Vše, co jste chtěli vědět o Nintendo Switch

0

Máme za sebou velký oznamovací stream Nintenda, týkající se nové konzole Switch. Sice bylo opravdu fajn sledovat ho živě (a být tak u prvních reakcí), ale poměrně dost informací přišlo po jeho skončení a během dne. Např. doplňující stream Nintendo Treehouse končil až večer. Nyní je tedy ideální doba si vše sesumírovat a pořádně se na všechno podívat kritickým okem.

Cenu a datum vydání naštěstí nikdo nenatahoval a tohle info padlo jako první. Datum vydání je 3. 3. 2017 pro Japonsko, USA, Kanadu, Hong Kong a „hlavní evropské země“. Jednou z oněch hlavních zemí je i Česká republika, přinejmenším Conquest (oficiální distributor Nintendo věcí pro ČR) se na svých stránkách netváří, že by se to naší vlasti netýkalo. V USA za 299USD. Cenu pro Evropu si dle Nintenda máme ověřit u svých prodejců. He? Nechápu, nerozumím. Teda rozumím, má to co dočinění s cenovou politikou jednotlivých států a jejich Nintendo distribuce… Mělo by jít o 329EUR, v ČR tak můžeme počítat s cenovkou 8990,-. A když bude hodně dobře a v Conquestu budou mít dobrou náladu, tak možná i 8490,-.

Zpoplatněny budou také online služby, což je poměrně nemilé překvapení. Hlavně pro nás, co máme v paměti (ne)kvalitu těch dosavadních. V den vydání konzole začne free trial, který skončí na podzim. Přesnou cenu služby nevíme. Objevily se informace o 40-60$ za rok.

Součástí placených služeb bude možnost „stáhnout a hrát NES, nebo SNES hru na jeden měsíc zdarma“. Tahle informace svítí na ofiko stránkách Nintenda. Opravdu doufám, že jde o špatný překlad z japonštiny. Pokud to opravdu znamená, že půjde o pouhé „půjčení si“ hry, pak je to průšvih. Pokud ne a gameska bude zdarma (tedy stejný model jako např. u Playstationu), pak OK a díky obrovské knihovně her je to navíc pro Nintendo strategická výhoda. Jo a SNES hry půjde nově hrát online a taky k tomu bude appka, přes kterou si s kamarády budete moci domluvit hraní. Proč ne.

Novou appku taky dostane rodičovská kontrola. Nintendo je stále velice family friendly a tímhle to dokázali na 100%. Jako rodič budete mít možnost sledovat co dítě hraje, jak dlouho to hraje, nastavit časovač, rovnou hru vypnout, zablokovat nevhodný obsah, sledovat které hry vyjdou … Já sice hrál už v devíti letech Doom a napáchané škody zase nejsou tak velké, ale chápu, někteří rodiče tohle uvítají.

Další potěšující věcí (a velkým překvapením) je odstranění regionálního zámku. Od teď tedy bude možné bez obav si koupit hru z Japonska a hrát ji u nás. Pokud jí tedy budete rozumět.

Výdrž baterie bude záležet hru od hry. Od dvou a půl, do šesti a půl herních hodin. Takže v průměru čtyři a půl? To nezní špatně, ale oněch šest a půl hodin se bude rozhodně týkat prakticky jen NES her. Takže pokud budete hrát titul určený přímo pro Switch, s více než třema hodinama bych opravdu nepočítal. Nabíjet naštěstí půjde přes USB-C konektor. Lokální multiplayer podporuje až osm konzolí.

Ovladače jsou samostatná kapitola. Když jsem viděl první trailer, ani by mě nenapadlo hrát hry s oddělenými ovladači. Dneska na Joy-Con ovladače (jak se jmenují) měním názor. Pravý ovladač má NFC čtečku (konečně víme, kde budeme přikládat amiibo postavičky) a má infrakameru, která bude schopna rozeznat nejen pohyb, ale i tvary. Levý ovladač má tlačítko pro pořizování screenshotů. Čili shodná věc jako u Playstation „share“ buttonu. V budoucnu bude možné pořizovat i video. V budoucnu. Což u Nintenda taky může znamenat za 4 roky. Takže fakt není třeba skákat radostí.
Oba ovladače navíc mají tzv. HD rumble. Tedy čupr ultra mega vibrace. Budeme moci rozeznat, jestli je ve sklenici jedna, dvě, nebo tři kostky ledu! Silně pochybuju, že to někdy nějaká hra využije, ale evoluce vibračních ovladačů je vlastně docela fajn. Joy Cony půjdou uchytit k zápěstí (stejně jako Wii ovladače) a budou k dostání nejen v černé, ale i v modré/červené barvě. Nebo spíš neonově modré/ neonově oranžové. Jejich cena, pokud si je budete chtít pořídit samostatně, je ale špatný vtip. 80USD je zkrátka moc. 70USD za ProController je taky dobrý úlet.

