Jak se počítá RNG ve hrách?

3
zdroj: knowyourmeme.com

Zkratka tří písmen, které hrají v jakékoliv hře velmi značnou roli. Ano, jak už plyne z názvu, mluvíme tady o generátoru náhodných čísel (zkratkou RNG). Jak a proč tento systém tak dokonale funguje?

RNG má ve hrách hodně pozitivních i negativních vlastností. Je užité na částech hry, kde to prostě z hlediska dobré hratelnosti musí být užité. RNG losuje z předem daného rozdílu čísel (anglicky se označuje jako seed) to „náhodné“, které se vám v několika stovkách mikrosekund ukáže na vašem monitoru. Jako příklad můžeme brát hod kostkou, kde máte rozsah čísel 1-6 a výsledek z hodu by měl vyjít vždy náhodně, kvůli několika aspektům, které tento hod ovlivňují.

Jak se tyto hodnoty vypočítavají?

RNG se rozděluje na hardwarové a softwarové vypočítávání, přičemž softwarové výpočty se odvozují od pohybů myši, hodin počítače, stisků kláves a běžících procesů. Podle těchto výpočtů je velice obtížné přijít s úplně náhodnou hodnotou v poskytnutém rozsahu čísel. Díky tomuto je softwarové RNG lehce napadnutelné, jelikož stačí zjistit, jakým algoritmem se vypočítávají tato pseudonáhodná čísla.

RNG založené na hardwarovém výpočtu nepotřebuje žádnou nadsazenou hodnotu a funguje metodou vytváření digitalizovaných snímků náhodných přirozeně se objevujících šumů. Jelikož se k tomuto výpočtu nepoužívá žádný algoritmus, nedokáže ani ten nejlepší hacker určit, jak budou nadále čísla generována.

Proč se ve hrách používá RNG?

Je to jednoduché – bez náhody by nebyla zábava, jelikož by bylo vše předvídatelné díky předem daným číslům, které každý může znát. S nepředvídatelným postupem a vývojem dané situace přibývá i napětí, kvůli kterému přibývá i touha i chtíč hrát tuto hru.

Ano, existuje dost her bez žádného počítání náhodného čísla, ale co si budeme povídat, většinou to jsou jen singleplayer hry a nebo multiplayer hry, které nejsou moc úspěšné.

Jednou z her, která je nejvíce závislá na RNG je hearthstone, kde vás jedno nepřítelovo úspěšné „líznutí“ karty může stát život.

Jak se počítá RNG ve hrách?
Ohodnoťte tento článek!
4.14 (82.86%) 7 hlas/ů

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Ano, tohle je teorie, resp. základ. Ale co si na to tvůrce hry nabalí dál, resp. jak vypadá ona rovnice co si někde bere počáteční impuls , někde jiná data a hází nějaký výsledek je věc druhá.
    My jsme na škole vytvářeli jen velmi primitivní “RNG” které bralo v potaz jen aktuální čas, datum a zadanou hodnotu, vlastně to ani nemělo nějaký kloudný účel krom ukázky jak něco takového může fungovat, ale trošku by mě zajímalo, co má autor na mysli těmi šumy, resp, jak si je to zjišťuje, ale samozřejmě netvrdím že to nejde.

      • Jasně ale to je šum vznikající nedoladěním mezi vysílačem a přijímačem + atmosferické a další vlivy, navíc celkem výraznej. Tohle je hádám šum v rámci PC, což asi bude dost (oproti tomu televiznímu) nepatrné a nedovedu si představit metodu detekce. Celkem by mě zajímalo jak to funguje 🙂

Comments are closed.