AW: V centru pozornosti M113

  9

  Historie

  M113 obrněný transportér (OT), je jedním z nejvíce vyráběných poválečných obrněných vozidel na světě. Původně byl vyvinut v 50. letech firmou FMC (Food Machine Corporation) jako další cenově dostupný a spolehlivý náhradník za M59 a M75 APC. Jedním z hlavních vylepšení bylo použití vojenského kvalitního hliníku, který byl lehčí než ocel a poskytoval stejnou ochranu. Ve své původní podobě bylo vozidlo chráněno jen proti malým střelným zbraním a úlomkům, ne nic většího. Ruské těžké kulomety prostřelily tohle vozítko skrz.

  M113 vstoupil do služby Americké armády v roce 1960. Bylo to hranaté vozidlo, které uvezlo 11 můžu a 2 člennou osádku (řidiče a velitele). Byl navržen jen jako „Bitevní taxi“, který měl Americké vojáky dopravit na bojiště a zpět, ne aby vydržel v bojovat v první linii. Raná verze M113 byla vybavena benzínovým motorem Chrysler 75M o síle 209 koňských sil, ale brzy po jeho uvedení (v roce 1964, čtyři roky po jeho uvedení) byl motor nahrazen za naftový 6V-53 o síle 215 koňských sil a naftové motory v M113 byli používány po zbytek jeho výroby. Motor byl dále vyměněn v roce 1979 za přeplňovaný motor o síle 275 koňských sil. Nejběžnější výzbrojí byl „.50 cal Browning M2“ kulomet.

  Vozidlo bylo poprvé aktivně nasazeno ve Vietnamu a, i přes jeho slabiny, vedlo si docela dobře. Bylo schopno provádět úlohy pro které bylo navrženo, avšak v těžkých bojích nemělo požadovaný
  účinek z důvodu své zranitelnosti. Do té doby bylo využíváno také Australany a jako podpora místních Jiho-Vietnamských vojsk.

  Od doby zahájení výroby v 1960 bylo postaveno přibližně 80.000 modelů M113 včetně ambulancí, obrněného dělostřelectva a jiných variant. M113 byl prodán do asi 60. zemí a organizací po celém světě a stále je v té či oné variantě používán. Zatím co Americká armáda nahradila už dávno M113 za modernější vozidla Bradley, stále jich má dostatek v zásobě, buď aktivně používána nebo uschována, z nichž některá byla použita ve válce v Iráku. Za první měsíc války v roce 2003 bylo zničeno 23 kusů M113 a než válka oficiálně skončila muselo být 160 vozidel M113 odesláno do USA na opravu. Další nedávný uživatel M113 je Izrael, i když měli řadu kritických zpráv týkajících se ochrany osádky a vojáků uvnitř.

  Během celého života M113 proběhlo několik pokusů o jeho vylepšení pomocí přídavného pancíře. Takto bylo vlastně možné chránit vozidlo proti až 14.5mm kulometným střelám. Existuje více výzbrojí pro dnešní M113; jedno z nejznámějších vylepšení výzbroje má Izraelská „Zelda“. Ale výzbroj nebyla jediná věc která byla v průběhu let aktualizována. Existuje nespočet variant vylepšení pro M113 a některá z nich mají různé věže(nejznámější je Australská varianta M113 s 76mm Saladin věží)

  V Armored Warfare

  V Armored Warfare je M113 tier 1 AFV představující variantu vybavenou Cadillac-Cage věží a 20mm kanónem Oerlikon (ten lze nahradit za výkonnější verzi Oerlikon-Contraves) Jeho největší problém je slabý pancíř – vertikální pláty nabízejí malou ochranu proti jakémukoliv protivníkovi. M113 je poměrně křehký a čekají ho tvrdé časy na přežití v boji tváří v tvář s těžšími protivníky.

  Tato nevýhoda je však více než kompenzována pohyblivostí a kamufláží na tomto AFV. M113 je velice hbitý a rychlý díky motoru o síle 275 koňských sil a může tak snadno objet spoustu nepřátel. Skutečnost že je to pásové vozidlo napomáhá jeho terénním schopnostem – pro hráče je tak jednodušší se dostat přes těžký terén než by bylo v kolovém AFV. A pak samozřejmě jeho palebná síla – 20mm Oerlikon kanón může způsobit spoušť na lehce obrněných nepřátelských vozidlech a nabízí vynikající poškození za minutu a penetrační hodnoty.

