AW: Polské BWP-1M Puma

  22

  Poláci mají šťastý týden. Po odhalení prvních vozidel jejich stromu ve World of Tanks bylo zjištěno, že se polské stroje blíží i do Armored Warfare. Jedním z vozidel, která se objeví v aktualizaci 0.13 Armored Wardfare, bude BWP-1M Puma. Tato modernizovaná verze BWP-1 bude vozidlem 4. tieru.

  Bojové vozidlo pěchoty BWP-1 se vyrábělo na základě licence původní verze sovětské BMP-1. Vznik BMP-1 v sovětské armádě byl poměrně složitý. Mělo roli od „bitevního taxi“ (lehké obrněné vozidlo přepravující vojáky do první linie), po palebnou podporu přepravovaného vojska, až po obojživelné vozidlo – poptávka byla výsledkem zkušeností získaných během druhé světové války, ve které byla Rudá armáda nucena přejít několik řek i jiných vodních ploch, které byly často pod palbou. V SSSR bylo vyráběno toto vozidla od roku 1966 do roku 1988, a z výrobních linek jich sjelo více než 20 000, což dělá BMP-1 stále nejpoužívanějším vozidlem pěchoty. Mimo SSSR byl BMP-1 licenčně vyráběn i v jiných zemích.

  Jednou z nejdůležitějších licencí, stejně jako u dalšího obrněného transportéru OT-64, získalo Československo. V roce 1966 Československo a Sovětský svaz podepsali dohodu o výrobě BMP-1. První vůz sjel z montážní linky v roce 1968. BMP-1 (pod označením BVP-1 , „bojové vozidlo pěchoty“) byl masově vyráběný na Slovensku (Podpolianské Strojárne Detvy a ZTS Dubnica nad Váhom). Od roku 1970 do roku 1987 bylo celkově vyrobeno 17 295 kusů. Tak se Československo stalo nejvýznamnějším producentem BMP-1/BVP-1 v zemích Varšavské smlouvy.

  Polsko nikdy nevyrábělo BMP-1 ve vlastní licenci. Polskem zakoupené BVP-1 z Československa změnilo označení na BWP-1. První vozidla byla dodána v roce 1973. Objednávka byla rozdělena na dvě části. První se skládala z 629 vozidel dodaných v letech 1973-1980, druhá z 668 vozidel dodaných v letech 1981-1988.

  Polsko původně plánovalo produkci BVP-1 v Hucie Stalowa Wola (příslušné výrobní plány byly schváleny v roce 1967). Vozidlo mělo být vyráběno pod označením TB-40 (TB = „transporter bojowy“). Ačkoliv podle polských zdrojů bylo dovezeno ze Sovětského svazu 85% montážních plánů a 70% detailních skic a navíc bylo připraveno i výrobní místo (na které bylo vydán 600,000 tisíc zlotých), v roce 1969 první tajemník Polské sjednocené dělnické strany Władysław Gomułka zrušil program, pro jeho příliš vysoké výrobní náklady. Polsko chtělo společný výrobní podnik s Československem, ale to nesouhlasilo kvůli velmi špatné zkušenosti se společnou výrobou OT -64. BWP-1 je dodnes používáno v polské armádě.

  BWP-1M PUMA
  BMP-1, které mělo ve své době vyspělou konstrukci, bylo v 80. a 90. letech 20. století již poměrně zastaralé, zvláště pokud šlo o ochranu a proto bylo přistoupeno k jeho modernizaci. V 90. letech polská armáda zkoušela několik prototypů. Jejich vývoj byl završen zlepšením trupu a vytvořením modernizované verze vozidla, nazvaného BWP – 1M Puma. Ve skutečnosti se návrh BWP -1M skládal z několika etap, během kterých se zkoušely různé věže a zbraně. Model představený v Armored Warfare se skládá ze standardní věže BVP-1 , která je vybavena kouřovými granátomety a systémem protilaserového varování. Zvýšená ochrana na bocích vozidla je tvořena přidáním dvou zástěr, které chrání pásy. Přidáním plováků se rovněž zvýšit vztlak vozidla a zlepšily jeho obojživelné vlastnosti. Rovněž se zlepšila elektronika a prostředky dorozumívání.

