AW: Jak se balancují tanky?

  39

  Při výběru vozidla do AW je hratelnost důležitější než historičnost – AW je předně samozřejmě hra. Výběr vozidel a jejich balance se tak podřizuje hratelnosti, ne realističnosti. Vývojáři se řídí se následujícími otázkami:

  Je vozidlo vhodné do AW?
  V AW nebudou žádné fejky a minimum „papíráků“. Prototypy budou ve většině případů premiové tanky. Čemu se při výběru tanků pro AW vyhýbá:

  – obrovským kalibrům (typu FV215b se 183mm dělem), protože nechceme oneshoty
  – OP autoloaderům typu WT E-100, které vyloženě jen spoléhají na své dělo a nemají pancíř ani pohyblivost, protože bojovat proti takovým vehiklům je opruz
  – fejkům: v AW žádné tanky vymyšlené nějakým mužikem v hospodě nenajdete

  Na rozdíl od WoT neexistuje omezeni „národy“, dealeři (ekvivalent „stromů“) se budou řídit spíše tím, zda mají vozidla podobný gameplay (čili jedna větev může mít třeba „ruské“ tanky s podobnými vlastnostmi – 125mm dělo, tuhá věž – bez ohledu na to, zda jsou to tanky z Polska, Československa nebo Číny)

  Jaká třída?
  Jak asi víte, tříd je v AW pět (zatím) – TD, artyny, MBT, AFV (skauti) a LT. U vozidel třídu většinou určuje třídu země původu (např. AMX-13 by v AW bylo LT ačkoliv třeba Švýcaři ten samý stroj brali jako stíhač tanků). U jiných vozidel se ovšem role hodně prolínají, například takový Stryker – je to skaut nebo stíhač tanků? Pravidlo je zhruba takové že když to má dělo 90mm a větší se střední nebo vysokou úsťovou rychlostí (čili ne houfnici), je to stíhač tanků. Ten samý stroj s menší výzbrojí (např. 30mm dělem) by ovšem byl patrně skaut. Taková pravidla platí i pro vozidla, jejichž třída ve hře není zastoupena (např FSV – vozidlo palebné podpory, což je právě ten Stryker se 105mm dělem – M1128 Mobile Gun System).

  U vozidel která nespadají skutečně nikam existují dvě možnosti:
  – vozidlo se podřadí pod jinou příbuznou třídu. Těžké tanky (T-10M například) se tedy v AW počítají jako MBT, totéž platí pro střední tanky typu T-54 (T-54 v ruské terminologii není MBT ale střední tank)
  – v některých případech se plánuje přidání nové třídy po skončení bety – například samohybné minomety bodou v budoucnosti patrně odlišnou třídou od artyn (např. náš Vz.85 Prám)

  Hlavní roli při rozhodování třídy ovšem hraje otázka „co vývojáři chtějí aby hráči s tím vozidlem dělali“

  Balance tanku před vydáním
  Než se vozidlo vydá do hry, musí být samozřejmě hratelné (tedy ne OP nebo příliš slabé). Začíná se na historických hodnotách pancíře, rychlosti apod., které se pak v zájmu hratelnosti upravují. Asi je každému jasné že na rozdíl od WoT nemůže AW spoléhat na historické materiály – např. odolnost pancíře moderních tanků je pochopitelně utajovaná a existují pouze odhady z různých zdrojů, AW používá ty nejznámější (např. Jane’s publikace) a také ty v rodném jazyce tanku (ruské publikace pro ruské tanky). I tak ovšem je odolnost pancíře prostě odhad a proto si nikdo nebere servítky a v zájmu hratelnosti jí u moderních strojů (kde není známá) upraví tak, aby byl stroj dobře vybalancovaný. Totéž v podstatě platí pro průbojnost – základní průbojnost se kterou se pracuje, je průbojnost na dva kilometry a 30 stupňů sklonu pancíře, ale i ta je poměrně různě upravovaná, protože skutečná průbojnost na 100 metrů je taková, že by pancíř ve hře nehrál žádnou roli a to nikdo nechce.

  Speciální případ jsou taky MBT. Bitevní tanky jsou posledním stupněm evoluce obrněnců a v reálu jsou prostě lepší než cokoliv ostatní na bojišti. Mít něco tak silného ve hře by moc sranda nebyla, jak si dokážete asi představit, takže v AW jsou MBT upravené vůči reálu tak, aby měly i ostatní třídy proti nim šanci.

  Historické tanky (jako T-55) ovšem budou mít pancíř i dělo historické.

