Dobře se posaďte, postavte vedle sebe termosku kafe, nažhavte klávesnice a… od teď máte dva dny na vytvoření hry na téma MALÝ SVĚT. 

Game jam má již ve světě herního vývoje dlouhou tradici. Jednou za čas, ať už v rámci nějaké oficiální akce či z vlastní iniciativy, se sejde skupina vývojářů a 2-3 dny se snaží usilovně vyvinout novou hru. Samozřejmě z toho po tak krátké době nebude odladěná AAA záležitost, ale pokaždé se naučíte něco nového a občas vznikne zajímavý základ, na kterém se dá dále stavět. Jako to bylo např. s populární akční arkádou Broforce nebo dvoudílnou sérií Evoland.

K úspěšnému absolvování game jamu přitom potřebujete pouze počítač s vývojářskými nástroji, nějaké to know-how a pevnou vůli projekt dokončit, nejlépe s neusnutím na klávesnici. Právě s vůlí vám mohou pomoci místa, kde se vývojáři po dobu game jamu setkávají a navzájem se podporují. Chybí vám animátor nebo zvukař? Žádný problém, domluvte se a můžete na hře spolupracovat! Během tak krátkého času na vývoj se vám hodí každá minuta, čili i určitě oceníte možnost hru někomu vedle ukázat a doufat, že z komentáře „Já to vůbec nechápu.” stihnete do dalších 12 hodin udělat „To je fakt dobrý!”.

V Praze je jedno z možných míst vývoje MFF UK, pod svým Game Development programem. Brno nezůstává pozadu a teď poprvé hostovali událost na VUT, pod organizací MU Game Studies. Lokality vývojářům zdarma poskytují místo ke spánku, rychlý internet a občas i nějaké jídlo, aby se ten zápřah dal zvládnout.

Tady máte téma, hodně štěstí!

Mezi největší celosvětové game jamy patří Global Game Jam, konající se pouze jednou ročně v lednu, a pak nedávno proběhlý Ludum Dare, pořádaný jednou za 3 měsíce. Jelikož poslední Ludum Dare byl před chvílí v dubnu, pojďme si shrnout, jak to vlastně probíhá!

Pravidla Ludum Dare jsou relativně jednoduchá. Pět týdnů před začátkem game jamu se přijímají návrhy na jeho téma. Dva týdny před startem se o vybraných tématech hlasuje a konečné téma je oznámeno na začátku události. Připravit se tedy můžete jen velmi zhruba na všechna dostupná témata, což je samo o sobě dost práce.

temata_ld
Hlasování k tématu LD 41

Ludum Dare je rozdělený do dvou kategorií:

The Jam – časový limit 72 hodin, hru můžete vyvíjet buď jako jednotlivec nebo tým. Smíte používat jakékoliv vývojářské nástroje a grafické / audio podklady, které seženete kdekoliv (např. na OpenGameArt), samozřejmě s přihlédnutím na licenční podmínky.

The Compo – je libo hardcore mód? Na vytvoření hry máte jenom 48 hodin a na práci musíte být úplně sami. Nemůžete ani použít volně dostupnou grafiku či zvuky, všechno si musíte vytvořit od píky. Přiložení zdrojového kódu je pak už samozřejmostí.

Po úspěšném dokončení hry ji již pouze někam nahrajete volně ke stažení (populární je např. itch.io) a založíte stránku na Ludum Dare. Vývojáři následně hry mezi sebou hodnotí v několika kategoriích a nakonec se na světlo světa dostane vítěz. Výhrou je však pouze vaše hra a spojená publicita s Ludum Dare, nečekejte žádnou finanční odměnu.

Propojte nepropojitelné

Téma dubnového Ludum Dare Combine 2 Incompatible Genres (Zkombinujte dva nespojitelné žánry) zamotalo nejednomu vývojáři hlavu. Když pomineme formální problém “když to zkombinuju, tak už to asi není incompatible”, tak samotné téma je poměrně náročné. Zkuste schválně vymyslet, co za hru byste udělali! Rogue-like dating simulátor? Fotbalové FPS? Nebo třeba karetní plošinovku?