  Díky kombinaci výše uvedených faktorů, M113 vyniká jako „spotter“ a je schopen se rychle dostat do pozice ze které „nasvěcuje“ nepřátele nebo odstřeluje ze začátku bitvy. Zůstává ukrytý a zároveň poskytuje cíle pro tým. Pokud je spatřen nepřátelským týmem, dokáže rychle uniknout. Vysoký potenciál poškození M113 svým kanónem znamená, že toto vozidlo může být použito jako „flanker“ zatímco nepřátelské vozidlo je zaměstnáváno bojem se spojenci.

  Zdroj: http://aw.my.com/us/vehicles-focus-m113

  Ohodnoťte tento článek!
  Sdílejte
  Předchozí článekSupertest: Scout SP.I.C dostal mírný buff
  Další článekAW: Vozidla tieru 8 přichází
  Excalibur.cz
  Excalibur.cz - herní magazín od hráčů pro hráče. Denní novinky ze světa online her. Vlastní recenze, oblíbená videa, gameplay, názory. To vše najdete na webu Excalibur.cz.

  9 KOMENTÁŘŮ

  1. Já si M113 pamatuju z Operace Flashpoint a tam to bylo fakt jenom na převážení pěchoty a podporu kulometem, jeden pěšák s RPG z vás nadělal řezanku. Proto mě překvapilo, že je to mezi tanky v Armored Warfare. Ale docela se tam hodí, hrál jsem s PT-76 a dobrej hráč s M113 celkem uměl nadělat paseku…

   • jojo, flashpoint, mluvíš mi z duše. taky mě to hned napadlo, co taková plechová rakev tam bude dělat 🙂

  2. Hmmm, starý dobrý FP… dodnes si pamatuji téměř 4 nonstop dny, když jsem ho hrál poprve (a dohrál za ty 4 dny 😀 ). Asi ho zas z nostalgie zapnu 🙂

  3. celkom rýchlo prebije zásobník, síce hrozný papier, ale ked to porovnam s PT76, ten isiel z garáže hned preč .. pif paf som si ešte nechal pre zábavu

  4. M113 je dobrej hajzlík, takový zobadlo, ale jak víme ono 100x nic umořilo vola 😀

  5. Autore, autore. Tak M113 má chránit před úlomky? A to myslíš úlomky ze zdí ve městě nebo od kamení na cestách? Pancíř M113 má chránit posádku a výsadek před palbou z ručních zbraní a před střepinami granátů. Obrněný transportér M113 je v základu nejčastěji osazen těžkým kulometem M2HB ráže 12,7mm. Tento kulomet je považován za asi nejlepší těžký kulomet na světě. Podle typu použité munice je tento kulomet schopen na vzdálenost 500 metrů prorazit pancíř o síle 34mm a na vzdálenost 1200 metrů 23mm. Jen pro představu BVP-2 má sílu pancíře max 33mm a BVP-1 max 20mm. Dále pak nejznámější modifikace tohoto vozidla, vedle např. ambulance a velitelského vozidla, jsou raketový stíhač tanků M901A1 se střelami TOW-2 a protiletadlový prostředek M163A2 Vulcan s rotačním autokanonem ráže 20mm. Vozidlo postupem času prošlo modernizacemi až na verzi M113A3. U některých útvarů bylo vozidlo nahrazeno IFV M2 Bradley a v nedávné době vozidly M1126 Sryker. Náhrada ovšem není tzv. úplná a americká armáda má toto vozidlo i nadále ve výzbroji. Adekvátní náhrada se teprva hledá. V AW dle viditelné věže jde o nějaký vývojový typ z 90.let, který se skutečně nasazeným vozidlem z počátku 60. let nemá nic společného. Kromě korby.

   • „Tak M113 má chránit před úlomky? A to myslíš úlomky ze zdí ve městě nebo od kamení na cestách? Pancíř M113 má chránit posádku a výsadek před palbou z ručních zbraní a před střepinami granátů“. Má „chyba“ v překladu. Ten zbytek o výzbroji je tam napsán, tak je i přeložen. Dole máš oficiální post na webových stránkách AW. Pro jistotu => http://aw.my.com/us/vehicles-focus-m113

  6. Jinak Operaci Flashpoint pamatuji také. Vydržela mi na disku velmi dlouho. Né že by mi kampaň trvala tak dlouho, ale modifikace a editor to byla kombinace která zabavila na dlouhé hodiny. Takové vlastní mise pak plnit s kámošema byla gut zábava. A těch jmen co jsem pak dostal když byla nějaká ta mise složitější…. 🙂 V současné době mě dost zaměstnává zatím poslední následovník ArmA 3. Samozřejmě se spoustou modifikací od komunity. Že ani na WoT nemám čas…

  Comments are closed.