  Prostě hratelnost nade vše, nebude se fňukat nad tím, že tohle dělo má tolik průraznosti v reálu a vymýšlet složité teorie jak si zdůvodnit, že naše náboje mají třeba o 20 procent vyšší průraznost než v reálu – prostě to změníme. Zároveň ale nikdo nechce totální scifi tanky, takže nehrozí, že něco ve hře bude mít dvojnásobný pancíř než v reálu, to se spíš poladí s průraznost.

  Balance tanku po vydání
  Ani vydáním proces balance nekončí, pořád se kontroluje jestli není tank OP. Nekouká se jen na jednotlivé indikátory (např. winrate) ale na vztahy mezi nimi. Jeden příklad za všechny: když nováčci na tanku budou mít potíže, ale v rukou veteránů bude totálně OP, bude tank rebalancován, i když průměrný winrate bude v normě. Celý systém je PEKELNĚ složitý (podle Silentstalkera je složitější o dva řády než u konkurence). Každopádně se bere v potaz velké množství indikátorů a vztahů mezi nimi.

  Balance premiáků
  Premiové tanky budou v AW slabší než elitní tanky daného tieru, ale silnější než stockové. Vychází se z názoru, že premiové tanky jsou součástí hry. Jejich majitelé za ně zaplatili peníze, ano – ale to zaplatili třeba i hráči, kteří si odemkli regulérní stejné úrovně tank (a klidně i více). Jinými slovy: rebalance premiových tanků je v principu možná, pokud se omylem vypustí OP stroj, nenechá se půl roku jezdit ve hře, ale bude rebalancován (co se týče kompenzace na případný nerf, to se bude řešit od případu k případu). Nicméně se předpokládá, že se podobným černým scénářům podaří vyhnout, proto se premiové tanky budou testovat extra dlouho a raději se vydají trošku slabší a pak se buffnou, když to bude potřeba, než prodat spoustě lidí imba tank a pak to nerfovat nebo stahovat z prodeje.

  Zdroj: http://aw.my.com/en/forum/showthread.php?9319-Jak-balancujeme-ve-h%C5%99e-tanky&p=151564&viewfull=1#post151564

  Ohodnoťte tento článek!
  Sdílejte
  Předchozí článekWoT offline prohlížeč map
  Další článek12. 5. 2015
  Excalibur.cz
  Excalibur.cz - herní magazín od hráčů pro hráče. Denní novinky ze světa online her. Vlastní recenze, oblíbená videa, gameplay, názory. To vše najdete na webu Excalibur.cz.

  39 KOMENTÁŘŮ

  1. Konecne armored warfare a ten pristup k hracom super nie ako u trapneho wotka a otpovede STORMA nech si svoje wotko strci do …………. baran

   Hral som alfu a je to super

   • Budeš tam musieť nadrbať viac peňazí ako sem,ak si to dobre nečítal,tak vela šťastia 🙂 A keď dokážeš to,čo ludia vo WG,tak potom im možeš hovoriť že su trapný,lebo jediný trapný človek si tu akurát tak teraz ty,rozmaznané decko,ktorému sa nič nepáči. Takže si choď hrajkať to tvoje AW,ktoré sa nikdy nestane konkurenciou WoT. Ahoj 🙂

   • Podle mne to tam nebude až tak jasně definované, jako ve wotku např. ten striker když bude mít 90 mm dělo a větší se střední nebo vysokou ústovou rychlostí půjde o stíhač tanků.Když se osadí 30 mm dělem a lehčí výzbrojí, tak se pak bude asi pokládat za skauta. Prostě jedno u vozidla které to umožňuje půjde hrát jak za kauta, tak i za stíhače po přezbrojení.

  2. U té balance premiáků jsem si hned u posledních vět vzpomněl na ten sovětský stíhač tanku 3. tieru, který byl po pár hodinách odstraněn z prodeje (dělal na něj carramba nedávno video). 😀

   • Ano byl stažen z prodeje, ALE NEBYL REBALANCOVÁN, tady ho sice nachají v prodeji, ale v klidu ho nerfnou, takže ti co si ho koupili, platili za jiné zboží, než, které jim zůstane :). Proberte se! To je ještě horší, než co občas dělá WG

    • Prober se, napr.Typ59, kdyz jsem ho kupoval, tak to byl uplne jiny tank, nez-li dnes

     • JJ, to byl Type 59 a pak ještě Superplečka (tady dokonce byl nerf kompenzován možností odkupu zpět), jenže to bylo vše, protože WG zjistil, že tento přístup k zákazníkům je horší, než když tank jednoduše stáhne z prodeje – což je případ mnoha dalších, naposledy SU-75l.
      A co se týká mě, já se probral a přeji všem, včetně mě, aby nám optimismus vydržel a to případné probrání se, nebylo moc tvrdé. Jedno staré české přísloví totiž říká: „Když ptáčka lapají, hezky mu zpívají…“ 🙂

  3. osobně si myslim, že historická (ano semtam spíš prototypy s vymyšlenými vlastnosti) závislost je lepší než čistá hra. Ale to je na názoru každého.

