Hackeři otevřeli brány pirátům na Switchi

0

Devět měsíců odolávala hybridní konzole od Nintenda pokusům hackerů o spuštění vlastního kódu. Nyní se však trojice hackerů pochlubila odhalením skuliny v ochraně Switche. Brzy tak bude možné na úspěšné konzoli spustit software, který nebyl pořízen oficiální cestou. Kromě podomácku vyrobených aplikací se tak pravděpodobně brzy setkáme i s pirátskými verzemi her, které mohou pro Nintendo znamenat velké problémy.

Jak se hackuje konzole

Hackeři Plutoo, Derrek a Naehrwert na hackerské konferenci 34C3 představili důkaz o spuštění vlastního kódu na Switchi. Díru v ochraně nalezli, jak to bývá, v zabudovaném internetovém prohlížeči. Ne v tom skrytém oficiálním, ale v tom, který otevírá hra Tetris při načtení svých stránek. V něm pak stačilo změnit cíl z internetové stránky na vlastní počítač a odsud se už stačilo pustit do zkoumání vnitřku operačního systému a hledání způsobů, jak spustit vlastní kód. Snadné to nebylo, jak hackeři popisují ve své prezentaci. Na ní se můžete podívat níže.

Hlavním cílem trojice hackerů není spouštět na konzoli upirátěné hry, ale využít veškeré možnosti zakoupeného hardwaru. To může znamenat třeba i schopnost spouštění vlastních aplikací, které Nintendo tvrdohlavě nenabízí a rozšířit tak užitečnost přenosného zařízení. Domácí, tzv. homebrew software by Switchi mohl dodat přístupný internetový prohlížeč, hudební či video přehrávač, možnost streamovat obsah z jiných zařízení nebo jakýkoliv jiný software, který si programátoři vytvoří.

Problémy na obzoru

Zkušenost však dokazuje, že ruku v ruce s homebrew jdou právě upirátěné hry. To sice může znít jako dobrá zpráva pro hráče, ale všeho moc škodí. Například handheld PlayStation Portable na rozšířené pirátství a neopravitelné díry v ochraně časem doplatil. Konzole šla hacknout velmi snadno a brzy nebylo těžké si stáhnout z internetu i nejnovější hry a si je nahrát na paměťovou kartu. Vydavatelům se časem ani nevyplatilo nové hry na PSP vytvářet, neboť výnosy z nich vývoj nezaplatily. Konzole tak přišla o velké kvalitní tituly a s tím i o zájem hráčů. Sony pak pro svůj další handheld PS Vita vymyslelo různá ochranná opatření, jako třeba povinnost užívat unikátní paměťové karty, která hráče spíše otravovala.

Co se týče Nintendo Switch, pak si trojice hackerů zatím nechává podrobnosti svého postupu pro sebe. Slibují však, že brzy vydají platformu na spouštění vlastního homebrew pro firmware 3.0.0. Můžeme očekávat, že Nintendo to nenechá jen tak a brzy přijde s opravou skuliny v nové aktualizaci firmwaru a požadavkem na jeho vyšší verzi při spuštění nových her.

Hackeři otevřeli brány pirátům na Switchi
Ohodnoťte tento článek!
3.67 (73.33%) 3 hlas/ů