  Vozidlo s věží BMP-1 je první etapou vývoje Pumy. Od roku 2001 do roku 2009 bylo testováno na podvozku Pumy několik věží, včetně bezposádkových zahraniční výroby (včetně izraelské RCWS -30). Zpočátku mělo být modernizováno na typ Puma velké množství vozidel BWP-1 a finální verze prototypu měla být dokončena v dubnu 2011. Počet těchto vozidel však postupně snižoval a v říjnu 2009 byl projekt definitivně zrušen ve fázi prototypu kvůli „nepříznivým výsledkům testů“. V Armored Warfare nebude možno získat BWP-1M pomocí standardního systému prodejců. Toto vozidlo bude možno vyhrát v soutěžích během propagačního období nebo během setkání s hráči. Puma bude mít standardně polskou kamufláž.

  Ohodnoťte tento článek!

  22 KOMENTÁŘŮ

  1. Další z nesmyslů v Aw…. Byla by to dobrá hra, sám ji hraji, ale producenti by se měli nad hrou a hlavně tím, jaké „taky tanky“ do ní přidávají, trochu zamyslet. Přidávat totiž do hry OBRNĚNÉ TRANSPORTÉRY PĚCHOTY, které bez problémů (neberu speciální verze určené k ničení tanků) ničí tanky, no to je tak trochu out. Možná je to i důvod, proč do AW stále nejde tolik hráčů, kolik by chtěli

   • Nesmysly píšeš ty. Kdyby ve hře byly jen MBT byla by to nuda.
    Ti co hrají IX a X tier to popisují celkem shodně.
    Jinak 30 mm kanon dokázal prý i při testech proti sovětskému MBT tento cíl vážně poškodit do boků.
    Ty zbraně byly určené primárně proti opevněné pěchotě a lehčím cílům. ale co. Je to jen arkáda. Ber to tak. Takto je to zábavnější.

    • 30 mm kanon – ano to skutečně na některých místech dokázal, jenže se testoval do T-54 a to několik dekád poté, co T-54 spatřila světlo světa, proti moderním tankům nemá šanci, leda do dna vany nebo do horního pancíře. Nesmysly nepíši, píši svůj názor a na jednom se snad shodneme – BVP není tank, nebo snad ano? Pokud by ve hře byla pěchota, pokládal bych existenci BVP ve hře za nutnou, takhle je to prvek co tam podle mě nepatří.

     • Vono takhle, AFV v AW maj funkci LT ve WoT. Tam si taky s Chaffeem proti IS-3 neškrtneš, znamená to ale, že nemá ve hře místo?

      • Já ale píši o BVP (bojové vozidlo pěchoty) nebo jinak o OT (obrněný transportér) to je konstrukčně úplně něco jiného než tank a také plní úplně jiné role než tanky. Navíc nejsou primárně pro boj s tanky určené, byť zejména ty ruské protitankové rakety vozily a mohly je použít 🙂 A lehké tanky – třeba Chaffe je stále tank, nikoliv BVP či OT

      • Tak zase já tu mluvim o roli vozidla, která je prostě stejná. BTW, BVP se stejně jako kdysi LT používaj k průzkumu a podpoře pěchoty, a občas rozstřílej něco malýho. Jelikož tu pěchota nejni, tak hold zbejvá průzkum a smlsnutí si na low-tierech.

       BTW, samohybný dělostřelectva a děla taky nejsou tanky, snad je nevyhodíme ze hry, ne?

     • A co tam patří ? Jen a jen MBT ? Vážně by tě to bavilo ?
      BTW. moderní tanky až na výjmky prý nemaj moc silné boky a zadky.
      Nedávno jsem to četl v tom článku o tankových mýtech.

      • Tak se nekoukej na mýty a podívej se na záběry tanků z reálných válek – uvidíš zásahy do boků a nejen do nich (Irák, Afghánistán, Sinaj, Čečensko, Gruzie, Sýrie a další místa, kde se válčilo) a světe div se, oni ve většině případů neprobíjí – tedy z těch kanonů malých ráží, které používají zejména BVP. Dokonce boky moderních tanků nesčetně krát přežijí i zásah od protivníkova tanku a není to nic nenormálního.