   A ten neustálý rebalance je uplně to samé, jako ve WOT. Takže lidi si vydělají na tank, zakoupí hned první den a za 14dní z toho mají něco, co si nekoupili.. Uplně to samé, jako WOT 🙂 Navíc, WG semtam řekne, co bude buffovat/nerfovat. Tady se bojim, že se to bude měnit pod rukama, ani nebudem vědět jak.

  4. Nic nového pod sluncem, jde pouze o WoT s novějšími tanky! Vše je dokonale okopírované, žádný vlastní nápad a vězte, prachy z vás budou tahat ještě víc než WG. Ve WoT lze hrát úplně bez placení, pokud nechcete nadstandardní obsah, ale tady to pánové nepůjde. Jedno mají dokonalé, a to je „zatím“ chování se k budoucím zákazníkům. Čas ukáže, ale vzhledem k tomu, kdo hru produkuje……. Navíc hra ještě ani nezačla a už se píše o rebalanci tanků. A závěrem, ti z vás co nadávají na artiny, tak AW raději vůbec nezačínejte 🙂

  5. Co to tady ptácáš,viděl si vubec nekterý gameplay z AW,musím nesouhlasit,artyny budou dobře vychytané,míň dmg,větší splasch,pokud po vas arty pujde jste o tom informovani,pokud arty bude stat porad na jednom miste a bude strílet bude automaticky spotnuta,tak tu nepiš takový bludy…..Ještě bych mor rád věděl co je vše okopírované,když jsi to zmínil.Něco převzato je,to je pravda ale vše.Čeče prvně si zjisti informace pořádně a pak tu něco posuzuj.

   • Neplácím Majáku, neplácám. Právě, že jsem „nejen“ viděl gameplaye a převzato je téměř vše. Pokud to v těch dostupných gameplay nevidíš, tak tedy nevím zda hraješ WoT. A o těch artinách píšeš ty, já nic takového neřekl čeče, jen jsem psal v tom smyslu, že ti co je nemají rádi, je budou mít i tady a daleko vychytanější. A nezapomeň, stále jde pouze o testovací fázi hry, vše se bude měnit a spousty věcí co je nyní ve hře tam nebude a naopat, další přibudou. Budiž omlouvá tě mladická nerozvážnost a předstartovní horečka, což je pochopitelné.

   • Mimochodem podívej se na přímý přenos AW nebo jeho záznam z dneška, a uvídíš, že se to tam jenom jinak jmenuje, ale stále jde o to samé co ve wotku. Jo, a chlubení se, že na rozdíl od WoT nemají prémiovou munici je pěkná hovadina 🙂 WoT ji už několik hodně patchů zpět také nemá, je totiž běžně dostupná za kreidity, jen jí tak stále říkáme…..

    • Nemá pro mě smysl se s tebou o tomhle bavit, já te hře věřím, momentálně. To co poslední dobou vidam na wotku nemá nic společného se zábavou. Ten kdo chce na AW hledat hnidy tak je vždycky najde, ale ten kdo tu hru teď nehraje nemůže mít objektivní názor.

     • Bohužel objektivní názor nemá ano ten co AW teď hraje. Jsou to totiž zatím skuteční hráči. Až přijdou boti, afk, teamkilleři, tak to bude o něčem jiném; pokud je nebudou skutečně zásadně postihovat. No a na druhou stranu, pokud j budou postihovat, nebudou mít masy hráčů.

  6. Lépe řečeno, AW nedělá věci, o kterých zjistilo, že na ně lidi ve WoT nadávají a díky tomu chtějí přetáhnout lidi.

  7. Doufám, že AW půjde k čertu. Jediné co umí je něco ukrást a ještě si myslí, že to budou umět udělat lépe. Takových chytráků jsem viděl po světě chodit a většinou skutek utek… Doufám, že všechny plačky a zoufalečci pod AW přejdou a přestanou na WOT lézt….

   • Ale jdi ty brepto, konkurence ještě nikdy spotřebiteli neublížila. WT je jiná hra ale AW bude tahat hráče od Wot a jen to prospěje.

   • marekkm,mas ve wot 10 her a budes neco kritizovat,to je opravdu super,vis o tom uplne kulovy,takze zalez nekde sddo nory a pretahuj kuzicku

   • pane podplacenka z wargamingu,di doprdele,jdi si hrát tu svojí dokurvenou sračku a nevotravuj!!