Se super duper ovladači přicházejí i nové hry, které jejich vlastnosti využijí. A i když jsou to v podstatě blbosti, vypadají zábavně a nemůžu se dočkat, až je vyzkouším.

První hrou je 1-2-Switch. Sbírka miniher, u kterých nepotřebujete koukat na obrazovku. Tímhle vlastně Nintendo vstupuje na trh všech těch „zábavných společenských her“, který jsou před vánoci vždycky plné hračkářství (a pak je ve výprodeji koupíte za pár šupů). Ty hry jsou… divné. Tedy japonsky divné. Tedy dobře divné. Zatím nevíme přesný počet, ale hlavně hra s dojením je tak úchylná, že jsem ji musel dát jako hlavní video článku. Jestli tohle nerozproudí zábavu na party (tedy mimo chlastu), pak už asi nic. 1-2-Switch bude hra dostupná v den vydání. Ani slovo o tom, že bude součástí balení konzole. Co sakra jiného než tohle?!

https://www.youtube.com/watch?v=j7p47TOmicQ

Druhá hra jsou ARMS. Podivný box postaviček s natahovacíma rukama, která se hraje mácháním Joy-Conů do vzduchu. Nové IP, které trošku nahrazuje Punch-Out. Nebo spíše vyšlapává cestičku pro nový díl? Uvidíme. Každopádně ARMS vypadá zábavně a pokud to nebude hra za plnou cenu (tedy titul za 60USD), má šanci na tuny fanoušků. Datum vydání: jaro.

https://www.youtube.com/watch?v=k7s3UB_8dFM

Splatoon 2 není žádným překvapením. Nové arény, nové zbraně, nové pohyby (hlavně uskakování je game-changer), jinak není moc o čem psát. Prostě pokračování jedné z nejlepších her pro Wii U. Vyjde to v létě a bude se to prodávat jako rohlíky.

Super Mario Odyssey naopak JE překvapením. Všichni jsme věděli, že nějaký ten nový Mario se objeví. Tohle je ale bomba. Sandbox Mario! Z nového Maria je cítit inspirace v Super Mario 64, Super Mario Sunshine i Super Mario Galaxy (hudba je také Super Mario Galaxy velice podobná). Přiznám se, Maria rád nemám. 2D Mario hry už vůbec ne. Ale na tohle se obrovsky těším. Termínem vydání jsou letošní (vánoční) svátky. Pro Nintendo to bude velice důležitý titul. Nějak ale moc nevěřím, že vydání stihnou.

Xenoblade 2 je další příjemné překvapení, mimo pár pohyblivých obrázků nevíme nic. Jestli Xenoblade znáte, těšíte se. Jestli ne, pak škoda popisu. Prostě takové fakt dobré sci-fi j-rpg. Vydání 2018 a to ještě možná. To samé platí i o Fire Emblem Warriors, což bude další Dynasty Warriors-like rubačka (tedy tzv. Musou hra), tentokráte ze světa Fire Emblem (to je pro změnu taky j-rpg, ale tahové a fantasy). Datum neznámé.

Ošklivé bylo oznámení Dragon Quest X bez jakéhokoli obrázku, nebo dalších informací. Jen víme, že někdy vyjde. A že taky vyjde pokračování- Dragon Quest XI. A že obě hry vyjdou v Japonsku, ale kdy… to asi neví ani nikdo ze Square Enix, kteří na titulech dělají. Tohle se hráčům nedělá! Nová Shin Migami Tensei hra je taky ve vývoji, dost pravděpodobně půjde o nějaký ten remake, ale jisté není nic. Další „nevíme nic“ hra je Octopath Traveler Project (jde tedy o kódový název). Podezřele moc to připomíná Bravely Default a Bravely Second, jako bonus je tady retrografika, mimoherní ilustrace jako by utekly z Final Fantasy Tactics. Těším se. Moc.

