Co za hry můžete vytvořit v rámci jednoho semestru na VŠ?

1

Ve čtvrtek 1. února se v pražském Joystick Arcade Baru uskutečnilo již 23. setkání českých herních vývojářů. Oproti těm předešlým se ale tentokrát prezentovaly studentské projekty, které v rámci předmětu Matematicko-fyzikální fakulty (MFF) Computer Games Development vyvinuli čeští a zahraniční studenti.

V rámci předmětu se studenti naučí jak specifická zákoutí programování her, tak i herního designu, vedení projektu a herního marketingu. Celý předmět je pak brán jako mezioborový, v týmech tedy spolupracují programátoři (typicky z MFF), designéři, grafici či zvukaři z různých fakult. Zkrátka máte po dobu předmětu takové malé indie studio. Každý tým měl pak k projektu k dispozici nějakého matadora herního průmyslu, který jim práci korigoval a dával důležitou zpětnou vazbu.

Pojďme se tedy podívat, co studenti nakonec vyprodukovali! Je nutno podotknout, že i když se jedná o semestrální předmět, tak na samotnou tvorbu nakonec zbyly ani ne 3 měsíce, což je na vytvoření hry setsakramentsky krátká doba. Proto samozřejmě nemůžeme čekat hotový AAA titul, ale vznikla spousta zajímavých projektů se skvělými nápady!

Všechny hry si můžete zdarma stáhnout a vyzkoušet na jejich stránkách. Většinou se jedná o vertical slice, tj. pár levelů představujících, o čem hra vlastně je.

As Blind as a Bat Cat

Platformy: PC / Mac

Website

Příběh o staré slepé kočce, která se zatoulala moc daleko od domova a po setmění nemůže najít cesty zpět. Na pomoc však naštěstí přispěchá hráč ve formě netopýra a snaží se svého slepého čtyřnohého kamaráda dovést domů.

Jako netopýr sbíráte předměty a jejich pokládáním říkáte kočce, co má dělat. Vůně pamlsku ji například donutí se pohnout o kus dopředu, zacinkání zvonečku pak značí skok nahoru, plně natažená motorová myš napoví, že se musí kočka skrčit, apod. Cílem je pak samozřejmě dovést kočku zpátky k jejím majitelům.

I v rámci hotových indie her je zpracování slepoty poměrně vzácné a slepá kočka? To asi nemají nikde.

Toasty Conquest

Platformy: PC

Website

Dal by si někdo toust? V Červeném trpaslíkovi Lister s toustovačem poměrně rychle skoncoval, v této hře se ale zmocníte role utlačovaného kandidáta na křemíkové nebe a snažíte se to lidstvu vrátit i s úroky.

V zásadě se jedná o velmi vyladěný platformer, s jedním zásadním zvratem. K ovládání hry můžete částečně používat skutečný toustovač! Toustovač umí totiž opečené chleby střílet a čím déle podržíte páčku reálného toustovače (připojeného přes USB), tím dále poletí!

Vyučující dali hře štempl “The Best Game Prototype” a zcela právem. Vzhledem k nádhernému audiovizuálnímu zpracování a skvělému hlavnímu protagonistovi už teď vypadá velmi vylazeně a už zbývá jen dodělat úrovně a nabízet tousty na Steamu.

Umbra

Platformy: PC / Mac

Website

Smíchejte Hyper Light Drifter s Dark Souls, přidejte trochu Isaaca a vznikne vám temný roguelike Umbra.

S hlavním protagonistou prozkoumáváte svět po Kalamitě, kdy na světě zůstala jenom všemožná chamraď a pár přeživších. Celkově z atmosféry dýchá Dark Souls, jak jen může. Samozřejmě vás nemine ani závěrečný boss, zde ve formě obrovského kněžího.

Byl pro vás Hyper Light Drifter moc jednoduchý? Umbra se s vámi tak mazat nebude, všichni běžní nepřátelé sice zemřou po jednom úderu, ale světe div se, vy toho taky tolik nesnesete.

Je to depresivní, je to pixel art, je to Souls-like. Co víc si přát?

TrashScraper

Platformy: PC / Android

Website

Krást se nemá. Ale co když vašemu sousedovi zaplaví velká voda byt a už se nikdy nebude moci vrátit zpět? Přeci jeho cennosti rychle vezmete a prodáte, to je snad jasné.

