Historická hra Attentat 1942 vyjde letos v září

1

Pokud čekáte nějakou krvavou střílečku, tak jste na omylu. Jako hlavní hrdina se snažíte zjistit, proč zatkli zrovna vašeho dědečka, který byl obyčejný pošťák. Příběh se odehrává v protektorátním Česku po atentátu na Heydricha.

Hra bude vydána v září tohoto roku, a to nejen na českém trhu. Šéf projektu Vít Šisler říká, že při vydání hry do zahraničí nastal jeden „problém“, a to, že v rámci překladu se musí více vysvětlovat a dávat události do kontextu se světovými dějinami.

Jde o přepracovanou verzi hry Československo 38-89: Atentát, která velmi věrně ukazuje dobu protektorátu. Tato hra byla vytvořena jako výuková pomůcka pro české školy. Na projektu se podíleli studenti z Filozofické a Matematicko-fyzikální fakulty UK a lidé z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky.

Osobně si myslím, že je to zajímavý krok dopředu, protože ruku na srdce, které dítě dnes nehraje nějakou hru. A při hraní této se dozvídá o dějinách naší země věci, které by se jinak dozvědělo z knih. Určitě je toto lákavější forma vzdělání.

Již při vytváření „prvního dílu“ si autoři pohrávali s myšlenkou, že jde teprve o prototyp a hru budou chtít dostat nejen do škol. Což také uskutečnili. V přepracované hře Attentat 1942 zůstali rozhovory. Ty byly ponechány, protože jde o autentické výpovědi a vzpomínky pamětníků. Do příběhu jsou také vloženy dobové záznamy a novinové výstřižky. Ale také i mini hry, které s příběhem až tak nesouvisí. Po grafické stránce jsou obě verze řešeny jako komiks. Kreslené postavy a prostředí jsou vytvořené jen v černobílé barvě a odstínech šedi, což podtrhuje dramatičnost doby.

Hratelnost se nedá moc hodnotit, protože nejde o hru v pravém slova smyslu, ale o interaktivní vzdělávací dokument.

Ohodnoťte tento článek!

1 KOMENTÁŘ

  1. Pomůcka do škol? Nápad dobrý, uvidíme, jak s tím zatočí učitelé, kteří dokáží člověku znechutit i čokoládu ( zaplaťpámbu my jsme měli dějepisáře opravdu člověka na správném místě ) a jak bude dílko korektní.
    Tak ať se daří 🙂 .

Comments are closed.