Mario Kart 8 Deluxe vychází 28. května a mimo Battle módu toho moc nového není. Tedy ještě druhý slot pro závodní předměty. Jednoduše pouhé vylepšení jednoho z nejlepších dílů série. Jestli se Mario Kart 8 deluxe bude prodávat ve velkém? Je obloha modrá?

https://www.youtube.com/watch?v=tKlRN2YpxRE

Prezentace pak dále představila některé z firem, které vyvíjejí hry pro Switch a dala jim možnost nastínit plány do budoucna. Ve zkratce: Sega na něčem dělá, Skyrim se opravdu na Switch dostane (spoiler: vypadá strašně), EA na Switch pošlou své sportovní tituly, hlavně samozřejmě Fifu. Suda 51 z Grasshopper na něčem dělá, velice pravděpodobně No More Heroes 3. Tečka. Žádné potvrzení.

Mimo prezentace víme pak o nové Bomberman hře, která vyjde v březnu a měla by být jedním z launch titulů. Jak mám bombermana rád, tohle vypadá hrozně nepřehledně a zmateně a tak vůbec. A dělají na tom Konami. Fůůůůj.

Puyo Puyo Tetris je další březnovou záležitostí. Konečně! Na tuhle hru čekám dva roky! Původně totiž měla vyjít i mimo Japonsko pro Nintendo a Playstation konzole, poté z toho ale záhadně sešlo. Logické rychlíky jsou pro dva hráče jako dělané a Switch na nich bude profitovat.

I’m Setsuna je opět březnový titul. J-rpg se soubojovým systémem inspirovaným legendárním Chrono Triggerem. Nějak jsem se nedokopal zahrát si tuhle hru na PC, nebo PS4, ale o to více se na ni těším na Switch. Tak nějak se to prostě k téhle konzoli více hodí.

Vůbec nevíme termín vydání Ultra Street Fighter 2: The Final Challengers. Starý dobrý Street Fighter 2. Hra, na které jsem multiplayerově vyrostl. Samozřejmě v příšeří smradlavých maringotek a za neskutečného množství pětikorun. Tedy tenkrát, dneska mě i návštěva hospody stojí více. Ale zpět. Tahle hra nabízí všechny postavy všech Street Fighter 2 edicí, možnost hrát v původní grafice, nebo si zapnout HD mód (postavy pak vypadají spíše jako ze Street Fighter 3). Souboje dva na jednoho, nejrůznější challenge. Pokud jste někdy hráli a milovali Street Fighter 2, pak tuhle hru, stejně jako já, musíte mít.

Super zábavně vypadá SnipperClips, logická záležitost, ve které jde o stříhání papíru. Vaše postavička je panáček, kterého může spoluhráč zastřihnout do požadovaného tvaru (např. háčku, ostrého bodce apod.) a můžete tak společně plnit nejrůznější puzzly. Pokud jste někdy hledali něco, co hrát s přítelkyní (nebo ženou/mužem), tak už nehledejte. Lepší věc dlouho nenajdete.

Nejdůležitější hrou je ale samozřejmě The Legend of Zelda: Breath of  the Wild. Po velice dramatickém traileru jsme se konečně dozvěděli, že ano, že Zelda JE launch titul. Některým z nás je tak jasné, že po 3. 3. 2017 nás pár týdnů rodina a kamarádi neuvidí. Mimochodem ten trailer je na Zeldu dost nezvyklý. Ne že by se v předchozích Zelda trailerech neděly nějaké zlé věci, ale Zeldin emotivní výkřik je trošku silné kafe. Až mě z toho zamrazilo. Tedy v japonské verzi, která byla promítána během prezentace. Anglický dabing je směšný. A strašný. Strašně směšný.

Shrnutí? Rozčarování. Cena je vyšší než se čekalo, ale nejrůznější featury systému (tedy hlavně jeho ovladačů) ji ospravedlňují. Zpoplatnění online hraní je při současném stavu Nintenda v tomhle segmentu špatným vtipem. Hry jsou… zajímavé. V podstatě asi nikdo nečekal více než Zeldu a Maria, ale i tak je toho nějak málo. Hlavně proto, že napadlo ani slovo o Virtual Console (pro neznalé: jakémsi nativním ofiko emulátoru). Nevíme, kolik virtual console her bude dostupných v den vydání ani kolik budou stát. Nevíme, jestli si budeme moci přenést nákupy z předchozích Nintendo konzolí… Průměrnému, ale i lehce fanatickému hráči bude Zelda, Mario Kart 8 Deluxe a Splatoon 2 stačit. Ale my hráči prostě vždycky chceme více. Kde je do prčic nějaký Metroid, nebo Donkey Kong?

Ale i tak se na Nintedo Switch těším. Snad nás hráče nezklame.

Celá prezentace ke shlédnutí zde:

Ohodnoťte tento článek!