      • Znova musim odpovědět (to už fakt vypadá, jako že sem si tě vytipoval 😀 ). Jasně, že to BVP neprobije, ale BVP to probít ani nemá. T-50 taky neprobije T29, ale ani to v úmyslu nemá.

       Prostě teď se ty třídy vozidel víceméně posunuli o flák výš, kdy BVP fungujou jako LT, LT jako ST a MBT jako ST-TT.

      • V pohodě, já jsem ze starší generace a zkrátka nepřekousnu to, že obyčejné bévépéčko likviduje tanky 🙂

  2. a tie ktore tam uz su??? mali by ich odstranit???
   a nicia „bez problemov“ tanky???
   aku hru to hras???

   • Hraji AW a toto je jen můj názor, jak to „autoři“ vyřeší je jen na nich. Faktem je, že toto je něco nenormálního a myslím, že to vadí hodně potencionálním hráčům. Oni přišli hrát TANKY a zatím co třeba ve WT či WoT je to tank proti tanku, tady proti nim směle jezdí „otéčka“. Tohle je podle mě chyba, která odrazuje potencionální hráče (nemají rozsáhlou komunitu a ani jim zatím rapidně neroste, byť hra je již otevřená beta – a oni čekali enormní nárůst) a degraduje to hru, bohužel.

    • Vono je sic hezký, že si ňákej jouda přišel zahrát tanky, ale tahle hra se jmenuje ARMORED Warfare, ne TANK Warfare. A když chce hrát jen ty tanky, tak mu v tom snad nikdo nebrání.

    • Nesouhlasím. Ve WoT jezdí např. SPI C. Nebo T71. Nebo spousta jiných pásových potvůrek s papírovým pancířem.
     To, že v AW jezdí i pásové transportéry považuji spíše za výhodu. Jedinou věcí, kterou je potřeba hlídat, je to, aby se vedle MBTs neprohánělo cokoliv „pekelnou“ rychlostí. Ve WoT to byl kdysi problém s T-50-2. Takže dobré vyvážení mobility, pancíře, … a „x“ dalších věcí … a není problém. No proč by nemohl pásový transportér poškodit MBT, a být tak součástí AW ? Podle mě – v pohodě.

  3. Další samopal???Ať jdou do řiti.Vemu T72 Ural a T72 Ural mě neprostřelí na dalku a toihle zasraný samopaly
   jo???!!!At jdou do prdele!!Další hovno do hry

   • To není samopal. To je poměrně velká ráže. Myslím, že je jako na standartním bvp ve hře.

    • Čoveče, 73 mm byla velká ráže naposled za druhý světový, teď je to fakt takovej polo-samopal. Pochopitelně, proti jinejm BMP to vystačí, ale to je tak všecko.

    • No tak prave ten 73mm 2A28 “Grom” bylo asi to nejhorsi co se na BMP1/BVP-1 objevilo. Jenze, protoze BMP1 uz bylo oslavovano stranickym vedenim, ze uz tedy jako vyjede, tak si jim nikdo neodvazil rici, ze by bylo lepsi tam lafetovat neco jineho – coz se pak objevilo az na BMP2).

     Dostrel Gromu byl asi 1400m, a na tank ucinek jak praskacka na spacky. Jako na nejakou podpurnou rusici palbu asi dobry, ale za tim ucelem bych se zas s tou mejdlovou krabickou okolo MBT moc nemotal. Operovat razi – to je mimo realitu. Ucinky rychlopalne 30mm 2A42 na BMP2 byly daleko „lepsi“.

     V realu bylo BMP1 vybaveno jeste rizenou strelou 9K11 Maljutka nebo pozdeji 9K111 Fagot, kdy snad mohlo mit s trochou stesti proti MBT nejaky zaznamenatelny vysledek. Kdyz se podivate na ty RS, tak jejich prubojnost uz byla i nad 500mm RHA.

  Comments are closed.