Věčně banovaný Yasuo! Co s ním?

0

Asi to všichni moc dobře znáte, jaké to je, když je váš oblíbený šampión na vrcholu mety a každou hodnocenou hru jej někdo zabanuje. Není tomu ani jinak u Yasua, který je občas až OP. Když ho v týmu nakombinujete s jiným šampiónem, který má některou z vlastností na vyhození nepřítele do vzduchu, je to bestie. A ani to vlastně ani nemusíte moc umět.

Lidé v pravidelné rubrice “Zeptejte se Riotu!” položili zajímavou otázku, co s Yasuem, když se skoro nedá hrát?

Q: Takže Yasuo dostává zákaz skoro v každé hře. Co Riot vzkáže lidem, kteří za něj rádi hrají?

Odpověď Riot: Upřímně? Yasuo je bourák. Je to smrtící postava, která ve hře dokáže provádět úžasné chvaty, vrhne se kamkoliv a rozseká cokoliv a zanechá po sobě jen chaos… teda minimálně, když je v nepřátelském týmu. Máme radost, že jsme vytvořili postavu, za kterou lidi tak rádi hrají, ale také nás mrzí, že jsme ho kvůli té oblibě vlastně vyřadili ze hry.

MartrinH: Osobně si to ale nemyslím. Ano, když jej člověk umí, je to super, zábavné smrtící. Nicméně, když to člověk neumí, posunete se do roviny, kdy takového šampióna nechcete ani ve svém týmu. Proto mu dáte “ban” jen proto, aby nebyl s vámi a aby nebyl proti vám. Prostě ho nechcete ve hře vůbec. Nebudete riskovat, že ten broznák bude na vaší straně, i když by mohl být u soupeře. Známe ale Murphyho zákony, skvělý Yasuo by byl u protivníka a bronzák by byl ve vašem týmu. Že ano?

Riot: Četnost jeho zákazů bychom mohli jednoduše snížit tím, že bychom se soustředili na jeho hrubou sílu, ale to by nejspíš znamenalo, že by musel být natolik slabý, že by to pro hráče za Yasua vlastně byla VELKÁ nevýhoda – a ohrožovalo by to jeho celkovou osobnost. Čím výše vyšplháte, tím větší má Yasuo problémy, aby byl schopným šampionem, a četnost jeho hraní je z větší části odvozená od hráčů, kteří do něj investují čas, aby se za něj naučili dokonale hrát (a ani tehdy se nedočkají odměny v podobě typické četnosti výher, jakou byste očekávali).

Dobrým důkazem toho je jeho přítomnost na profi scéně:

  • 2016: 19 výběrů, 1 zákaz (pro srovnání, Nidalee měla 404 výběrů a 930 zákazů)
  • 2017 1 výběr, 1 zákaz

* Přestože tato čísla rozhodně nejsou nijak průkazná ani nenaznačují nějaký problém, je to zajímavá poznámka o tom, že v tom nejsoutěžnějším prostředí má Yasuo problémy najít si své místo ve Žlebu.

MartinH: Ano, pokud to nedrží METU na eSportu LCS, tak na to není potřeba sahat. Ale částečně mají pravdu. Naučit se ho hrát, na to potřebujete nějaký ten čas. Jenže problém v League of Legends je ten, že spousta hráčů si myslí, že umí hrát všechno. Já, když si Yasua vybral poprvé, říkal jsem si, co to je sakra za sračku? Hodil jsem jej do koše a vrátil se k jiným, na první pohled složitějším šampiónům. Yasua v LCS nevidíte, takže to není ten impulz, proč jej vzít do hry. Jenže, pak máte proti sobě protivníka, který se nafeedí na bronzákovi a ukáže vám co je Yasuo vlastně zač. A hned vám začne vrtat v hlavě “Sakra já ho chci umět!”.

Riot: Domníváme se, že kdybychom ho chtěli dostat do stavu, kdy bude schopný a kdy nebude nutné ho zakazovat, museli bychom upravit víc než jen čísla. Už teď byl dost vysoko na seznamu šampionů, u kterých jsme chtěli zvážit možnou aktualizaci schopností (jako např. Rek’Sai, Kindred, Heimer atd.), a díky vydání 10 zákazů se přesunul vedle pár kolegů, jako jsou LeBlanc a Azir.

Na otázky hráčů odpovídal Riot Asyrite, vedoucí producent týmu herního systému na živých serverech.

MartinH: Líbí se mi, že se zajímají o problematiku některých šampiónů, zpravidla to bývá na základě statistik. Yasuo je ve hře od prosince 2013. WinRate je někde na 49 %, což není žádná hitparáda a je to proto, že jej hraje spousta hráčů, kteří ho prostě hrát neumí.

5452d821

Věčně banovaný Yasuo! Co s ním?
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 2 hlas/ů