  8. saturn ,je druhej takovej,cervenej noob ,kterej vi hovno a tady bude vypisovat jak je moudrej

  9. takze vsem doporucuji si najit dane spr kingy ve hrš a pak si o nich udelat nazor,takovi hraci by nezahrali ani s uplne top uber tankem,kazdy den se s nima setkavam na randomu.Meli by se radsi ucit do skoly aby jim ta stupidita nezustala

  10. Jak jsi ty inteligentní diskutérský filozofe přišel na to kolik mám her? A co by to znamenalo v tom, že mám svůj názor? Musel jsi hned utíkat se kouknout, jak kdo je zasloužený bojovníček? Šikulka jsi. Já jsem se na statistiku tvého herního umu kouknout nešel, nezajímá mně to, nebylo by to relevantní k tomu o čem diskutujeme. Ten druhý diskutér Tempestus má zase poměrně problém se vyjadřovat, nicméně, pokud by chtěl, mohu mu dohodit kamaráda logopeda. Jak říkám: Doufám, že takový inteligentní a schopní jedinci herní komunitu WOT opustí a půjdou třeba do AW!

   • O tve inteligenci vypovidaji prvni tri vety.Kazdemu kdo tyhle hry hraje je okamzite jasny jak.Dekuji o Tvuj nazor,wot hraji jen 2 roky a aw jsem jeste nehral a proto to nemohu soudit,ale je zrejme ,ze ty mas v kazdy hre odehrano nekolik desitek hodin.A az tahle hra vyjde tak doufam,ze te nikde na jejim foru neuvidim publikovat.
    Ty nediskutujes ,ty odsuzujes.A pozdravuj svyho kamarada je urcite na tebe hrdej,ze mu dohazujes ksefty,posli adresu.

  11. Koukam ze placena WG armada ma mobilizaci 😀
   Stejne ubohe jako cela jejich hra 😀

   Pobavilo diky diky diky

  12. No tak zajtra idem po paysafe a samozrejme aj po AW 🙂 zdravá konkurencia pre WOT a určite bude mať svoju základňu ak im nedrbne s milíonov ako WG 😀

  13. Nechápu tady ty diskuze.Kdo chce hrát AW ať hraje AW,kdo chce hrát WOT ať hraje WOT.Dokonce si časem budete moc i vybrat hrát obě hry.Hraju WT i WOT.Když prostě nemám dobrej den ve wotku tak skočím na WT a teď i další hra AW to jen vítám 😀

  14. Buldozer názory jinych odhrnuje stranou jak s radlici. Připomíná mi to období začátku hry War Thunder. Všichni od WoT utíkali ke konkurenci, ale nakonec jen slovně. Zvanilu je vždycky dost.

   • Je to přece diskusní forum, říkám pouze svůj, upozorňuji, že stále stejný názor. Totéž jsem psal s předstihem o WT a také jsem byl kamenován 🙂 Dámy a pánové, já se v žádném případě nezastávám WG a neodsuzuji AW, jen říkám, jak to vidím já a byl bych hrozně rád, kdybych se v případě AW spletl (protože ho také vyzkouším a budu hrát). Chápu vaši flustraci ze současného WoT, ale zkuste se podívat na AW bez růžových brýlí…

   • Tak já hraju obě dvě zatím vydané hry: Wotko i WarThunder. Musím říct že wotko mě baví jen díky rotám, týmovkám, odřadům a pokecu s „kamarády“ v boji, jinak bych to dávno nehrál. To u WarThunderu nemám žádné známé ani snad tam nejsou mody jako rota, týmovka , CW….což mi tam dost chybí a díky tomu hraju málo. Za další tě tam daji na ránu munice nebo posádku v každé druhé bitvě (zlaté wotko v tomhle, tam tank vydrží většinou více zásahů ). Ale hraju ve WT jen nízké tiery zatím tak je to možná tím. ArmoredWarfare bude třetí moje tanková online hra kterou budu hrát. Zatím podle videí to vypadá dost dobře, ale je pravda že to zatím hrají testovací hráči (mají většinou mozek a sklill), ale až to přejde do otevřené hry a nahrne se tam množství botů, afkerů, dětí a podobného zvěrstva tak už to nebudou asi tak zajímavé a vyrovnané bitvy jako teď. Ale dost mě zarazila věc na zaplacení přístupu do bety, ja jsem tam již registrovaný cca půl roku a nic….rozhodně nebudu platit za beta stav hry. Tím mě teda nemile překvapily…

  Comments are closed.