vůbec nepochybuje o tom, že Vivendi plánuje nepřátelsky převzít jeho firmu a odkazuje na stejný případ z minulého roku, kdy už identickým způsobem ovládli Gameloft. Ten vedl jeho bratr Michel.

Navzdory třaskavosti to však pro samotné hráče nemusí znamenat nic hrozného. Vivendi jsou především obchodníci, kteří se vývojem her nijak zvlášť nezabývají. Jediné riziko proto představuje jakási teoretická nechuť investovat do nejistých a experimentálních projektů.

Bratři Guillemotovi ovšem budou bojovat za zachování nezávislosti Ubisoftu a nedopřejí si klidu, dokud se Vivendi nerozhodne vzdát všech svých akcií. Tím patrně narážejí na rok 2013, kdy Vivendi prodali 61% podíl ve společnosti Activison Blizzard.

Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘŮ

  • Na co? Dokud maj fandy ochotný to koupit v předprodeji a ve sběratelce rok co rok co rok tu samou krávovinu (a když náhodou udělaj větší zásah do technologie tak to pak je uplně nehratelný do minimálně 10. patche, viz AC: Unity) a ještě po zakoupení hry za 60-80 euro do ní po troškách investovat v mikrotransakcích (Koupit hru a hrát: OK. Hrát zadarmo a připlácet si za “extra výhody”: taky OK. Ale oboje v jednom titulu viz For Honor? prasárna…) tak neni nutnost měnit obchodní model, nehledě na majitele…

   Poslední dobrá hra co Ubi vydal (btw poslední nezabugovaná a 100% hratelná v den vydání byl Prince of Persia: The Two Thrones před 12ti lety) bylo Far Cry 4. Primal byl taky OK, celkem originální námět a vubec, ale ta vývojová zkratka v podobě kopírky mapy z FC4 zamrzí. Assasin’s Creed od 3. dílu je jen zuřivé kopání “oslíčka” do kulí aby se znovu a znovu otřásl a vyklepal ještě pár drobných…

   • Náhodou… Assassin’s Creed: IV Black Flag bylo docela fajn. Do té doby jsem byl se sérií docela spokojený. Až pak přišel průšvih jménem Unity, ke kterému už asi nemá smysl cokoliv dodávat. 🙂

    Pst… mimochodem, jsem přesně ten cvok, který má ve sbírce všechny. Rok co rok nová sběratelská edice. 😀

     • Já taky Unity dohrál, líbilo se mi zasazení (výprava už méně) a donutilo mě to koupit si nový PC. Průšvih byl hlavně nový engine, který za rok nemohli zvládnout odladit. A taky nezvládli. 🙂 Ovšem trvám si na svém. Já bych zvedl ruku pro Black Flag. 🙂

Comments are closed.