Pojďme se mrknout, co z českých luhů a hájů vzniklo v dubnu! V rámci setkání českých a slovenských vývojářů GameDev Meetup #25 představili vývojáři celkově 10 her, které se jim podařilo na Ludum Dare vytvořit. Vybrané hry jsou jak z této akce, tak i z již zmiňované brněnské site.
Úplný seznam her vytvořených v rámci site na MFF UK naleznete v prezentaci od pořadatele Jakuba Gemrota, brněnské pak v rámci FB stránky Herní laboratoř.

Invitris
Space Shooter Tetris

V jednoduchosti je často největší síla. Spojení Tetrisu a klasického space shooteru ala Galaga mě na posledním Ludum Dare uchvátilo nejvíce. Velmi čistý design a elegantní gameplay, doufám, že se autor rozhodne pokračovat dále.

Can’t Get Along
Farming Simulator Action Game

Vizuálně nádherná hra o sousedských vztazích, kde se snahu o pěstování kvalitní mrkve snaží překazit závistivý soused, který vám na pozemek hází co největší množství haraburdí. Jako jediná z představovaných her je Can’t Get Along postavena na lokálním zápolení dvou hráčů najednou. Na hru je radost se dívat, na ovládání důchodců si ale budete chvíli zvykat. Skvělý počin!

The Adventure of the Fire Elemental
Tower Defense naruby

fire_elemental

Pomozte ohnivému elementálovi se dostat ven ze studně! Úkolem je v několika úrovních dovést hořícího hrdinu do portálu v pravé části obrazovky. V cestě vám ale stojí objekty s různou odolností, kterými se musíte probít dále. Elementál má však omezenou sílu a jakmile ji vyčerpá, vydá se ho lovit hejno ryb. Naštěstí jsou ale po cestě rozeseté věže, které se snaží našeho zapáleného hrdinu ochránit. Trik je tedy v tom najít co možná nejoptimálnější cestu skrze bludiště a nenechat se sežrat.

Graficky hra nijak neohromí, ale koncept je i v takhle rané verzi zábavný a doufám, že v něm budou autoři pokračovat dále.

Date or Die
Rogue-like Dating Simulator

11cf6

Jako polodémon to máte s ženami poněkud těžké. Po probití se hordou nepřátel se dostanete k princezně a bohužel to nebudete mít tak jednoduché jako známý italský instalatér. Musíte si princeznu zkrátka vykecat, pomocí řádně “cheesy” dialogových možností. Po zdárném namlouvacím tanečku se vám zlepší statistiky a můžete směle pokračovat k další sukni. Date or Die má skvělý flow a když by se na ni zapracovalo, tak z toho určitě může být zajímavá experimentální indie hra.

Ultimate Magic Dueling Tournament VR
Kouzelnický Duel ve VR

Ultimate Duel

Máte rádi Harryho Pottera? Kouzelnické duely jsou v herním světě nedostatkovým zbožím, UMDT VR by tak mohl zaplnit díru na trhu. Jestli si pamatujete Arx Fatalis, tak budete jako doma. Pomocí máchání ovladačem vytváříte obrazce, které vyvolávají různá kouzla. Řítí se na vás ohnivá koule? Nakreslete diamant a vytvoříte kamennou zeď, která ho zastaví. Můžete dokonce kouzlit oběma rukama najednou!

Furry Love: Under Skin of Rabbits
Hunting Dating Experience

FurryLove

Když se do vývoje hry pustí šest výtvarníků, tak je to vidět. Velmi zneklidňující, psychedelické téma o malých králíčcích hledajících lásku je velmi originálním počinem. Spojení Dating Simulatoru, kdy vhodně odpovídáte na námluvy ve spodní části obrazovky a zároveň brutálním způsobem střílíte zvířata ve vrchní části je novátorské a vyvolává poměrně nepříjemné pocity v žaludku. Jen pro silné povahy!

Zkuste to taky!

České game jam počiny se ve světě rozhodně neztratí. Na kompletní list všech odevzdaných her se podívejte přímo na stránkách Ludum Dare, kde si také můžete projít starší kola soutěže. Určitě objevíte spoustu svěžích nápadů, které v běžné produkci nenajdete.

Další Ludum Dare je již v srpnu, tak si vyhraďte 2-3 dny a přijďte taky zkusit něco vytvořit. Při nejhorším se naučíte spoustě nových věcí a třeba z toho nakonec bude úspěšný projekt, který se bude na Steamu prodávat po tisícovkách kusů.

Rychlotvorba her – jak vypadá takový Game jam?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlas/ů