Dobře, v reálu by tohle úplně neprošlo, ale u plošinovky TrashScraper vám nic jiného nezbývá. Se zlodějíčkem se snažíte rychle pobrat všechno cenné a proskákat se mrakodrapem do vyšších a vyšších pater. Celou dobu vám ale na paty čvachtá blížící se povodeň, čili musíte jednat rychle a rozmyslet si, co zvládnete odnést.

Jenom skákání nahoru a sbírání minciček by však nestačilo, čili se samozřejmě můžete těšit na power-upy ve formě např. jetpacku či zvýšení násobku počítání skóre. Po skončení úrovně můžete power-upy ještě vylepšit a ladit si tak svůj herní styl.

Jako jediná z prezentovaných her je k dispozici na smartphone (byť zatím pouze Android) a pokud se ve vývoji bude pokračovat, tak z toho může být hodně slibná casual zábava na cesty.

Duck Slayer

Platformy: PC – VR

Website

Vzpomínáte na NES klasiku Duck Hunt? Krčení se se světelnou pistolí před stařičkými CRT televizemi bylo v 80. letech jednou z oblíbených kratochvíl tehdejších hráčů a starostí jejich rodičů.

Už není třeba jen vzpomínat! Duck Slayer je v podstatě Duck Hunt, ale ve VR. A je to až překvapivě návykové, i když nemáte v ruce přímo Zapper pistoli. Hra si vůbec nehraje na nějakou casual střílečku, musíte být vždy rychlí a přesní. Přebíjení brokovnice je ale stejně badass, jako když to dělal Arnie v Terminátorovi 2.

Oproti Duck Huntu zatím chybí chichotající se pes uzavírající každou úroveň, ale můžeme doufat, že ho tam autoři ještě dodají.

Wonderbox

Platformy: PC / Mac

Website

2018-02-04 13_30_05-Wonderbox

Emmy sedí ve svém pokojíčku a rozhodne se otevřít krabici, ke které neznámo kde přišla. Asi nemohla úplně vědět, že se kvůli tomu svět zmení v apokalyptickou pustinu, která je osídlena jen jejími dětskými kresbami.

Silnou inspirací Wonderbox jsou velmi očividně depresivní Limbo a Inside od Playdead. V roli malé Emmy procházíte trosky kdysi lidnatého města a snažíte se vypořádat s kresbami, které mimo papír tak nevinné nejsou. Hra se skládá z klasické skákačky protkané drobnými puzzly.

Robota – The Fourth Law

Platformy: PC / Mac

Website

img

Všichni asi známe Aasimovy 3 zákony robotiky, Robota – The Fourth Law se Aasimovem už jen názvem hodně inspiruje. Ve hře se stáváte tvůrcem robotů, při jejichž sestrojování jim určíte nejen jejich vzhled a různé součástky, ale pomocí dotazníku určíte i jejich osobnost.

Na základě vašich rozhodnutí při tvorbě robota se pak odvíjí příběh hry, který je vyprávěn pomocí novinových článků a poslaných e-mailů. Ze všech ostatních her rozhodně obsahuje nejvíce textu, což není nutně špatně, hlavní zápletka je totiž velmi zajímavá a když se do hry ponoříte, tak budete rozuzlením přijemně překvapeni.

Kde a jak?

Pokud vás podobné předměty zajímají a chtěli byste se jich na VŠ zúčastnit, podívejte se na stránky Game Development UK. K dispozici jsou jak jednotlivé kurzy, tak i celé obory. Můžete tedy své vysokoškolské studium strávit vyvíjením videoher a třeba na své diplomové práci postavíte základ milionového projektu!

Co za hry můžete vytvořit v rámci jednoho semestru na VŠ?
Ohodnoťte tento článek!
4.88 (97.5%) 8 hlas/ů

1 KOMENTÁŘ

  1. My jsme na střední naprogramovali fiktivní databázi aut/spz/technické (rozuměj několik z nás, zbytek ctrl+c ctrl+v 😀 ) a byli jsme rádi 😀 . Jakákoliv fungující hra je bomba když ji dá někdo dohromady sám neo v malém týmu 🙂

Comments are closed.